آموزش و ترفندها

نکاتی که باید در خصوص نحوه شارژ باتری یو پی اس بدانید

شارژ باتری یو پی اس یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که با کمک جریان الکتریکی به بازسازی الکترولیت‌های باتری کمک می‌کند. باتری مورد استفاده در دستگاه یو پی اس عموماً از نوع سیلد اسید می‌باشد و به همین دلیل نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد. این باتری می‌تواند در زمان قطعی برق انرژی مورد نیاز دستگاه UPS را تأمین کرده و تجهیزات متصل به آن را در حالت روشن نگه دارد.

نحوه شارژ باتری یو پی اس به چه صورت است؟

نحوه شارژ باتری یو پی اس بر روی طول عمر باتری تأثیر زیادی دارد و درصورتی‌که شارژ به‌درستی انجام نشود باتری دچار آسیب شده و عمر مفید آن کاهش می‌یابد. انواع شارژر باتری یو پی اس با توجه به نوع باتری (سیلد اسید، لیتیومی و غیره) بر اساس منحنی و فاکتورهای به خصوصی اقدام به شارژ باتری می‌کنند.

نحوه شارژ باتری یو پی اس به این شکل است که ابتدا با جریان بالا باتری شروع به شارژ شدن می‌کند و با افزایش حجم شارژ باتری، میزان جریان به‌مرور کمتر می‌شود. همچنین ولتاژ شارژر از دیگر نکات قابل‌توجهی است که در ارتباط با نحوه شارژ باتری یو پی اس مورد توجه قرار می‌گیرد. ولتاژ شارژر می‌بایست با ولتاژ باتری یو پی اس برابر باشد. درواقع شارژر مورداستفاده در باتری با قرار گرفتن بر روی ترمینال باتری اقدام به شارژ آن می‌کند و برابر با 13.4 تا 13.7 می‌باشد.

ارتباط نحوه شارژ باتری یو پی اس با طول عمر آن

  • ولتاژ باتری و ولتاژ شارژر باید یکسان باشد.

  • شارژر می‌بایست اتوماتیک باشد تا در صورت پر شدن باتری جریان قطع شود.

  • تعداد شارژ و دشارژ باتری توسط شارژر بر روی طول عمر آن تاثیر مستقیم دارد.

  • فرایند شارژ و دشارژ در محیط بسته انجام شود تا خطرات زیست محیطی در پی نداشته باشد.

  • دمای محیط در حالت تعادل بوده و خیلی سرد و خیلی گرم نباشد.

  • اگر مدار شارژر از برد ABM یا مدیریت پیشرفته باتری و SCM یا کنترل هوشمند جریان پشتیبانی کند طول عمر باتری تا میزان 50 درصد افزایش پیدا می‌کند.

چگونگی تست شارژر باتری یو پی اس

تست شارژر باتری یو پی اس و عیب‌یابی آن در باتری سیلد به کمک ولت‌متر با دقت 0.5 یا بالاتر انجام می‌شود. همچنین در باتری‌های غیرسیلد این کار توسط هیدرومتر تصحیح کننده دما انجام می‌گردد. علاوه بر این شارژر می‌بایست ازنظر ظاهری مانند لق بودن، خوردگی کابل‌ها، شل بودن تسمه دینام، سلامت جعبه، کاهش الکترولیت و غیره موردبررسی قرار بگیرد.

نتیجه‌گیری

باتری‌های مختلفی در دستگاه یو پی اس مورداستفاده قرار می‌گیرند که تعدادی از آنها قابل شارژ می‌باشند. انتخاب باتری مناسب و توجه به نحوه شارژ آن بر روی طول عمر باتری تأثیر بسزایی دارد و به همین دلیل لازم است با نحوه شارژ آن آشنایی داشته باشید.

چگونگی تست شارژر باتری یو پی اس

شرکت بازرگانی هانیکا یکی از مراکز معتبر و تخصصی درزمینه فروش انواع باتری ups یو پی اس در کشور محسوب می‌شود. شما می‌توانید پس از ورود به وب‌سایت این شرکت و مشاهده محصولات با کارشناسان آن ارتباط مستقیم برقرار کرده و پس از دریافت مشاوره رایگان اقدام به خرید محصول متناسب با نیاز خود بدون دخالت واسطه و با قیمت مناسب نمایید.

مرجع و منشع محتوی: ضرورت خرید باتری یو پی اس در تابستان

4.5/5 - (2 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید