رپورتاژ

نحوه رسوب زدایی اسپرسوساز مباشی

در صورتی که با نحوه رسوب زدایی اسپرسوساز مباشی آشنا باشید، می توانید مزه و طعم قهوه را همواره با کیفیت بالا تجربه کنید. جرم گیری و رسوب زدایی اقداماتی است که در جهت از بین بردن رسوبات ایجاد شده به واسطه املاح آب صورت می گیرند.

انجام این کار باعث می شوند تا دستگاه اسپرسوساز مباشی عملکرد و کارایی خود را از دست ندهد. البته تمیز کردن و نظافت این دستگاه به صورت دوره ای، از جمله نکاتی است که در راهنمای استفاده آن ذکر شده است.

رسوب زدایی اسپرسوساز مباشی، به طور معمول با استفاده از مواد خاصی قابل انجام است. از این رو تکنسین های مرکز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، شیوه های مختلفی که برای این کار وجود دارد را به طور کامل شرح داده اند.

4 دلیل برای ضرورت جرم گیری اسپرسوساز مباشی

رسوب زدایی دستگاه اسپرسوساز مباشی، از مهم ترین اقداماتی است که باید برای سلامت دستگاه و حفظ کیفیت عصاره قهوه انجام پذیرد. دلایل زیر کمک می کند تا بیش تر با اهمیت و ضرورت رسوب زدایی این وسیله آشنا شوید:

 1. با رسوب زدایی نکردن اسپرسوساز مباشی و تمیز نکردن آن به صورت دوره ای، دستگاه کارایی خود را از دست داده و با ایراد مواجه می شود.

 2. در صورتی که اسپرسوساز مباشی برای طولانی مدت دچار رسوبات و جرم گرفتگی شده باشد، با گذشت زمان عمر مفید آن کاهش پیدا می کند. از این رو باید مجدد برای خرید یک دستگاه جدید اقدام نمایید.

 3. با انجام رسوب زدایی دستگاه اسپرسوساز مباشی، کیفیت عصاره قهوه به دست آمده حفظ می شود. دستگاهی که با داشتن رسوب و جرم، قهوه آماده می کند، منجر به بد طعم و تلخ مزه بودن آن می گردد. این به علت وارد شدن رسوبات به داخل نوشیدنی است.

 4. با وارد شدن رسوبات اسپرسوساز مباشی به داخل عصاره قهوه، سلامتی افراد نیز به خطر می افتد. به خصوص اگر شیر های باقی مانده به خوبی تمیز نشوند، بیماری های مختلفی را ایجاد می کنند.

بهترین روش تمیز کردن اسپرسوساز مباشی

برای جلوگیری از تجمع رسوبات و جمع شدن املاح آب و یا باقی مانده پودر قهوه و شیر در داخل دستگاه اسپرسوساز مباشی، بهترین راهکار، نظافت آن به صورت روزانه است. تمیز کردن روزانه این وسیله کمک می کند تا علاوه بر از دست ندادن کارایی، کیفیت عصاره قهوه نیز به خوبی حفظ شود.

برای نظافت و تمیز کاری روزانه اسپرسوساز مباشی، استفاده از آب گرم را توصیه می کنیم. پس از این که آخرین فنجان قهوه را از آن دریافت کردید، پرتافیلتر اسپرسوساز را از جای خود خارج کنید و به خوبی شستشو دهید.

نحوه رسوب زدایی اسپرسوساز مباشی

سپس آن را مجدد در جای خود ببندید و فنجانی خالی زیر آن قرار دهید تا پر شود. دوباره لازم است پرتافیلتر را درآورده و شستشو دهید. پس از آن، نازل بخار را روشن کنید و اجازه دهید تا برای دقایقی به طور مداوم کار کند. در انتها جهت نظافت نازل از باقی مانده شیر، آن را با دستمال مرطوب تمیز کرده و سپس با دستمالی خشک، نم و کثیفی های باقی مانده را پاک کنید.

جرم گیری اسپرسوساز مباشی با آب لیمو یا سرکه

از بهترین و در دسترس ترین موادی که می توانید برای رسوب زدایی دستگاه اسپرسوساز مباشی از آن استفاده کنید، آب لیمو و سرکه هستند. این مواد به دلیل خاصیت اسیدی که دارند، تاثیر فوق العاده ای در از بین بردن رسوبات این وسیله خواهند داشت:

 • پارچ اسپرسوساز مباشی را تا نیمه پر کنید.

 • دستگاه را روشن کرده و تا دم کشیدن آن صبر نمایید.

 • در این زمان یک لیوان آبلیمو یا سرکه را با همان مقدار آب ترکیب کرده و داخل پارچ بریزید.

 • باید 15 دقیقه صبر کنید تا این محلول داخل پارچ بجوشد.

 • سپس فیلتر را جدا کرده و آن را به خوبی شستشو دهید.

 • فیلتر تمیز را در جای خود قرار دهید و تا طی شدن فرآیند دم کشیدن قهوه، صبر نمایید.

 • در آخر پارچ را خالی کرده و مجدد آن را از آب پر کنید و تا تمام شدن چرخه دم کشیدن قهوه این کار را انجام دهید.

 • برای از بین بردن بوی سرکه یا آبلیمو، انجام این کار به دفعات توصیه می شود.

 • قطعات جداشدنی را با آب داغ و مواد شوینده مناسب به خوبی تمیز نمایید.

رسوب گیری از اسپرسوساز مباشی با سرکه سفید و جوش شیرین

استفاده از ترکیب سرکه سفید و جوش شیرین نیز برای از بین بردن رسوبات اسپرسوساز مباشی تاثیر فراوانی خواهد داشت. البته باید اگر مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مخزن اسپرسوساز مباشی را از آب پر کرده و مقدار سرکه و جوش شیرین به آن اضافه نمایید.

 • دستگاه را روشن کرده و تا جوش آمدن آب صبر کنید.

 • سپس اسپرسوساز مباشی را خاموش نموده و 30 دقیقه صبر کنید تا مقداری آب داغ داخل مخزن بماند.

 • مخزن را برداشته و آب داخل آن را خالی کنید.

 • باقی مانده املاح مخزن را با استفاده از اسفنجی نرم تمیز نمایید.

 • اگر رسوبات به راحتی با اسفنج پاک نشدند، لازم است مراحل گفته شده مجدد تکرار شود.

جرم زدایی از اسپرسوساز مباشی با جوش شیرین

جوش شیرین، از مواد طبیعی دیگری است که برای رسوب زدایی اسپرسوساز مباشی گزینه مناسبی شمرده می شود. از این ماده سفید رنگ، نباید بیش از یک قاشق چایخوری با آب داخل مخزن مخلوط نمایید.

در این روش نیز باید پروسه دم کشیدن قهوه طی شود. ضمن این که برای رسوبات سخت بسیار مناسب است. مجدد باید مخزن را از آب پر کنید، تا مواد باقی مانده نیز از دستگاه خارج شوند. به دلیل بو نداشتن جوش شیرین، پس از جرم گیری اسپرسوساز مباشی با آن، می توانید قهوه خود را برای دم کشیدن آماده نمایید.

عیب یابی اسپرسوساز مباشی در منزل

با وجود رعایت نحوه نگهداری از دستگاه اسپرسوساز مباشی، ممکن است اختلال در عملکرد دستگاه ایجاد شود. عیب یابی اسپرسوساز مباشی، به بررسی بخش ها و عوامل احتمالی خرابی به وجود آمده گفته می شود.

با مشاهده ایرادات زیر، باید عوامل گفته شده را مورد بررسی قرار دهید تا به درستی عیب یابی اسپرسوساز مباشی انجام شود:

 1. صدا دادن اسپرسوساز مباشی

 • ممکن است مخزن پر باشد.

 • نباید دانه های قهوه خیلی درشت باشند.

 1. کم شدن فشار دستگاه

 • واشر گروپ را بررسی کنید.

 • با سرویس سالیانه از خرابی آن جلوگیری نمایید.

 1. باقی ماندن تفاله قهوه

 • فیلتر خراب شده است.

 • پس از بررسی، فیلتر جدیدی را جایگزین کنید.

 1. گرم نشدن اسپرسوساز مباشی

 • جریان برق را بررسی کنید.

 • اتصالات باید در جای خود محکم باشند.

 • خرابی المنت و ترموستات باعث گرم نشدن آب در اسپرسوساز مباشی می شوند.

 • برد الکترونیکی را نیز چک نمایید.

 1. نشتی آب از دستگاه اسپرسوساز

 • معیوب شدن لوله ها و اتصالات آب در اسپرسوساز مباشی، باعث نشتی آب می شوند.

 • باید هر کدام که خراب شده اند را عوض کنید.

 1. کند یا سریع خارج شدن عصاره قهوه از دستگاه

 • پمپ را بررسی کرده و در صورت خراب بودن، تعویض کنید.

 • دانه های قهوه را متناسب با دستگاه آسیاب نمایید.

 • پرتافیلتر معیوب را نیز عوض کنید.

تعمیر اسپرسوساز مباشی

راهنمای تعمیر اسپرسوساز مباشی

پس از این که عیب یابی اسپرسوساز مباشی را انجام و علت ایراد ایجاد شده را تشخیص دادید، لازم است برای رفع خرابی های به وجود آمده، اقدام به تعمیر اسپرسوساز مباشی نمایید. به طور معمول تعمیر لوازم برقی هم چون این دستگاه به واسطه تعویض قطعات صورت می گیرد.

قطعات خریداری شده نیز باید با مدل دستگاه اسپرسوساز مباشی شما سازگاری داشته باشند. در غیر این صورت عملکرد دستگاه با اختلال مواجه خواهد شد. در صورتی که در این زمینه دانش فنی کاملی ندارید، پیشنهاد می دهیم حتما با تعمیرکار اسپرسوساز مباشی تماس بگیرید.

از طریق ثبت درخواست در نمایندگی تعمیرات اسپرسوساز مباشی نیز می توانید از خدمات تعمیر اسپرسوساز مباشی در محل استفاده نمایید تا بدون مراجعه حضوری به تعمیرگاه، پس از حاضر شدن تکنسین در محل، مراحل عیب یابی این دستگاه را نیز از نزدیک مشاهده کنید.

خلاصه ای از رسوب گیری و تعمیرات اسپرسوساز مباش

همان طور که متوجه شدید، انجام اصول نحوه رسوب زدایی اسپرسوساز مباشی، اهمیت فراوانی دارد. این کار از معیوب شدن دستگاه در کوتاه مدت جلوگیری کرده و هم چنین بر حفظ کیفیت عصاره قهوه، تاثیر چشم گیری دارد.

علاوه بر این، خرابی هایی ناشی از این مسئله، در عملکرد دستگاه اسپرسوساز اختلال ایجاد نکرده و عیب یابی و تعمیر اسپرسوساز مباشی به تعویق خواهد افتاد. با این حال، فرسودگی قطعات و یا سختی آب بالا و عواملی دیگر که ارتباطی با شیوه نگهداری از این وسیله ندارند، می توانند با گذشت زمان، علت خرابی و معیوب شدن آن به حساب آیند.

از این رو پس از عیب یابی، باید اقدامات صحیح را در جهت تعمیر اسپرسوساز مباشی انجام دهید. توصیه می کنیم برای جلوگیری از آسیب های احتمالی به دلیل آشنا نبودن با ساختار این دستگاه و یا نداشتن مهارت و دانش فنی مربوطه، حتما از تکنسین اسپرسوساز مباشی بخواهید تا ایرادات ایجاد شده در دستگاه را بررسی و برطرف نماید.

بهترین راهکار برای رفع اختلالات عملکرد این وسیله، استفاده از خدمات تعمیر اسپرسوساز مباشی در محل است که به واسطه نمایندگی تعمیرات آن ارائه می شود. لازم است جهت بهره مند شدن از این خدمات، درخواست خود را ثبت نمایید.

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

 1. سلام. تشکر میکنم از سایت خوبتون. من یک دستگاه اسپرسوساز مباشی دارم. نمی دونم همه مدل های این دستگاه به یک شکل رسوب زدایی می شن یا هر مدل فرق میکنه؟ برای من جدیدترین مدل هستش و خب چون قیمت بالایی پرداخت کردم میترسم که نکنه به دستگاه آسیب وارد بشه.

  1. سلام مهرداد عزیز
   مقاله مطالعه شده، رپورتاژ آگهی هستش
   برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم که به لینک های درون مقاله مراجعه کنید
   موفق باشید

 2. سلام. ممنون بابت مطلب مفیدتون. داخل برخی از مدل های دستگاه اسپرسو یه دیسکیل وجود داره برای رسوب زادیی. من خودم بلد نیستم چطور با اون کار کنم که البته اینم بگم که این دیسکیل اغلب توسط فروشنده ها برداشته میشه و به صورت جدا فروخته میشه. موقع خرید تحقیق کنید که آیا دستگاه شما توسط تولید کننده دارای دیسکیل هست یا نه! اگر بود موقع خرید حواستون به این موضوع باشه. همچنین ممنون میشم یه مطلب هم در مورد استفاده از خود دیسکیل دستگاه اسپرسو آماده کنید. متشکرم.

  1. سلام شایان عزیز
   خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده
   مرسی از پیشنهادتون
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید