آموزش و ترفندها

اثرات گرما و سرما بر عملکرد قطعات موبایل چقدر است؟ چطور با آنها مقابله کنیم؟

سرما و گرما هر یک به نحوی بر روی عملکرد گوشی موبایل شما تاثیر می گذارند. هر قطعه ای از موبایلی که هر روز با آن کار میکنید توانایی این را دارند که در یک درجه گرما یا سرمای خاصی همچنان عملکرد خود را داشته باشد. در صورتی که دمای هوا از آستانه تحمل قطعه سخت افزاری مورد نظر بیشتر یا کمتر شود، در ابتدا شاهد اختلال در عملکرد قطعه خواهید بود و در نهایت قطعه مذکور از کار خواهد افتاد. این از کار افتادن میتواند به صورت موقت تا زمانی که دمای هوا به بازه تحمل قطعه بازگردد ادامه داشته باشد و همچنین میتواند موجب از کار افتادگی دائمی قطعه مورد نظر شود. در این بخش قصد داریم تا در خصوص اینکه سرما و گرما هر یک چه اثراتی بر روی عملکرد سخت افزار گوشی ها میگذرند صحبت کنیم و راهکاری برای مقابله با این موضوع به شما ارائه کنیم، از این رو پیشنهاد میکنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

اثرات گرما در عملکرد سخت افزار گوشی

خرابی باتری: افزایش دما می‌تواند منجر به افزایش مصرف باتری شود، باعث کاهش عمر مفید باتری شود و در برخی موارد باعث شارژ غیرمنظم دستگاه شود.

افزایش حرارت پردازنده: افزایش دما ممکن است باعث کاهش کارایی پردازنده شده و در صورت افزایش بیش از حد، منجر به ایجاد خاموشی یا ریست ناگهانی دستگاه شود.

تغییرات در نمایشگر: افزایش دما می‌تواند منجر به تغییرات در نمایشگر شود، از جمله تغییر رنگ‌ها و کاهش وضوح تصویر در این شرایط برای نمایشگر پیش بینی میشود.

اثرات گرما در عملکرد سخت افزار گوشی

روش‌های مقابله با اثرات گرما

استفاده از قاب های دارای هدسینک یا فن: یکی از روش های مقابله با اثرات گرما بر روی گوشی استفاده از قاب های ویژه دارای هدسینک و یا فن خواهد بود تا در صورتی که مجبور هستید در هوای گرم از گوشی خود استفاده کنید قاب گوشی تا حد زیادی دمای آنرا کاهش دهد.

عدم قرار دادن دستگاه در آفتاب: در محیط های باز سعی کنید گوشی خود را در برابر آفتاب مستقیم قرار ندهید.

استفاده بهینه از باتری: برای کاهش مصرف باتری و جلوگیری از گرمای اضافی، از تنظیمات مصرف بهینه بر روی دستگاه استفاده کنید.

اثرات سرما در عملکرد سخت افزار گوشی

کاهش عمر باتری: در دماهای پایین، باتری‌ها ممکن است سریع‌تر خالی شوند و عمر مفید آن‌ها کاهش یابد.

کندی عملکرد: دستگاه‌های الکترونیکی معمولاً در دماهای پایین کندتر عمل می‌کنند و پاسخگویی کمتری دارند.

تغییرات در نمایشگر: در دماهای پایین، نمایشگر ممکن است دیرتر پاسخ دهد و تصویر کم‌کیفیت‌تر باشد.

اثرات سرما در عملکرد سخت افزار گوشی

روش‌های مقابله با اثرات سرما

استفاده در محدوده دمایی معتدل: دستگاه را در محدوده دمایی معتدل نگه دارید و از استفاده در دماهای بسیار پایین یا بسیار بالا خودداری کنید.

استفاده از کاور گرمایی: استفاده از کاور گرمایی یا جلد حرارتی می‌تواند دستگاه را در برابر سرما محافظت کند.

در هر صورت، مهم است که دستورالعمل‌های تولید کننده دستگاه را رعایت کرده و راهنمایی‌هایی که برای محافظت از دستگاه در برابر گرما و سرما ارائه می‌شود را دنبال کنید.

اگر از گوشی در سرما و گرما مراقبت نکنیم چه می شود؟

کارخانه های تولید کننده گوشی موبایل، هر گوشی را مناسب شرایط محیطی خاصی طراحی می کنند و بهترین عملکرد را برای گوشی تولید شده در آن شرایط محیطی تضمین میکنند، مطمئنا اگر گوشیتان را در شرایطی خارج از این مورد استفاده قرار دهید احتمال آسیب دیدگی قطعات سخت افزاری آن بسیار بالا می رود. اگر گوشی موبایل خود را از وب سایت هایی مانند دیجی کالا، کالاتیک، تکنولایف، موبایل 140 و یا الان بخریم خریداری کرده باشید، گوشی شما به مدت 18 ماه گارانتی و خدمات پس از فروش خواهد داشت، اما مطمئنا استفاده از گوشی خارج از شرایط تعیین شده توسط کارخانه، گوشی شما را از شرایط گارانتی خارج می کند و در صورت خرابی می بایست با هزینه شخصی نسبت به تعمیر موبایل خود و همچنین خرید قطعات موبایل مورد نیاز خود اقدام نمایید از این رو پیشنهاد میکنیم تا همواره از گوشی خود در شرایط پیشفرضی که شرکت تولید کننده تعیین کرده است استفاده نمایید.

حال سوالی که وجود دارد این است که گرم ترین و سردترین هوایی که تا کنون در آن از گوشی موبایلتان استفاده کرده اید چند درجه بوده است؟ آیا مشکل یا اختلالی در گوشی شما در زمان استفاده در این درجه هوا رخ داد یا خیر؟ در بخش نظرات تجربه خود را بیان کنید.

4/5 - (4 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید