آموزش و ترفندها

علت خالی شدن سریع باتری گوشی و راه های جلوگیری از زود خالی شدن باتری گوشی

امروزه با بزرگ‌تر شدن باتری‌ها، دستگاه‌ها مصرف انرژی کارآمدتری دارند. اما عمر باتری هنوز به حدی نرسیده که کاربران نگران تخلیه سریع باتری گوشی نباشند. در همین حال، اگر بتوان مواردی را که باعث تخلیه سریع باتری گوشی هوشمند می شود شناسایی کرد، می توان زمان را افزایش داد. شارژ این دستگاه ها ارائه شده است.

دلایل اصلی خالی شدن ناگهانی باتری تلفن همراه چیست و چه راهکارهایی برای جلوگیری از مشکل تخلیه سریع باتری گوشی وجود دارد؟ با ما همراه باشید زیرا در ادامه به بررسی کامل و جامع علت خالی شدن سریع باتری گوشی میپردازیم..

اگرچه این روزها گوشی های هوشمند رشد قابل توجهی داشته اند و از هر جهت پیشرفت کرده اند، اما همچنان شاهد هستیم که باتری های موجود در آن ها با استفاده از فناوری های کاملا قدیمی و قابل مقایسه با نسل اول خود تولید می شوند. این مشکل باعث شده حتی باتری مدرن ترین گوشی های هوشمند نیز دارای ایرادات و ایرادات زیادی باشد.

یکی از معایب بزرگ باتری گوشی های هوشمند، حتی مدرن ترین آنها، تخلیه سریع باتری گوشی است. اما این فقدان به این معنا نیست که آنها باید چندین بار در روز شارژ شوند. اگر با مشکل تخلیه ناگهانی باتری تلفن همراه مواجه هستید، بهترین راه برای مقابله با آن، شناسایی دلایل و یافتن راه حل برای رفع این مشکل است.

اگر شما نیز از تخلیه سریع باتری گوشی خود خسته شده اید و به دنبال راه حلی برای مشکل تخلیه باتری گوشی خود هستید، پیشنهاد می کنیم این راهنما را تا انتها مطالعه کنید. می توانید دلایل تخلیه سریع باتری گوشی و راه حل های آن را دریابید.

مهم ترین دلایل خالی شدن سریع باتری گوشی چیست؟

در این مقاله شما را با تمام مشکلات مربوط به تخلیه ناگهانی باتری گوشی هوشمند آشنا می کنیم و همچنین راهکارهایی برای رفع این مشکلات به شما پیشنهاد می کنیم. به طور کلی، دلایلی که باعث می شود باتری گوشی هوشمند زودتر از حد انتظار شارژ شود را می توان در چهار بخش زیر خلاصه کرد:

 • صفحه نمایش
 • مکان های بدون اتصالات مخابراتی
 • برنامه ها و سرویس ها در پس زمینه اجرا می شوند
 • عوامل دیگری که منجر به تخلیه باتری می شود

در ادامه با جزئیات بیشتر در مورد دلایل زود خالی شدن باتری گوشی موبایل و علت زود خالی شدن باتری گوشی صحبت خواهیم کرد و در پایان هر قسمت راهکارهایی برای رفع مشکلات ناشی از تخلیه سریع باتری گوشی به شما ارائه خواهیم داد.

1. صفحه نمایش، مهمترین عامل تخلیه سریع باتری موبایل

از زمانی که گوشی های هوشمند مدرن معرفی شدند، صفحه نمایش ها بیشترین مصرف انرژی را داشته و دارند. به همین دلیل در ابتدا علت خالی شدن باتری گوشی از شب تا صبح و ترفندهای مربوط به کاهش مصرف باتری را بررسی می کنیم.

صفحه نمایش گوشی های هوشمند هر روز بزرگتر و روشن تر می شوند و توانایی نمایش طیف وسیع تری از رنگ ها را دارند. مهمتر از آن، وضوح و تراکم پیکسلی بالاتر این روزها برای این قطعات سخت افزاری انتخاب شده است.

این موضوع باعث شده تا صفحه نمایش ها به انرژی زیادی نیاز داشته باشند و در نتیجه باتری بخش زیادی از انرژی ذخیره شده در آنها را مصرف کند. این عوامل نشان می دهد که صفحه نمایش می تواند دلیل اصلی تخلیه سریع باتری گوشی شما باشد.

چگونه از میزان مصرف باتری قطعات مختلف گوشی خود مطلع شویم؟

برای رفع مشکل تخلیه سریع باتری گوشی وارد منوی تنظیمات گوشی شوید. به بخش باتری بروید. سپس با ضربه زدن بر روی سه نقطه در بالا و سمت راست صفحه وارد این منو شوید. حال وارد قسمت Battery Usage شوید. یک بار دیگر وارد منوی شوید که با سه نقطه در گوشه بالا و سمت راست صفحه مشخص شده است. وارد قسمت Show Full Device Usage شوید.

اکنون می توانید میزان مصرف باتری را بررسی کرده و دلایل تخلیه ناگهانی باتری تلفن همراه را دریابید. بیشتر اوقات متوجه خواهید شد که صفحه نمایش در موقعیت بالاتری نسبت به سایرین قرار دارد. به عنوان مثال در این قسمت می توان صفحه نمایش را به عنوان بزرگترین تخلیه کننده باتری یا بهتر بگوییم قاتل باتری معرفی کرد. البته این عملکرد در مورد دلیل خالی شدن باتری گوشی بدون استفاده اطلاعاتی در اختیار ما قرار نمی دهد.

فناوری‌های نمایشگر گوشی‌های هوشمند بسیار سریع‌تر از فناوری‌های باتری پیشرفت می‌کنند و عمر باتری را در سال‌های آتی بیشتر به یک مشکل تبدیل می‌کنند. تا زمانی که مشکل تخلیه سریع باتری گوشی حل نشود، باید از ترفندهایی استفاده کنیم تا در مصرف انرژی صفحه نمایش گوشی خود صرفه جویی کنیم.

روش های کاهش مصرف برق صفحه نمایش صفحه نمایش عامل اصلی تخلیه سریع باتری گوشی شماست و راه های مختلفی برای کاهش مصرف برق آن وجود دارد. در اینجا برخی از آنها را ارائه می دهیم.

کاهش روشنایی صفحه: این عمل باعث کاهش روشنایی صفحه نمایش شما می شود و در نتیجه به شما کمک می کند تا در مصرف باتری صرفه جویی کنید.

چگونه از میزان مصرف باتری قطعات مختلف گوشی خود مطلع شویم؟

استفاده از ویژگی Adaptive Brightness: اگر این ویژگی فعال باشد، اجازه می دهد تا روشنایی صفحه نمایش تنها زمانی افزایش یابد که کاربران به آن نیاز داشته باشند. همچنین، زمانی که به این میزان روشنایی بالا نیاز نباشد، صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی حاصل می شود. این ویژگی از سنسورهای نور محیطی که در بالای صفحه نمایش قرار دارند استفاده می کند.

کاهش نرخ رفرش صفحه: برخی از گوشی های هوشمند دارای صفحه نمایش با نرخ تازه سازی بالا هستند. برای رفع سریع مشکل تخلیه باتری گوشی می توانید این مقدار را در منوی تنظیمات دستگاه که مربوط به کاهش مصرف برق این قطعه سخت افزاری است، کاهش دهید. کاهش زمان قفل خودکار گوشی: با کاهش زمان قفل خودکار، اطمینان حاصل می کنید که گوشی شما برای مدت زمان کوتاه تری منتظر استفاده احتمالی شما می ماند و زمانی که با گوشی کار نمی کنید سریعتر از قبل صفحه نمایش را خاموش می کند.

غیرفعال کردن تصاویر پس زمینه زنده: این تصاویر زنده می توانند زیبا به نظر برسند. اما در واقع، استفاده از آنها مانند این است که گوشی شما همیشه در حال پخش فیلم باشد، که باتری را خیلی سریع تخلیه می کند.

استفاده از تصاویر پس زمینه تیره: اگر گوشی شما از صفحه نمایش AMOLED استفاده می کند، استفاده از تصاویر پس زمینه تیره ایده بسیار خوبی است. زیرا در این صورت صفحه نمایش مجبور نیست پیکسل های زیادی را فعال کند و در نتیجه مصرف انرژی آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

تخلیه ناگهانی باتری موبایل در مکان های بدون اتصالات مخابراتی

مناطق جغرافیایی که کیفیت خطوط و ارتباطات مخابراتی پایین است باعث می شود باتری گوشی شما به سرعت تخلیه شود. تلفن همراه شما دائماً با دکل های مخابراتی مجاور ارتباط برقرار می کند و سعی می کند هر ثانیه از روز شما را در ارتباط نگه دارد. اما وقتی موفق به انجام این کار نمی شود، تلاش بیشتری برای دسترسی به سیگنال های شبکه انجام می دهد. در نهایت این عمل انرژی زیادی از باتری دستگاه شما مصرف می کند.

اگر در حومه شهر زندگی می کنید یا بیشتر در یک ساختمان بزرگ با جمعیت زیاد هستید، به احتمال زیاد کیفیت مخابرات اطراف شما پایین است و در نتیجه انرژی ذخیره شده در باتری شما بسیار زیاد است. سریعتر مصرف خواهد شد. این منجر به تخلیه سریع باتری گوشی شما می شود و مهم ترین دلیل آن است.

چگونه می توانیم با بهبود ارتباطات خود از تخلیه سریع باتری گوشی خود جلوگیری کنیم؟

اپراتور خود را تغییر دهید: طبیعی است که اپراتورها در نقاط مختلف شهر پوشش متفاوتی داشته باشند. به عنوان راه حلی برای جلوگیری از تخلیه ناگهانی باتری تلفن همراه، با کمی تحقیق می توانید بهترین اپراتور را در منطقه خود که پوشش مناسبی را در محل زندگی شما ارائه می دهد پیدا کنید و در صورت نیاز از آنها خدمات دریافت کنید.

از حالت هواپیما استفاده کنید: برای حل مشکل تخلیه سریع باتری گوشی، حالت هواپیما را روشن کنید که آنتن دستگاه شما را خاموش می کند. اگر تمام اتصالات دستگاه خود را خاموش کنید، گوشی شما برای اتصال به شبکه سخت کار نمی کند و در نتیجه مصرف برق آن نیز کاهش می یابد. برای استفاده از این ویژگی می توانید کمی سیاست خرج کنید. برای مثال وقتی در مکان هایی هستید که می دانید شبکه های مخابراتی سرویس خوبی ندارند، گوشی خود را در این حالت قرار دهید تا در مصرف باتری صرفه جویی شود.

شبکه 5G را غیرفعال کنید: ممکن است پوشش شبکه 5G در منطقه شما ضعیف باشد و این ممکن است یکی از دلایل مصرف انرژی بالا و تخلیه ناگهانی باتری گوشی شما باشد. بنابراین بهتر است این قابلیت را در گوشی خود غیرفعال کنید. برای این کار به قسمت تنظیمات گوشی خود رفته و Network & Internet را انتخاب کنید. پس از آن به قسمت سیم کارت رفته و در قسمت Preferred network type 4G را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که روشن کردن 5G ممکن است باتری گوشی شما را در حین شارژ خالی کند.

3. تخلیه باتری تلفن از برنامه ها و سرویس های در حال اجرا در پس زمینه

برنامه های خود را به طور مرتب بررسی کنید تا دلایل تخلیه سریع باتری گوشی خود را بیابید. برخی از برنامه ها نسبت به بقیه باتری بیشتری مصرف می کنند. نمونه های بارز این برنامه ها یوتیوب، نتفلیکس و سایر سرویس های پخش ویدئو هستند. همچنین اگر می خواهید در مصرف برق دستگاه خود صرفه جویی کنید، بهتر است بازی ها را رها کنید، زیرا بازی ها دشمن بزرگ باتری هستند، به خصوص اگر بازی های سنگین با وضوح گرافیکی بالا روی دستگاه خود نصب کرده باشید.

تعداد زیادی از برنامه‌ها می‌توانند به سرعت باتری گوشی شما را در پس‌زمینه خالی کنند، بدون اینکه شما زیاد از آنها استفاده کنید. برنامه هایی مانند فیس بوک، اینستاگرام، واتس اپ و سایر برنامه های اجتماعی و پیام رسان از مهمترین آنها هستند. زیرا این برنامه های ارتباطی و خدمات مشابه سعی می کنند همیشه آنلاین و همیشه در دسترس شما باشند.

این بدان معنی است که این برنامه ها به طور مداوم در پس زمینه در حال اجرا هستند. به یک شبکه داده متصل هستند؛ به موقعیت مکانی خود دسترسی داشته باشید؛ برای شما نوتیفیکیشن می فرستند و… البته میزان انرژی مصرفی این برنامه ها ربطی به مدت زمان استفاده شما از آنها ندارد. چه به طور مداوم از این برنامه ها استفاده کنید یا نه، این برنامه ها به راحتی می توانند بزرگترین دلیل تخلیه سریع باتری آیفون شما باشند.

چگونه مشکل تخلیه سریع باتری را حل کنیم؟

چگونه مشکل تخلیه سریع باتری را حل کنیم؟

برنامه های غیر ضروری را از دستگاه خود حذف کنید: نظرسنجی ها نشان می دهد که کاربران گوشی های هوشمند معمولاً تنها از 20 درصد از برنامه های نصب شده خود استفاده می کنند. این برنامه ها معمولا در پس زمینه دستگاه فعال هستند و باعث تخلیه ناگهانی باتری موبایل می شوند. بهتر است برنامه های غیرضروری که نیاز زیادی به آنها ندارید را از دستگاه خود حذف کنید.

جلوگیری از اجرای برنامه‌ها و سرویس‌ها در پس‌زمینه

 • بستن برنامه‌ها:
 • سایر عوامل تخلیه سریع باتری تلفن همراه
 • دوربین
 • تلفن خود را همیشه در دماهای پایین نگهدارید
 • گوشی خود را همیشه بروز نگه دارد
 • از شارژرهای قابل حمل یا پاور بانک استفاده کنید

نتیجه گیری از مقاله علت خالی شدن سریع باتری گوشی

در این مقاله به دلایل و علل زودخالی شدن باتری گوشی موبایل پرداختیم و راهکار های مناسبی را جهت رفع مشکل خالی شدن ناگهانی باتری گوشی ارائه دادیم همان طور که در مقاله توضیح دادیم عمر باتری وبر کارایی باتری گوشی تاثیر مستقیم دارد پس اگر مراحل توصیه شده دربالا را انجام دادید و نتیجه ایی نگرفتید باید بدانید که مشکل از باتری گوشی شما میباشد  شما عزیزان میتوانید برای تعویض باتری و یا خرید باتری اصلی گوشی موبایل از سایت موبایل 110 به ادرس اینترنتی Mobile110.com باتری گوشی خود را سفارش دهید و مشکل زود خالی شدن باتری گوشی خود را بصورت ریشه ایی حل کنید.

4/5 - (3 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. خسته نباشید
  آیا بجز دلایلی که در بالا گفته شد دلیل دیگری هم می‌تواند باعث زود خالی شدن باتری گوشی شود؟

 2. سلام گوشی من اصلا شارژ نمیشود با شارژر های دیگ هم امتحان کروم ولی مشکل حل نشد به نظر شما مشکل از چیست آیا قابل تعمیر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید