آموزش و ترفندها

ارور e11 لباسشویی بوش | دلایل بروز + روش رفع آن

اگر از ماشین لباسشویی بوش استفاده می‌کنید ممکن است گاهی با خطای e11 مواجه شوید. این خطا خبر از مختل شدن برخی از سیستم‌های داخلی دستگاه می‌دهد و به شما کمک می‌کند به فکر برطرف کردن آن بیفتید. گاهی با تعویض برخی قطعات و گاهی هم با تعمیر آن‌ها این خطا برطرف شده و می‌توانید دوباره از ماشین لباسشویی خود استفاده کنید. از رایج‌ترین دلایل بروز این خطا می‌توان به خرابی حسگر حرارتی، خرابی ترموستات، افزایش دمای آب و خرابی برد اشاره کرد. برد عملکرد صحیح سایر سیستم‌ها را کنترل می‌کند و درصورت خرابی آن، اجرای سایر برنامه‌ها هم مختل می‌شود.

البته باید بدانید که اگر با ارورهای مختلف ماشین لباسشویی بوش مواجه شدید و نتوانستید آنها را حل کنید، برای جلوگیری از بروز ضرر مالی و آسیب رسیدن به دستگاه تان بهتر است در اولین فرصت از خدمات نمایندگی تعمیرات بوش استفاده کنید.

دلایل بروز ارور e11 در لباسشویی بوش چیست؟

در ادامه به دلایل بروز این ارور می پردازیم.

خراب شدن حسگر حرارتی

حسگر حرارتی ماشین لباسشویی دارای گیرنده‌های حساسی نسبت به دما است که دمای آب را اندازه‌گیری می‌کند. این ماشین لباسشویی توسط آب گرم لباس‌ها را می‌شوید تا کیفیت شستشو بالا برود و آب گرم هم باعث می‌شود حسگر حرارتی خراب شود‌. دمای آب برای هر برنامه شستشو متفاوت است و ترموستات و سنسورهای آب مناسب بودن دمای آب را شناسایی می‌کنند. اگر ترموستات خراب شود این شناسایی انجام نشده و در نهایت ارور e11 ظاهر می‌شود. برای رفع این ارور باید ترموستات را تعویض کنید.

دمای آب بالا

از دلایل گرم شدن ماشین لباسشویی می‌توان به تنظیم نکردن دمای آب اشاره کرد. ماشین‌های لباسشویی دمای آب را تنظیم می‌کنند؛ اما ممکن است گاهی دمای آب به‌طور اتفاقی خیلی بالا برود. در این مواقع دستگاه لباس‌ها را با آب می‌شوید‌. برای جلوگیری از خرابی و گرم شدن دستگاه لازم است دمای آب را هنگام راه‌اندازی چک کنید. همچنین اگر پس از خارج کردن لباس‌ها متوجه چروک‌های بیش از حد و یا گرمی زیاد شدید هم می‌توانید به این مشکل شک کنید. در نهایت افزایش دمای آب می‌تواند باعث ایجاد ارور e11 لباسشویی بوش شود.

برد الکتریکی

برد بخشی سبک وزن و نازک است که توسط سیستم داخلی، عملکرد ماشین لباسشویی را کنترل می‌کند. برد الکتریکی وظیفه شروع و پایان عملکرد سیستم‌های دیگر را برعهده داشته و دستورهایی برای آن‌ها ارسال می‌کند و اگر بخشی دچار مشکل شد توسط کد موضوع را اعلام می‌کند. اگر برد خراب شود ممکن است به اشتباه خرابی ترموستات را تشخیص دهد و به طور تصادفی خطای e11 ظاهر شود. برای تشخیص اینکه برد از کار افتاده یا اینکه واقعا مشکلی وجود دارد، می‌‌توانید یک ساعت دستگاه را از برق جدا کرده و دوباره وصل کنید. اگر مشکل رفع نشد باید برای تعمیر اقدام کنید. اگر برد تعمیر نشود می‌تواند باعث سوختن سایر قطعات شود.

نحوه رفع خطای e11 لباسشویی بوش

نحوه رفع خطای e11 لباسشویی بوش

برای برطرف کردن ارور e11 ماشین لباسشویی بوش باید ابتدا عیب‌یابی صحیحی انجام شود تا مشخص شود کدام بخش از دستگاه دچار مشکل شده است. اگر کارکرد حسگرها مختل شده، باید آن‌ها را فرد متخصصی در این زمینه تعویض کند‌. اگر برد خراب باشد و پس از از برق کشیدن و وصل کردن مجدد برطرف نشود هم می‌توانید از یک تعمیرکار برای رفع آن کمک بگیرید. در حالت کلی ظاهر شدن خطای e11 ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد و همیشه منشا یکسانی ندارد.

جمع بندی

ارور e11 ماشین لباسشویی بوش در مواقعی ظاهر می‌شود که برخی از سیستم‌ها مانند حسگر حرارتی یا ترموستات خراب شوند. ایجاد اختلال در هر قطعه‌ای می‌تواند عملکرد دستگاه را مختل کرده و باعث بروز این خطا شود. برد که به عنوان مغز متفکر ماشین لباسشویی شناخته می‌شود و تمام دستورات اجرایی برنامه‌های مختلف را صادر می‌کنتد هم می‌تواند خراب شود.  در صورت خرابی حسگر حرارتی به‌دلیل افزایش دمای آب و خرابی برد می‌توانید از یک متخصص مجرب در این زمینه برای تعویض آن‌ها کمگ بگیرید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید