آموزش و ترفندها

انواع سخت افزارهای سیستم ویپ را بشناسید

خرید تجهیزات و سخت افزار تلفن ویپ نیاز به دانش ابتدایی از انواع و شرایط استفاده آن ها دارد که با مطالعه این راهنمای خرید تجهیزات ویپ می توانید به این آگاهی و دانش برسید و بهترین سخت افزار ویپ را برای کسبو کار یا سازمان انتخاب کنید. به عنوان مثال شما باید بدانید که چه زمانی از گیت وی اکسترنال و چه زمان از گیت وی اینترنال کمک بگیرید. تلفن های ویپ هم انواع مختلف بی سیم دکت، بی سیم وا فایل و سه دسته کارشناسی، منشی و مدیریتی رومیزی دارند که با مطالعه این راهنمای خرید تجهیزات ویپ به همه این موارد مسلط خواهید شد. بنابراین پیش از هرچیز شرح نیازتان را مشخص کنید.

مرکز تلفن ویپ نرم افزاری

برای خرید مرکز تلفن ویپ پیش از هر چیز باید بدانید که چه انتظاراتی از این سرویس مدیریت تماس دارید. امکان شخصی سازی، تلفن گویا، صف انتظار تماس، ضبط مکالمه، گزارش تماس، نظرسنجی تلفنی، مانیتورینگ تماس، صندوق صوتی، ارتباط با CRM، تعداد داخلی ها، ارتباط با شعبه های دیگر یا افراد خارج از سازمان، سرویس های هوشمندی مثل نوبت دهی تلفنی و… از جمله مواردی می باشند که امکان دارد به آن ها نیاز داشته باشید. مرکز تلفن نرم افزاری امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد و معمولا هیچ محدودیتی ندارد.

با نصب مرکز تلفن ویپ نرم افزاری بر روی کامپیوتر و یا سرورها می توان امکانات این سرویس را برای مدیریت تماس کسب و کارها و سازمان ها پیاده سازی کرد. برای استفاده از سیستم تلفن ویپ نرم افزاری نیاز است تا یک کامپیوتر را با سخت افزار مناسب در اختیار داشته باشید، نرم افزار را نصب کنید و متناسب با نیازهای آن را پیکربندی کنید.

سیستم تلفن ویپ نرم افزاری در انواع کدباز و کدبسته عرضه می شوند. نرم افزارهای کدباز مثل ایزابل و استریسک رایگان می باشند و نرم افزارهایی مثل CUCM که یکی از محصولات قدرتمند کمپانی سیسکو است نیاز به پرداخت هزینه دارد. بعضی از شرکت های ایرانی هم اقدام به تولید نرم افزار مدیریت تماس ویپ کرده اند که به علت بعضی امکانات و پشتیبانی بهتر، گزینه مناسبی برای شرکت های ایرانی به حساب می آیند.

مرکز تلفن ویپ سخت افزاری

علاوه بر مرکز تلفن نرم افزاری، شرکت ها و برندهای مطرح در این زمینه دستگاه هایی را طراحی و تولید کرده اند تا بدون نیاز به نصب نرم افزار و حذف پیچیدگی های تنظیمات به نسبت مرکز تلفن نرم افزاری، می توان از آن ها استفاده کرد.

اگر تصمیم به خرید مرکز تلفن ویپ سخت افزاری گرفتید بهتر است بدانید که این سخت افزار نسبت به نوع نرم افزاری معمولا محدودیت های شخصی سازی و خودکارسازی مثل نوبت دهی تلفنی را دارد. بنابراین در صورتی که به همه ابعاد نیاز خود فکر کرده اید و به این نتیجه رسیدید که بیش از امکانات پیش فرض سخت افزار مورد نیازتان چیز دیگری نمی خواهید اقدام به خرید کنید.

دستگاه های مبدل خطوط مخابراتی

برای برقراری ارتباط خطوط مخابراتی سازمان با سیستم تلفنی ویپ، نیاز است تا بر اساس نوع تکنولوژی خطوط مخابراتی سازمان، دستگاه های مبدل تهیه گردد. این مبدل ها در دو نوع «گیتوی» و «کارت های تلفنی» و بر اساس شبکه های مخابراتی آنالوگ (PSTN) و دیجیتال (ISDN) طراحی و تولید شده اند که در ادامه راهنمای خرید تجهیزات ویپ به معرفی هرکدام از آن ها می پردازیم.

قدم اول برای خرید یک گیت وی، شناسایی نوع خط تلفن و تعداد آن ها می باشد. خط تلفن آنالوگ، خط تلفن ایوان، خط تلفن اینترنتی یا سیپ ترانک و سیم کارت از انواع خطوطی می باشند که می توانید به سیستم تلفن ویپ متصل کنید. پس از شناسایی نوع خط تلفن باید سراغ تعداد آن ها بروید و با کمی آینده نگری مبدل را با تعداد پورت مناسب انتخاب کنید. علاوه بر مبدل های خط تلفن، یک نوع گیت وی با عنوان گیت وی FXS وجود دارد که وظیفه ارتباط تلفن های آنالوگ و فکس آنالوگ را به مرکز تلفن ویپ برعهده دارد.

دستگاه های مبدل خطوط مخابراتی

گیتوی FXO (خط شهری)

این نوع گیتوی ها که برای تبدیل خطوط آنالوگ شهری (PSTN) مورد استفاده قرار می گیرند بر اساس ظرفیت شان دارای پورت های بخصوصی موسوم به پورت های FXO می باشند که با اتصال خطوط مخابراتی آنالوگ به این پورت ها، می توان از آن ها در سیستم تلفن ویپ استفاده کرد.

کارت های تلفنی

برای تبدیل خطوط تلفنی آنالوگ به خطوط قابل استفاده در سیستم تلفنی ویپ، علاوه بر گیتوی می توان از کارت های تلفنی ویپ هم استفاده کرد. این کارت ها که با اتصال PCI و PCI-E طراحی شده اند قابل نصب بر روی انواع مادربردها می باشند و از آن ها می توان در مرکزتلفن های نرم افزاری استفاده کرد. قابلیت توسعه و افزایش تعداد پورت های FXO از مزایای کارت های تلفنی به نسبت گیتوی ها می باشد.

 

گیتوی های دیجیتال (E1/T1)

نوع دیگری از خطوط مخابراتی که از سال های گذشته به عنوان خطوط پرظرفیت شناخته شده اند، خطوط دیجیتالی E1 بوده که بر اساس شبکه مخابراتی ISDN معرفی شده اند و برای بهره مندی از این خطوط در سیستم تلفن ویپ، مثل خطوط تلفن آنالوگ نیازمند گیتوی و یا کارت های تلفنی مبدل است.

کارت های تلفنی دیجیتال (E1/T1)

برای تبدیل خطوط تلفنی دیجیتال به خطوط قابل استفاده در سیستم تلفنی ویپ، علاوه بر گیتوی میتوان از کارت های تلفنی دیجیتال هم استفاده کرد. این کارت ها که با اتصال PCI و PCI-E طراحی شده اند قابل نصب بر روی انواع مادربردها می باشند و از آن ها می توان در مرکزتلفن های نرم افزاری استفاده کرد. قابلیت توسعه و افزایش تعداد پورت های E1 از مزایای کارت های تلفنی به نسبت گیتوی ها می باشد.

مبدل های FXS و ATA

به جهت ارتباط دستگاه های آنالوگ مثل تلفن و دستگاه های فکس با سیستم تلفن ویپ، نیاز به تهیه مبدل هایی موسوم به مبدل های FXS و یا ATA می باشد. این دستگاه ها دارای ظرفیت های مختلف برای ارتباط با دستگاه های آنالوگ می باشند و در دو نوع گیتوی و یا کارت های تلفنی طراحی و تولید شده اند.

مبدل های سیم کارت (GSM Gateway):

نوع دیگر از مبدل های مورد استفاده در سیستم تلفنی ویپ، مبدل های سیمکارت می باشند که از طریق آن ها می توان ارتباط تماس های ورودی و خروجی از سیم کارت های شبکه موبایل با سیستم تلفنی سازمان را برقرار کرد.

تلفن ویپ

یکی دیگر از سخت افزارهایی که در این راهنمای خرید تجهیزات ویپ درباره آن صحبت می کنیم؛ تلفن ویپ می باشد. برای پاسخگویی تماس ها در سرویس تلفن ویپ، نیاز به تلفن هایی بوده که قابل استفاده در شبکه های کامپیوتری باشند. این تلفن ها که مرسوم به تلفن های ویپ و یا تلفن های ویپ می باشند در انواع بی سیم و باسیم و برند های مختلف طراحی و تولید شده اند و بر اساس تعداد اکانت و ویژگی های مختلف، به تلفن های مدیریتی، منشی و کارشناسی دسته بندی می شوند. ولی چطور باید یک تلفن ویپ را به درستی انتخاب کنیم؟

برای خرید تلفن ویپ پیش از هر چیز باید مشخص کنید که چه تعداد تلفن نیاز دارید و هر تلفن برای چه شخصی است؟ مدیر است؟ منشی است؟ کارشناسی بوده که زیاد با تلفن سروکار ندارد؟ انباردار یا سرپرست بوده و همیشه پشت میزش نیست؟

این موارد به شما کمک می کنند تا بتوانید بهتری خرید تلفن ویپ را داشته باشید. به عنوان مثال در صورتی که می خواهید برای انباردار، مدیر تیم یا سرپرست مرکز تماس یک تلفن بخرید، بهترین گزینه تلفن ویپ بیسیم می باشد. زیرا این افراد همیشه پست میز خود نیستند. در تصویر زیر چند نمونه از تلفن های ویپ قابل مشاهده است:

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید