آموزش و ترفندها

روش تحلیل روندهای رشد و نزول قیمت بیت کوین

روند در بازار کریپتوکارنسی نشان‌دهنده جهت کلی بازار و قیمت است. تحلیل بیت کوین به معامله‌گران کمک می‌کند تا جهت‌گیری‌های بازار را شناسایی کنند و در زمان درست به کانال‌های ترید و خرید بیت کوین وارد شوند. در ادامه مهم‌ترین ابزارهای تحلیل قیمت بیت کوین را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. تا انتها همراه ما باشید.

اندیکاتور میانگین متحرک (MA)

یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین ابزارهای تحلیل بیت کوین، اندیکاتور میانگین متحرک است که در بین معامله‌گران محبوبیت زیادی دارد. این اندیکاتور با بررسی میانگین‌های روزانه، هفتگی و ماهانه داده‌های مفیدی را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند روند بازار را بهتر شناسایی کنند.

تحلیل با MA برای خرید بیت کوین

روش تحلیل این ابزار بسیار ساده است؛ فقط کافی است که به خط قیمت در نمودار توجه داشته باشید. اگر قیمت بالاتر از میانگین متحرک قرار بگیرد، آن روند صعودی خواهد بود و تریدر می‌تواند به کانال خرید بیت کوین وارد شود؛ اما اگر قیمت زیر میانگین متحرک قرار داشته باشد، بیانگر روند نزولی است که در این حالت معامله‌گر می‌تواند دارایی‌های دیجیتالی خود را به‌فروش برساند.

شاخص مکدی (MACD)

مکدی یا میانگین متحرک همگرایی _واگرایی یکی‌دیگر از محبوب‌ترین ابزارهای تحلیل بیت کوین و تعقیب‌گر روند است که ارتباط بین دو میانگین متحرک قیمت را در نمودار نمایش می‌دهد. این اندیکاتور ابزار بسیار مناسب و کارآمد جهت تشخیص جهت، قدرت و شتاب یک روند است.

این شاخص خطی را به‌عنوان خط مکدی نمایش می‌دهد که از تفریق میانگین متحرک نمایی ۲۶ و ۱۲ روزه حاصل می‌شود. خط سیگنال این ابزار نیز بیانگر حاصل میانگین متحرک نمایی ۹ روزه قیمت است. برای تفسیر نمودار فقط کافی است که به خط مکدی توجه داشته باشید. اگر این خط، خط سیگنال را رو به بالا قطع کند، بهترین زمان خرید BITCOIN است؛ اما اگر مکدی خط سیگنال را روبه پایین بشکند، بهتر است که معامله‌گر اقدام به فروش رمز ارز کند.

اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI)

همانطور که از نام این ابزار تحلیل بیت کوین مشخص است، قدرت نسبی خرید و فروش در یک بازه صفر تا صد را مشخص می‌کند. زمانی که خط RSI به عدد صفر نزدیک می‌شود، نشان از اشباع شدن فروش دارد و وقتی‌که به ۱۰۰ می‌رسد، بازار به سمت ناحیه اشباع خرید حرکت کرده است. رسیدن RSI به این دو ناحیه اولین سیگنال را صادر می‌کند و سیگنال دوم در زمانی‌که خط RSI محدوده میانی یعنی عدد ۵۰ را رو به بالا یا پایین بشکند، صادر می‌شود. توجه داشته باشید که خط شکست رو به بالا نشانگر سیگنال خرید و خط شکست رو به پایین بیانگر سیگنال فروش است. شاخص RSI را می‌توان برای زمان‌های مختلفی تنظیم کرد؛ به‌این‌ترتیب هرچه که بازه زمانی کوچک‌تر شود، تعداد سیگنال‌ها بیشتر خواهد شد.

اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI)

اندیکاتور حجم تعادلی (OBV)

یکی از بهترین اندیکاتورها برای تشخیص روند بازار و تحلیل بیت کوین مربوط به حجم تعادلی است؛ درواقع توجه‌کردن به حجم معاملات دیدگاه کاملی را در مورد روند صعودی و نزولی بازار در اختیار تریدرها قرار می‌دهد.

نکته مهمی که در زمان تشخیص روند باید به آن توجه کنید، این است که افزایش قیمت بیت کوین با افزایش اندیکاتور حجم تعادلی همراه است؛ به‌این‌ترتیب اگر جهت خط در نمودار رو به بالا باشد، نشان‌دهنده روند صعودی است. همانطور که می‌دانید، روند صعودی یک نمودار بیانگر افزایش معاملات است که می‌تواند فرصت خوبی برای خرید و ترید ارز دیجیتال BIT باشد. در حالت مقابل، اگر خط OBV در پایین نمودار پایین باشد، بیانگر کاهش حجم معاملات و روند نزولی بازار است. در این شرایط بهتر است که معامله‌گران به فروش ارز دیجیتال BIT بپردازند.

شاخص ایچیموکو (Ichimoku)

بیشتر تحلیل‌گران بر این باورند که ایچیموکو یک سیستم معاملاتی دقیق و کامل است؛ به همین جهت بیشتر معامله‌گران حرفه‌ای از آن برای تحلیل بیت کوین استفاده می‌کنند. یکی از بخش‌های این شاخص ابر کومو است که در شناسایی روند صعودی و نزولی بازار BITCOIN کاربردهای زیادی دارد.

به‌این‌نحو که اگر قیمت بالای ابر کومو باشد، نشان‌دهنده روند صعودی باز است. محدوده قیمت زیر ابر کومو نیز روند نزولی قیمت را نشان می‌دهد. اگر به دنبال یک اندیکاتور خوب و حرفه‌ای برای تشخیص روند بازار BITCOIN هستید، انجام معاملات خرید و فروش با این ابزار مطمئن‌تر و حساب شده‌تر خواهد بود.

اندیکاتور Andrew’s Pitchfork و تحلیل بیت کوین

اندروز یکی‌دیگر از روش‌های کاربردی تکنیکال تحلیل بیت کوین است که در سایر بازارهای مالی نیز پرطرفدار است. جالب است که بدانید نام این اندیکاتور از اسم تریدر مشهور، دکتر آلن هال اندروز گرفته شده است. با استفاده از این شاخص می‌توان فرصت‌های سودآور بازار را شناسایی کرد و به خرید‌ و فروش دارایی‌های دیجیتالی پرداخت. بهتر است که بدانید داده‌های این ابزار از سه خط موازی تشکیل شده‌اند. از این خطوط برای بررسی روند جاری یا روند جدید استفاده می‌شود.

اندیکاتور Andrew’s Pitchfork و تحلیل بیت کوین

اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Band)

باند بولینگر نام یکی‌دیگر از ابزارهای کاربردی تشخیص روند بازار و تحلیل بیت کوین است که بر پایه دو انحراف معیار و یک میانگین متحرک ساده کار می‌کند. تنظیمات این شاخص به‌صورت پیش‌فرض میانگین متحرک ۲۰ روز اخیر قیمت اعمال شده است که درصورت تمایل می‌توانید آن را به‌شکل دستی نیز تنظیم کنید. انحراف معیار بالا و پایین در بولینگر نیز به شکل دو خط در بالا و پایین میانگین روی نمودار نمایش داده می‌شوند. روش تحلیل به‌این‌صورت است که نزدیک‌شدن قیمت به باند بالایی به‌معنای اشباع شدن خرید و در حالت مخالف به‌معنای اشباع شدن فروش بازار است.

اهمیت تشخیص روند در تحلیل بیت کوین

تشخیص خط روند در بازارهای مالی مختلف به‌خصوص بازار کریپتوکارنسی بسیار مهم است؛ به‌نحوی‌که با بررسی نمودارها و استفاده از ابزارها می‌توان درست‌ترین نقطه ورود به معاملات بیت کوین را شناسایی کرد.

به این نکته توجه داشته باشید که نکات تکمیلی این مقاله صرف آشنایی شما با روش‌های تحلیل BITCOIN نگارش شده است و تأکیدی بر خرید یا فروش این ارز دیجیتالی نیست. اگر قصد معامله در این حوزه را دارید، بهتر است که با تحلیل‌گران و معامله‌گران حرفه‌ای بازار مشورت کنید. نظر شما درباره اهمیت تحلیل روند رشد و نزول قیمت ارز BIT چیست؟

4.3/5 - (6 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید