رپورتاژ

4 علت ضعیف شدن موتور ماشین لباسشویی + راهکار مناسب

ضعیف شدن موتور ماشین لباسشویی از جمله مشکلاتی است که به شدت بر عملکرد و طول عمر دستگاه تاثیر منفی ایجاد می کند. چون موتور یکی از مهم ترین قطعات داخلی لباسشویی است و هرگونه خرابی در آن باعث شستشوی نادرست لباس ها و گاها از کار افتادن کامل دستگاه میشود. در ادامه به چند مورد از نشانه ها و علائم ضعیف شدن موتور، دلایل رخ دادن این مشکل و راهکار مناسب برای حل و پیشگیری از آن اشاره خواهیم داشت.

علائم ضعیف شدن موتور ماشین لباسشویی

یکی از موارد بسیار مهم که در اغلب مطالب آموزش تعمیرات لباسشویی به آن پرداخته میشود، نشانه های خرابی هر یک از قطعات است. چون یک تعمیرکار علاوه بر بررسی کدهای خطا، از روی علائم و نشانه ها و بدون آزمون و خطا و باز کردن های بی مورد قطعات داخلی باید بتواند علت اصلی را شناسایی کند. ضعیف شدن موتور ماشین لباسشویی نیز با نشانه های مختلف بروز می کند که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شستشوی نادرست لباس

یکی از مهم ترین نشانه های ضعیف شدن موتور لباسشویی، قدرت پایین آن در شستشوی لباس ها است. چون موتور که ضعیف باشد، دیگ با سرعت بالا نمی تواند بچرخد و در نهایت لباس ها کثیف و با لک های فراوان از دستگاه خارج میشود که قطعا تجربه خوبی نیست.

آبکشی نامناسب

از دیگر نشانه می توان به آبکشی نادرست لباس ها اشاره کرد. با ضعیف شدن موتور لباسشویی، قدرت دستگاه در آبگیری و آبکشی لباس ها تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. لذا اگر متوجه شدید که بعد از خروج لباس از ماشین لباسشویی، هنوز بوی مواد شوینده از لباس ها به مشام میرسد، بهتر است به تعمیر دستگاه فکر کنید.

البته در برخی از مواقع این مشکل به دلیل ضعیف شدن موتور رخ نمی دهد و با ریست کردن ماشین لباسشویی شاید بتوانید آن را برطرف کنید. لذا پیشنهاد می کنیم سایر نشانه ها را نیز در دستگاه جستجو کنید و در نهایت بهتر می توانید برای تعمیر تصمیم بگیرید.

نشانه های ضعیف شدن موتور لباسشویی

آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

از آنجا که موتور تاثیر مستقیم بر عملکرد تمام قطعات داخل لباسشویی دارد، لذا با ضعیف شدن آن حتی آبگیری نیز ممکن است با اختلال مواجه شود. اگر متوجه شدید که بعد از روشن شدن ماشین لباسشویی، آبگیری بدرستی انجام نمیشود و لباس ها به طور کامل خیس نمیشوند، بهتر است موتور توسط تعمیرکار ماهر بررسی شود.

خشک نشدن لباس در لباسشویی

یکی دیگر از علائم ضعیف شدن موتور ماشین لباسشویی، کار نکردن خشک کن است. با ضعیف شدن موتور دیگ توان چرخش را ندارد و به همین دلیل خشک شدن لباس ها نیز با مشکل مواجه می شود. خشک نشدن لباس ها دلایل متعددی دارد و یکی از آنها ضعیف شدن موتور است و افراد ماهر در تعمیر لباسشویی با بررسی سایر علائم در نهایت به بهترین نتیجه دست پیدا می کنند و به یک نشانه بسنده نخواهند کرد.

صدای غیر عادی ماشین لباسشویی

در برخی از مواقع صدای غیرعادی که از لباسشویی به گوش میرسد خبر از خرابی و ضعیف شدن موتور می دهد. نوع صدایی که موتور ضعیف لباسشویی ایجاد می کند با صدای برخورد دیگ به بدنه و ویبره و لرزش متفاوت است.

در صورت مواجه شدن با هر یک از این نشانه ها، اگر مهارت و تجربه کافی در زمینه تعمیر لباسشویی ندارید بهتر است با نمایندگی برند دستگاه تماس بگیرید.

علت ضعیف شدن موتور ماشین لباسشویی

حال که از نشانه های ضعیف شدن موتور لباسشویی مطلع شدید، بهتر است به دلایل و علت رخ دادن این مشکل نیز اشاره شود. بدون شک با دانستن علت می توانید از رخ دادن این مساله و خرابی مهم تا حد زیادی جلوگیری کنید. مهم ترین کارهایی که باعث میشود به موتور فشار زیادی وارد گردد و در نهایت منجر به ضعیف شدن آن شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- ورود گرد و خاک به داخل موتور

موتور لباسشویی قطعه بسیار مهم و در عین حال حساسی است که حتی گرد و غبار می تواند عملکرد آن را مختلف کند. در بسیاری از مواقع به این مساله توجه نمیشود و ماشین لباسشویی در محیط هایی قرار میگیرند که گرد و خاک زیادی دارد، تجمع گرد و خاک روی موتور مانند یک عایق حرارتی عمل می کند. در نتیجه موتور بعد از کار کردن زیاد و افزایش دما، حرارت خود را نمی تواند به بیرون هدایت کند.

در نهایت این مساله باعث ضعیف شدن قطعات داخلی موتور میشود. در سرویس دوره ای که برخی از مراکز تعمیر لوازم خانگی از قبیل شرکت کالاتعمیر ارائه میدهند می توان به تمیز کردن و رفع گرد و غبار روی موتور اشاره کرد. اگر در این زمینه مهارت ندارید بهتر است از این مراکز استفاده کنید.

2- پر کردن ماشین لباسشویی بیش از ظرفیت دستگاه

ماشین های لباسشویی دارای ظرفیت خاصی هستند و اگر دیگ بیش از اندازه سنگین شود، فشار زیادی به موتور وارد میشود. موتور برای چرخاندن دیگ سنگین نیاز به قدرت بیشتری داشته و برای مدت طولانی تری کار می کند. در نتیجه این قطعه داغ میشود و همین مساله به ضعیف شدن آن منجر خواهد شد. حتما به ظرفیت لباسشویی توجه داشته باشید چون به شدت بر طول عمر دستگاه تاثیرگذار است.

دلایل ضعیف شدن موتور لباسشویی

3- روشن بودن طولانی مدت لباسشویی

موتور ماشین لباسشویی برای چرخاندن درام فشار زیادی را تحمل می کند و به همین دلیل دمای بدنه آن افزایش پیدا خواهد کرد. اگر این دما بیش از اندازه افزایش پیدا کند به سیم پیچی و قطعات داخلی موتور آسیب جدی وارد میشود. در برخی از مواقع لباسشویی برای مدت طولانی روشن است و کار کردن مداوم آن برابر با آسیب های جدی به دستگاه و ضعیف شدن موتور خواهد بود.

4- ضعیف شدن موتور ماشین لباسشویی به دلیل تسمه معیوب

تسمه داخل لباسشویی نیز از قطعات مهمی است که در اغلب مواقع جدی گرفته نمیشود. این قطعه اگر دچار پارگی شود یا شل باشد، نمی تواند باعث لرزش بسیار شدید دستگاه میشود و به موتور نیز آسیب وارد می کند.

راه های پیشگیری از ضعیف شدن موتور ماشین لباسشویی

با توجه به مواردی که به آن اشاره شد، برای جلوگیری از ضعیف شدن موتور لباسشویی کارهای متعددی می توان انجام داد که برخی از آنها عبارتند از:

  • سرویس دوره ای ماشین لباسشویی و تعویض قطعات معیوب از جمله تسمه
  • تمیز کردن مداوم موتور لباسشویی و رفع گرد و غبار روی آن
  • قرار دادن لباس در ماشین لباسشویی متناسب با ظرفیت دستگاه
  • جلوگیری از روشن بودن مداوم ماشین لباسشویی
4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید