آموزش و ترفندها

با این تجهیزات، استخر خود را در در حد “بوندس لیگا” ارتقا بدهید!

لوازم و تجهیزات استخر، سونا و جکوزی محیط استخر را به یک محیط بهداشتی، شفاف و ضدعفونی با دمای مناسب تبدیل میکند .سیستم تصفیه و ضدعفونی آب، سیستم‌های فشاردهی و گردش آب، دستگاه‌های گرمایش از تجهیزات ضروری استخر محسوب میشوند. لوازم جانبی و ایمنی استخر مانند نردبان، دستگیره، چراغ‌های استخر، تخت، سایبان، دایو است که سطح استخر معمولی را تا حد استخر لاکشری ارتقا می دهد.

تجهیزات تصفیه استخر شامل انواع فیلترهای شنی، کارتریجی و دیاتومه، پکیج‌های تصفیه آب، کلرزن‌ها، جاروهای استخر، دستگاه‌های UV و ازن زنی، پمپ‌های تصفیه، جت پمپ‌های جکوزی، بلوئرهای جکوزی است. گرم‌کن‌های آب استخر و جکوزی و هیترهای برقی و گازی برای سونا نیز از تجهیزات گرمایش استخر محسوب میشوند.

تجهیزات اصلی استخر

تجهیزات تصفیه استخر به طور کلی شامل موارد زیر است که در ادامه به بررسی دقیق هر کدام از آن میپردازیم:

1- فیلتر تصفیه آب استخر و جکوزی

فیلتر استخر قلب تپنده تجهیزات تصفیه استخر به شمار می آید. این فیلترها ذرات ریز، املاح و آلودگی‌های فیزیکی آب را جذب می‌کنند. آب وارد فیلتر شده و از طریق لایه‌های شن یا سیلیس به سمت پایین حرکت می‌کند. در این حین ذرات آلوده تصفیه می‌شوند و آب تصفیه شده خارج می‌شود.با گذشت زمان، منافذ داخل فیلترها ممکن است آلوده شده و جریان آب کاهش یابد.

در صورت لزوم، می‌توان با استفاده از روش‌هایی مانند شستشوی معکوس یا تعویض سیلیس‌های فیلتر، عملکرد آن را بهبود داد.فیلترهای تصفیه استخر و جکوزی به سه دسته فیلتر شنی، فیلتر کارتریجی و فیلتر دیاتومه تقسیم می‌شوند که در برخی استخرهای عمومی، فیلترهای دیاتومه یا کارتریجی به جای فیلترهای شنی استفاده می‌شود.

2- پمپ‌های تصفیه آب استخر

سیستم تصفیه آب استخر شامل پمپ، فیلتر، صافی و نازل‌ها است. پمپ، قلب این سیستم است که آب را از استخر مکش کرده و به آن را به فیلترها جهت تصفیه آب هدایت می‌کند. صافی ها قبل از ورود به پمپ، نصب می‌شوند تا ذرات بزرگ و زباله های دانه درشت را جمع‌آوری کرده و از ورود آن به پمپ جلوگیری کند. انتخاب و نصب پمپ‌های تصفیه آب استخر  از موارد بسیار حیاتی در نصب تجهیزات استخر است که عملکرد سایر تجهیزات به آن بستگی دارد.

آب از نقاط مختلف استخر جمع‌آوری شده و از طریق پمپ به فیلتر هدایت میشود. در فیلتر، آلودگی‌ها و ذرات مختلف از آب جدا شده و آب تصفیه شده به استخر بازمی‌گردد.تصفیه آب استخر و جکوزی از موارد حیاتی حفظ و نگهداری استخر است که عدم توجه به آن باعث بروز آسیب های جدی به تجهیزات استخر و سلامت انسان هاست.

3- پکیج تصفیه آب استخر

پکیج‌های تصفیه آب استخر به عنوان جایگزینی برای سیستم لوله‌کشی و تصفیه خانه آب استخر عمل می‌کنند. این پکیج‌ها آب را تصفیه کرده و ذرات معلق و آلودگی‌ها را از آب جدا می‌کنند. سه نوع اصلی این پکیج‌ها شامل Tpaks، پکیج دفنی و Top Filter (پکیج سطحی) هستند. این پکیج‌ها شامل تجهیزاتی همچون پمپ، فیلتر شنی و لوله‌ها هستند . پکیج تصفیه آب استخر یک گزینه مناسب برای استخرهای کوچک، جکوزی‌ها و حوضچه‌های آب سرد محسوب میشوند.

4- تجهیزات ضدعفونی آب استخر و جکوزی

تصفیه آب استخر شامل فیلتر کردن ذرات معلق و حفظ توازن شیمیایی و میکروب زدایی از آب است. این فرآیند از موارد ضروری تصفیه استخر است، زیرا توازن شیمیایی نادرست می‌تواند باعث بروز آسیب‌های جدی به بدنه استخر و سلامت شناگران شود. حفظ آب استخر از میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا از طریق سیستم‌های ضد عفونی کننده مانند کلر از نکات مهم ضد عفونی کردن آب استخر است که به طور معمول در تمامی استخرها از آن استفاده میشود. سایر تجهیزات مانند قرص کلر، پمپ‌های تزریق، دوزینگ پمپ، تست کیت از لوازم ضروری ضد عفونی کننده استخر هستند که برای حفظ تمیزی و شفافیت آب استخر به‌کار می‌روند.

5- جاروی استخر

جاروی استخر یک ابزار ضروری برای حفظ نظافت و تمیزی آب استخر است. جاروی استخر مسئول جمع‌آوری و حذف مواد معلق، آلودگی‌ها و ذرات سنگینی است در استخرهای عمومی و خصوصی (روباز و سرپوشیده) با گذر زمان به وجود آید. هدف اصلی استفاده از این وسیله، حذف آلودگی‌های ته نشین شده و جلبک‌های روی دیواره‌ها و کف استخر  است. جاروهای استخر شامل جاروی دستی، جاروی نیمه‌اتوماتیک، جاروی رباتیک است. استفاده از جاروی استخر به اندازه حداقل دو بار در ماه، برای جمع‌آوری و تمیزکاری آلودگی‌های ته نشین شده در تمیزکاری استخرها به خصوص استخر روباز توصیه میشود.

6- گرمکن آب استخر و جکوزی

در استخرهای خصوصی، برای حفظ دمای مطلوب آب استخر و جکوزی، از سیستم‌های گرمایش جداگانه استفاده می‌شود. این سیستم‌ها شامل گرمکن‌های آب برای استخر و جکوزی می‌باشند که مستقل از سیستم‌های گرمایش مرکزی خانه یا ساختمان عمل می‌کنند. هدف این سیستم‌ها فراهم کردن دمای مناسبی برای آب استخر (۲۶-۲۹ درجه سلسیوس)، دمای جکوزی (۴۰ درجه سلسیوس) و آب مصرفی برای سرویس‌ها و دوش‌ها است.

اما افزایش دمای آب استخر به مقادیر بیش از حد می‌تواند به افزایش تبخیر و رطوبت نسبی در محیط استخر منجر شود. این مشکل ممکن است باعث فرسایش و آسیب دیدگی تجهیزات استخرهای سرپوشیده شود. بنابراین، مدیریت و کنترل دمای آب استخر به دمای استاندارد و مناسب بسیار حائز اهمیت است.

7- جت پمپ جکوزی

در جکوزی‌های آب گرم، دو حالت مختلف برای پمپاژ و گردش آب مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  1. پمپاژ آب با فشار زیاد به داخل جکوزی: با استفاده از جت پمپ جکوزی با سرعت بالا، جریان آب با فشار بالا ایجاد می‌شود که از طریق جت‌ها به آب داخل جکوزی پمپاژ می‌شود.این جریان‌های آبی با فشار زیاد می‌توانند به نقاط مختلف جسم درون جکوزی هدایت شده و اثرات ماساژ را ایجاد کنند.
  2. گردش آب در حالت معمول، فیلتر کردن و گرم کردن آب: در این حالت، پمپ با سرعت کمتری آب را از داخل جکوزی می‌کشد و آن را از طریق فیلترها و سیستم تصفیه‌ای که در مسیر عبور آب وجود دارد عبور می‌دهد. فیلترها و سیستم تصفیه‌ای به حذف ذرات معلق و آلودگی‌ها از آب کمک کرده و آب را پس از تصفیه دوباره به داخل جکوزی باز می‌گرداند

8- چراغ استخر و سونا

چراغ‌های استخری دارای دو نوع اصلی، “رو کار” و “تو کار”، با اندازه‌ها و تکنولوژی‌های مختلف تولید می‌شوند.

  1. چراغ‌های رو کار (بدون کاسه): چراغ های روکار بدون کاسه در دیوار استخر نصب می‌شوند و بخش نوری آن درون آب قرار دارد. طراحی خاص این چراغ‌ها از آسیب‌های احتمالی به محفظه چراغ جلوگیری میکند.
  2. چراغ‌های تو کار (با کاسه): چراغ های توکار دارای یک کاسه و محفظه آب هستند که برای نصب درون استخر به کار می روند. کاسه به عنوان محافظ برای لامپ‌ها و قسمت‌های الکتریکی عمل کرده و از ورود آب به داخل سیستم جلوگیری می‌کند.

معرفی جامع تجهیزات ضروری راه اندازی استخر

9-هیتر برقی و گازی سونا

هیترهای سونا به دو دسته اصلی، هیتر برقی و هیتر گازی، تقسیم می‌شوند. هیتر برقی از المنت‌های خاص و انرژی الکتریکی، جهت تولید گرمایش مورد نیاز در سونا استفاده میکند. این نوع هیتر از سنگ‌های سونا برای انتقال و ذخیره حرارت استفاده کرده که باعث زیبایی داخلی سونا میشود.. به دلیل وجود المنت‌های داخلی، احتمال ورود مواد بر روی المنت‌ها وجود ندارد.

هیتر گازی نوع دیگری از انواع هیترها است که از سوخت گاز یا گازوئیل استفاده میکنند. هیتر گازی شامل دیگ و مشعل گازی یا دوگانه‌سوز گازوئیلی است. هیترهای گازی نیز از سنگ‌های سونا برای انتقال حرارت بهره می‌برند. هیترهای سونای بخار هم شامل هیتر برقی سونای بخار  است که معمولاً در پشت دیوار سونای بخار و یا در موتورخانه نصب میشود.

10- رطوبت گیر استخر

رطوبت موجود در محیط استخر از عواملی است که باعث رشد انواع جلبک ها، میکروب ها و آسیب رسیدن به مصالح ساختمانی میشود. این اتفاق تلخ در استخرهای سرپوشیده و گرم بیشتر مشاهده میشود. تبخیر آب از سطح استخر باعث بالا رفتن رطوبت استخر شده و موجب رسیدن آسیب های جدی به دیوارها، تزئینات، کف و سطح استخر و مواد ساختمانی میشود. از این جهت تجهیزات رطوبت گیر استخر از بروز آسیب های خانمان سوز به صاحبین استخر جلوگیری میکند!

11- نردبان (پله) و دستگیره استخر

نردبان یا پله‌های استخر جزو لوازم ضروری و تجهیزات ایمنی استخر ها به شمار می آیند. استفاده از نردبان و دستگیره های استخر باعث آسان شدن ورود و خروج افراد از محیط استخر شده و از سقوط افراد و ضربه مغزی شدن آن ها جلوگیری میکند! در استخرهای با طول بیشتر از 10 متر، استفاده از دو نردبان (یکی در قسمت عمیق و یکی در قسمت کم‌عمق) توصیه می‌شود تا ورود و خروج افراد از استخر ساده‌تر باشد. در استخرهای با طول کمتر از 10 متر، معمولاً از یک نردبان در قسمت کم‌عمق استفاده می‌شود.

12- وان جکوزی خانگی

وان‌های جکوزی خانگی به عنوان تجهیزات محبوب در حمام‌های خانگی شناخته می‌شوند و به دلیل جذابیت فراوانی که در محیط استخر به ارمغان می آورند، طرفداران زیادی دارد. استفاده از وان جکوزی خانگی یک تجربه لوکس و پر آرامش در محیط استخر خانگی به شمار می آید. وان های خانگی علاوه بر ایجاد لذت و القای آرامش دارای مزایایی مانند کاهش خستگی و فشار روزمره، بهبود گردش خون، کاهش استرس و تسکین درد عضلانی نیز هستند. وان های خانگی در سایزها و طرح های متنوعی تولید و به بازار عرضه میشوند که به دلیل مزایای فوق العاده آن ، طرفداران بسیار زیادی در سراسر دنیا دارند.

 13- آبنما و فواره استخر

آبنما و فواره‌های استخر یکی از تجهیزات زیبا شناختی و لوکس استخر محسوب میشوند. در طراحی آبنما و فواره استخر از محیط طبیعی الهام گرفته شده است. استفاده از آبنما و فواره استخر علاوه بر القای آرامش جریان آب، سطح یک استخر معمولی را تا حد چشمگیری ارتقا داده و لذت شنا کردن و استراحت کردن در محیط استخر را دوچندان میکند.

تجهیزات گرمایش آب استخر و جکوزی چه تجهیزاتی هستند؟

تجهیزات گرمایش آب استخر و جکوزی شامل تجهیزات مختلفی هستند که در ادامه به آن میپردازیم:

1.دیگ فولادی آبگرم

دیگ فولادی آبگرم یکی از ابزارهای ضروری در موتورخانه‌ها است که برای تأمین آب گرم برای مصارفی همچون گرمایش محیط یا استخر لازم است. دیگ فولادی آبگرم با استفاده از گرمای تولید شده از احتراق مواد سوختنی نظیر گازوئیل یا گاز، تبادل حرارت بین آتش و آب را انجام داده و گرمایش مورد نیاز آب استخر را فراهم میکند.

بویلر یا دیگ آبگرم فولادی مستقیماً به مشعل وصل شده و توسط شعله‌ای که با آن ایجاد می‌شود، آب را گرم می‌کند. دیگ‌های فولادی از جنس ورق‌های فولادی و به صورت یکپارچه تولید میشود. دیگ فولادی آبگرم در مقایسه با دیگ‌های چدنی که از قطعات جدا از هم ساخته شده، دارای عمر کاری بلندتری هستند و فشار کاری بالاتری دارند.

2.گرمکن‌های برقی

 این نوع گرمایش بر اساس استفاده از گرمکن‌های الکتریکی است که بدون نیاز به موتورخانه عمل کرده، آب را گرم می‌کنند و به استخر منتقل می‌کنند.

3. پکیج‌های گازی مخصوص گرمایش آب استخر

این پکیج‌ها از طریق احتراق گاز (گاز طبیعی یا گاز مایع) آب استخر را گرم کرده و آب گرم مصرفی را به استخر منتقل می‌کنند.

4.سیستم سولار (استفاده از انرژی خورشیدی)

استفاده از سیستم‌های سولار با استفاده از نور خورشید برای گرم کردن آب استخر و انتقال آن به استخر استفاده میشود.

5.استفاده از مبدل‌های حرارتی

مبدل های حرارتی به عنوان بخشی از سیستم‌های گرمایش استخر مانند دیگ‌های گازی یا سولار استفاده شده و وظیفه تبدیل انرژی حرارتی را از یک منبع به آب استخر بر عهده دارند. استفاده از هر کدام از تجهیزات گرمایشی استخر، به مواردی مانند شرایط مالی، محدودیت فضا و سلیقه کاربران بستگی دارد.

آچارسی فروشگاه تخصصی تجهیزات تصفیه و گرمایشی استخر

خرید تجهیزات استخر

مجموعه آچارسی به عنوان مجموعه تخصصی در زمینه خرید تجهیزات گرمایشی و تصفیه استخر، تجهیزات ضروری گرمایشی و تصفیه استخر را به سراسر ایران صادر میکند.  مجموعه ی آچارسی به نشانی https://achar30.com به عنوان یکی از بهترین فروشگاه خرید فیلتر استخر و سایر تجهیزات استخر است که در فروشگاه خود تجهیزات ضروری استخر را با بهترین قیمت عرضه میکند. فروشگاه آچارسی امکان خرید انواع تجهیزات استخر محصولاتی مانند: فیلتر استخر، فیلتر شنی ایمکس، فیلتر شنی گالوانیزه، استرینر، اسکیمر استخر، پمپ استخر، دیگ فولادی آبگرم، لوله و اتصالات پیمتاش، پمپ استخری ۲ اسب ۲ اینچ، واتر استاپ، کلرزن را با بهترین قیمت برای متقاضیان عزیز فراهم کرده است.

جهت خرید تجهیزات استخر از فروشگاه آچارسی میتوانید سفارش خرید خود را از طریق تماس با شماره پشتیبانی ثبت کنید:

تلفن پشتیبانی: ۰۹۱۲۸۴۴۳۲۲۶
تلفن شرکت: ۰۹۰۰۸۴۴۳۲۲

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید