آموزش و ترفندها

SIEM در حوزه امنیت سایبری چیست؟

در دنیای دیجیتال کنونی، امنیت شبکه برای هر سازمانی با هر اندازه ای به یک نگرانی حیاتی تبدیل شده است با افزایش تهدیدات سایبری، سازمان ها نیاز به اجرای اقدامات امنیتی قوی برای حفاظت از داده‌ها و دارایی‌های خود دارند. در این راستا یکی از ابزارهای ضروری در مرکز امنیت اطلاعات سازمان، سامانه ی مدیریت رخداد ها و رویداد ها امنیتی (Security Information And Event Management) است.

SIEM یک راه‌حل نرم‌افزاری برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل رویداد‌های امنیتی است که لاگ رویدادهای امنیتی را به صورت در لحظه (Real-Time) از چندین منبع جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می کند. عملکرد SIEM به سازمان ها دید جامعی از وضعیت امنیتی خود ارائه می‌دهد و آنها را قادر می‌سازد حوادث امنیتی را به سرعت شناسایی و به آنها پاسخ دهند. راهکار ‌های SIEM با توانایی مرتبط کردن داده‌ها از منابع مختلف، می‌توانند دید کاملی از وضعیت امنیتی شبکه ارائه دهند که به سازمان‌ها در تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد امنیت خود کمک می‌کند.

مزایای زیادی در پیاده سازی راهکار SIEM در سازمان ها وجود دارد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن بهبود تشخیص و پاسخ تهدید است. با SIEM، می‌توانید شبکه و Node های متصل به آن را به دنبال نشانه‌هایی از تهدیدات احتمالی، مانند فعالیت‌های مشکوک روی سیستم ها یا الگوهای ترافیکی غیرمعمول نظارت کنید تا بتوانید به سرعت به حوادث امنیتی واکنش نشان دهید و تأثیر آنها را بر سازمان به حداقل برسانید.

یکی دیگر از مزایای SIEM بهبود گزارش های انطباق است. بسیاری از سازمان ها تابع الزامات نظارتی مختلفی مانند HIPAA و PCI-DSS هستند، راه‌حل‌های SIEM می‌توانند با ارائه گزارش‌های دقیق در مورد وضعیت امنیتی و واکنش حادثه به شما کمک کنند تا این الزامات انطباق را برآورده کنید.

مزایای SIEM

Wazuh چیست؟

یکی از SIEM های معروف و محبوب موجود، راهکار  Wazuhمی‌باشد.  Wazuh یک پلتفرم پیشگیری، شناسایی و پاسخ به رخداد رایگان و Open Source است و از ظرفیت کاری درون سازمانی، تنظیمات مجازی، کانتینری و ابری محافظت می‌کند. Wazuh یک ابزار جمع‌آوری، تجمیع، ایندکس و تجزیه و تحلیل داده‌های امنیتی است که به کسب‌وکارها در شناسایی نفوذها، تهدیدها و رفتارهای مشکوک کمک می‌کند و در سراسر جهان توسط صدها شرکت کوچک تا بزرگ استفاده می‌شود.

روند اصلی کار و اجزای Wazuh:

پلتفرم  Wazuhشامل قابلیت‌های امنیتی برای برنامه‌های ابری، کانتینر و سرور است. تجزیه و تحلیل داده های گزارش، تشخیص نفوذ و بدافزار، نظارت بر یکپارچگی فایل، ارزیابی پیکربندی، تشخیص آسیب پذیری و کمک به انطباق با مقررات، نمونه‌هایی از خدمات ارائه شده توسط این پلتفرم هستند. سه جزء تشکیل دهنده راهکار Wazuh به شرح زیر است:

  • Agent Wazuh: پس از نصب بر روی Endpoint هایی مانند لپ‌تاپ، کامپیوتر، سرورها، نمونه‌های ابری یا ماشین‌های مجازی، قادر به ارائه‌ی قابلیت‌های پیشگیری، شناسایی و پاسخ است و با ویندوز، لینوکس، macOS، HP-UX، Solaris و AIX سازگار است.
  • سرور Wazuh: داده‌های دریافت شده از Agent های Wazuh را بررسی کرده، آنها را با استفاده از کدگشاها و قوانین پردازش می‌کند و با استفاده از هوش تهدید، شاخص‌های شناخته شده سازش (IOC) را جستجو می‌کند. درصورت پیکربندی ایندکسر، یک سرور واحد می‌تواند داده‌های صدها یا هزاران Agent را ارزیابی کرده و به صورت افقی مقیاس بندی کند.
  • Elastic Stack: هشدارهای سرور Wazuh را ایندکس و ذخیره می‌کند. علاوه بر این، ادغام Wazuh و Kibana یک رابط کاربری غنی برای تجسم و تجزیه و تحلیل داده‌ها فراهم می‌کند. تنظیمات و وضعیت Wazuh از طریق این رابط مدیریت و نظارت می شود.

پلتفرم Wazuh  قادر است علاوه بر دستگاه‌های Agent Base، دستگاه‌های Agent less مانند فایروال، سوئیچ‌ها، روترها و شناسه‌های شبکه و سایر موارد را نظارت کند.

روند اصلی کار و اجزای Wazuh

به عنوان مثال سیستم‌ها می‌توانند از Syslog برای جمع‌آوری داده‌های گزارش سیستم استفاده کنند و تنظیمات آن را می‌توان با بررسی منظم داده‌ها کنترل کرد. اجزای  Wazuhو جریان داده در نمودار زیر نشان داده شده است و عامل Wazuh ، سرور Wazuh و Elastic Stack را که سه جزء حیاتی راهکار هستند، نشان می‌دهد.

Agentهای Wazuh

Agentهای Wazuh به بررسی بدافزارها، روت کیت‌ها و ناهنجاری‌های مشکوک در سیستم‌های نظارت شده می‌پردازند. فایل‌های مخفی، فرآیندهای پنهان‌شده، شنونده‌های ثبت نشده‌ی شبکه و همچنین اختلاف در پاسخ‌های تماس سیستمی، همگی قابل شناسایی هستند.

برخی از عملکردهای اصلی Wazuh  عبارتند از:

  • تشخیص نفوذ
  • تجزیه و تحلیل داده های ورود به سیستم
  • نظارت بر یکپارچگی فایل
  • تشخیص آسیب پذیری
  • پاسخ به حادثه
  • انطباق با مقررات
  • نظارت بر امنیت ابری و کانتینری

بنابراین Wazuh یک انتخاب عالی برای SIEM Open Source است و با کاربرد آسان و قابلیت اعتماد بالا میتواند یک روند کار امنیتی و عملیاتی برای تقویت وضعیت امنیتی فراهم آورد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید