آموزش و ترفندها

هاست ایمیل و نکاتی که برای خرید باید رعایت کنید

افرادی که به دنبال راه‌اندازی ایمیل اختصاصی برای خود یا کسب و کارشان هستند، حتما به هاست ایمیل یا خدمات میزبانی ایمیل برخورده‌اند. در این مطلب؛ می‌خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که هاست ایمیل چگونه خدمات ایمیل به شما ارائه می‌دهد. ابتدا به معرفی سرویس هاست یا میزبانی می‌پردازیم و انواع خدمات میزبانی را بطور خلاصه مرور می‌کنیم. سپس به معرفی هاست ایمیل و مزایا و معایب استفاده از آن در راه‌اندازی ایمیل سازمانی یا ایمیل شرکتی خواهیم پرداخت.

خدمات هاست چیست؟

میزبانی یا هاست، به خدماتی اطلاق می‌شود که یک فضای ذخیره‌سازی یا سرور یا سرویسی را با پهنای باند مشخص در دسترس مشتریان خود قرار دهد. مشتریان با خرید هاست این امکان را دارند که از هاست خود برای راه‌اندازی سایت، ذخیره اطلاعات و مستندات یا ارائه خدمات اینترنتی خود و مواردی از این دست استفاده کنند. انواع مختلفی از خدمات میزبانی وجود دارد که امکانات و قابلیت‌های مختلفی را بر اساس نیازمندی مشتریان به آنها ارائه می‌دهند.

هاست ایمیل

خدمات هاست ایمیل یکی از انواع خدمات میزبانی است که روی ارائه سرویس ایمیل متمرکز است. هاست ایمیل مجهز به یک نرم‌افزار سرویس دهنده ایمیل و همچنین سایر نرم‌افزارهایی است که برای ارائه یک سرویس ایمیل باید نصب و راه‌اندازی شوند. از هاست ایمیل برای راه‌اندازی ایمیل کاری یا ایمیل شرکتی استفاده می‌شود. در برخی از هاست‌های برنامه‌های متن باز سرویس ایمیل و در برخی هم از برنامه‌های پولی سرویس ایمیل استفاده شده است.

هاست ایمیل یا ایمیل تحت هاست؟

اگر در جستجوهای خود، به عبارت ایمیل تحت هاست هم برخورده باشید، ممکن است تصور کنید منظور از آن همان هاست ایمیل است. اما اینطور نیست، زیرا ایمیل تحت هاست معمولا به سرویس ایمیلی گفته می‌شود که روی یک خدمات میزبانی سایت و به عنوان یک سرویس ایمیل جانبی ارائه شده باشد.. این خدمت ایمیلی که روی هاست سایت عرضه می‌شوند، معمولا ایمیل‌های ساده و ابتدایی هستند و امکانات بسیار محدودی دارند. همچنین، در این سرویس‌های ایمیل خبری از خدمات و ابزارهای جانبی کامل و پشتیبانی مناسب نیست.

میزبانی ایمیل را بیشتر بشناسید

برخلاق ایمیل تحت هاست، در میزبانی ایمیل شاهد یک سرویس ایمیل هستیم که به صورت کاملا اختصاصی یک نرم‌افزار ایمیل روی آن نصب شده است و همه سرویس‌های تکمیلی سرویس ایمیل هم روی آن نصب و راه‌اندازی شده اند. این سرویس‌های جانبی به سرویس ایمیل کمک می‌کنند تا خدمات ارتباطی کامل‌تر و بهبود یافته‌تری را به مشتریان ارائه دهند. به عنوان مثال، ابزارهای مدیریت هرزنامه، ابزارهای ضد ویروس و محافظت از سرویس ایمیل، تهیه آرشیو و نسخه‌های پشتیبان از سرویس ایمیل و قابلیت‌هایی نظیر تقویم کاری، فضای ذخیره‌سازی فایل‌ها و مستندات و … در کنار هم یک سرویس ایمیل جامع و حرفه‌ای را به کاربران ارائه می‌کنند.

همچنین، یکی از تفاوت‌ها بین شرکت‌های ارائه دهنده هاست ایمیل، در نرم ‌افزار سرویس ایمیل است که روی هاست نصب و راه‌اندازی شده است. هر کدام از نرم‌افزارهای سرویس ایمیل، قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختلفی را ارائه می‌کنند. برخی از این نرم‌افزارها بصورت انحصاری توسط شرکت‌های مشخصی تولید و با خرید لایسنس امکان نصب روی هاست را به کاربران می‌دهند و برخی دیگر به صورت متن‌باز ارائه می‌شوند که نیاز به پیکربندی و پیاده‌سازی دارند. البته این کار به تجربه و تخصص کافی در زمنیه نصب، پیکربندی و راه‌اندازی نیاز دارد و معمولا توسط شرکت‌های ارائه دهنده هاست ایمیل انجام شده و سرویس ایمیل به صورت یک سرویس کامل با خدمات راهبری در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

روش‌های ارائه میزبانی ایمیل

از نظر محل استقرار و پیاده‌سازی، هاست ایمیل را به دو طریق می‌توان راه‌اندازی کرد

هاست ایمیل روی سرورهای معین

برخی از خدمات هاست ایمیل، روی سخت‌افزارهای معینی نصب و راه‌اندازی می‌شوند. به این صورت که همه سرویس‌ها و نرم‌افزارهای مروبط به ایمیل، بر روی یک هاست یا کامپیوتر معین نصب و راه‌اندازی می‌شوند. این نوع هاست ایمیل می‌تواند در مرکز داده یک سازمان یا شرکت مستقر شود و بصورت محلی در دسترس مدیران و مسئولان خود شرکت قرار بگیرد. البته مشخص است که برای تهیه این نوع هاست ایمیل باید ابتدا زیرساخت و سرورهای آن آماده و پیکربندی شود.

هاست ایمیل روی بستر ابر

روش دیگر ارائه هاست ایمیل، استفاده از فضای ابری است. هاست ایمیل ابری، همانطور که از نامش پیداست، روی بستر ابری عرضه می‌شود. به عبارت بهتر، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات هاست ایمیل، پس از تهیه زیرساخت ابری اقدام به نصب سرویس‌ها و ابزارهای ایمیل روی بستر ابر می‌کند. به این ترتیب سرویس ایمیل بصورت یک خدمت آماده به استفاده قابل تهیه و خریداری است که بلافاصله پس از خرید هم می‌توان از آن استفاده کرد.

هاست ایمیل روی بستر ابر

نقاط قوت خدمات میزبانی ایمیل

اگر بخواهیم به مهمترین نقاط قوت خدمات هاست ایمیل اشاره کنیم مهمترین آنها عبارتند از:

  • دسترسی به خدمات ایمیل حرفه‌ای و تخصصی با آخرین متدهای روز دنیا
  • مدیریت منابع و حساب‌های ایمیل توسط خود مشتریان
  • دستیابی به ابزارهای دیگر سرویس ایمیل مانند کنترل اپسم و آنتی-ویروس‌های اختصاصی ایمیل
  • امکان جداسازی خدمات مربوط به سایت شرکت و ایمیل شرکت
  • دسترسی به تیم پشتیبانی و دریافت خدمات پشتیبانی و راهبری

مقایسه هاست ایمیل ابری با هاست ایمیل نصب در محل

یکی از نقاط قوت خدمات ابری در مقایسه با خدماتی که روی سرورهای اختصاصی عرضه می‌شوند، حذف هزینه‌های اضافی برای تامین زیرساخت و امکان استفاده از سرویس به اندازه نیاز است. به همین دلیل در مقایسه با سرویس‌هایی که روی هاست ایمیل اختصاصی خریداری می‌شوند، هاست ایمیل ابری انتخاب مناسب‌تری برای کسب و کارها است. برخی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که هاست ایمیل ابری برای شما به همراه دارند شامل موارد زیر هستند:

  • هزینه مقرون به صرفه برای یک سرویس ایمیل حرفه‌ای
  • امکان گسترش سرویس (افزایش تعداد کاربران و امکانات) در زمان مورد نیاز
  • حذف مسئولیت نگهداری از زیر ساخت برای سرویس ایمیل
  • راه‌اندازی سریع و امکان استفاده از سرویس پس از خرید

مقایسه هاست ایمیل ابری با هاست ایمیل نصب در محل

هاست ایمیل ایرانی

در سال‌های اخیر شرکت‌های معتبر ایرانی هم وارد بازار خدمات هاست ایمیل یا ایمیل ابری شده‌اند و با ارائه سرویس ایمیل با ویژگی‌های مناسب برای کسب و کارهای ایرانی توانسته‌اند به خوبی با محصولات مشابه خارجی رقابت کنند. پشتیبانی از زبان فارسی در صفحه سرویس ایمیل، استفاده از تقویم ایرانی در بخش تقویم و نمایش زمان‌ها، و قیمت بسیار مناسب‌تر در مقایسه با محصولات خارجی آنها را به انتخاب مناسبی برای کاربران فارسی زبان تبدیل کرده است.

به عنوان یک محصول موفق در این حوزه، می‌توان به سرویس ایمیل ابری اپیک اشاره کرد که در کنار ارائه سرویس ارتباط سازمانی جامع و حرفه‌ای، به خوبی توانسته است نیازمندی‌های متنوع کسب و کارهای بزرگ، درحال گسترش و کوچک را پاسخگو باشد. تیم پشتیبانی اپیک به صورت تمام وقت روی سرویس ایمیل نظارت دارند تا دسترس‌پذیری و پایداری سرویس را به 99.5 درصد برسانند. طراحی اپلیکیشن‌های اندرویدی ایمیل توکا و تقویم توکا بصورت اختصاصی، امکان استفاده ساده و سریع از ایمیل و تقویم را از طریق موبایل به کاربران ارائه کرده است.

جمع بندی

تا اینجا با هاست ایمیل و انواع آن آشنا شدیم و دیدیم که انواع مختلفی از هاست ایمیل وجود دارد و شما امکان شخصی سازی بسیاری بر روی آنها دارید. علاوه بر آن ویژگی و مزایای استفاده از ایمیل های اختصاصی ایمیل را بررسی نموده و آنها را با ایمیل های تحت هاست و رایگان مقایسه کردیم. در انتها نیز یک سرویس ایمیل ایرانی را با ویژگی و برتری‌های آن مورد ارزیابی قرار دادیم.

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید