آموزش و ترفندها

میزان باردهی مناسب نهال زردآلو

زردآلو یکی از میوه‌های بسیار پرطرفدار تابستانه است که واریته‌های بسیار متفاوتی در رنگ و طعم‌های منحصر به فرد دارد و هر یک در شرایط سازگار و مناسب شروع به باردهی خواهند کرد و با توجه به تفاوت‌های گفته شده، میزان باردهی نهال آلو ممکن است متفاوت باشد. سوال بسیار رایجی که در هنگام خرید نهال زردآلو از طرف متقاضیان و باغداران عزیز مطرح می‌شود آن است که هر نهال زردآلو سالانه چه میزان باردهی خواهد داشت؟

پاسخ این سوال بسیار کلی است و باید جنبه‌های مختلف نهال زردآلو مورد بررسی قرار گیرد تا پاسخی صحیح و جامع در اختیارتان قرار گیرد، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

میزان باردهی نهال زردآلو سالم در طی یکسال چه میزان است؟

هر ساله همزمان با فرارسیدن تیرماه می‌توانیم زردآلوهای خوشرنگ زرد و طلایی را در شاخه درختان مشاهده کنیم که منتظر چیده شدن و عرضه به بازار هستند، جالب است بدانید که این میوه پر فروش در شمار میوه‌های هسته دار قرار دارند که طعم شیرین و بافت آبدار آن دلیل اصلی خرید نهال زردآلو توسط باغداران است، عامل دومی که باعث پرطرفدار شدن این نهال تجاری و زودبازده شده است، میزان باردهی بالایی است که واریته‌های مختلف نهال زردآلو دارد.

هر نهال زردآلو در صورتی که سالم و مرغوب باشد و در شرایط ایده‌آل پرورش یابد می‌تواند سالانه بیش از ۵۰ کیلوگرم محصول باردهی داشته باشد البته میزان باردهی گفته شده در شرایطی است که نهال به درختی بالغ تبدیل شده باشد و گرنه در سال‌های اولیه کاشت نهال میزان باردهی آن چندان چشمگیر و اقتصادی نخواهد بود.

اطلاعات تکمیلی: https://paliznahal.ir/product-category/apricot/

عوامل موثر بر باردهی نهال زردآلو

در این قسمت از مقاله قصد داریم به عوامل و فاکتورهای مهم و موثر در باردهی نهال زردآلو بپردازیم تا شما باغداران محترم بتوانید با بهره‌گیری از این نکات به باردهی بیشتر نهال زردآلو در باغ خود کمک کنید؛

عوامل موثر بر باردهی نهال زردآلو

● با خرید نهال زردآلو سالم و شناسنامه داری که از نژادهای برتر و پربازده هستند و سازگاری بسیار بالایی با اقلیم آب و هوایی منطقه شما دارند، باردهی درختان خود را چند برابر کنید.

● با بهره گیری از شیوه‌های نوین و اصولی کاشت نهال زردآلو، باغ زردآلو را احداث کرده تا به باردهی مطلوبی دست یابید؛ چنانچه در هنگام کاشت نهال زردآلو فواصل کاشت استانداردی را در نظر بگیرید و عمق گودال‌های حفر شده را متناسب با ریشه‌ها تنظیم کنید به سلامت و تغدیه ریشه‌ها کمک شایانی کرده‌اید و گونه در فصل باردهی عملکرد قابل قبولی خواهد داشت.

● توجه به تغذیه نهال کاشته شده عامل موثر دیگری است که می‌توان به کمک آن باردهی و عملکرد درخت را تا حد قابل توجهی افزایش داد و این کار را از طریق کوددهی با کودهای سازگار همچون کود ۲۵۰ گرمی هربان که غنی از عناصر مورد نیاز نهال زردآلو است استفاده کنید و هیچ گاه از نیاز نهال به روزانه ۸ ساعت نور خورشید غافل نباشید؛ چرا که تاثیر بسیاری در رشد و عملکرد صحیح‌تر درخت خواهد داشت‌.

● در برخی ارقام نهال میوه همچون نهال زردآلو، کاشت ارقام گرده افشان سازگار در میان ارقام نهال تازه کاشته شده تاثیر بسیاری در افزایش باردهی گونه خواهد داشت؛ با کمک ارقام گرده افشان می‌توانیم گلدهی درختان را تا چند برابر افزایش دهیم و در نهایت به سور بیشتری نیز دست یابیم.

زمان باردهی نهال زردآلو

از جمله فاکتورهای مهم دیگری که در باردهی نهال زردآلو مورد بررسی قرار می‌گیرد، زمان باردهی آن است که با توجه به شرایط اقلیمی، نژاد نهال و همچنین میزان رسیدگی‌های باغدار ممکن است چند هفته تا چند ماه متغییر باشد.

زمان باردهی هر نهال زردآلو از سال‌های اولیه کاشت نهال آغاز می‌شود اما پس از گذشت حداقل ۳ الی ۴ سال می‌توان شاهد باردهی اقتصادی درخت زردآلو بالغ بود و از آن به کسب سود پرداخت. بسته به زودبازده یا دیربازده بودن نهال زردآلو مدت زمان گفته شده در بالا نیز می‌تواند متغییر باشد اما در حالت کلی باردهی اقتصادی این گونه از ۵ سال دوم کاشت نهال آغاز خواهد شد و تا حدود ۴۵ الی ۵۰ سال ادامه دار خواهد بود.

مطالبی که بهتر است بدانید: https://www.mdpi.com/2076-3417/13/4/2596

گاهی اوقات همزمان با درگیری درختان زردآلو با برخی آفات و بیماری‌ها، میزان باردهی سالانه در واحد هکتار نیز به شدت کاهش می‌یابد، نگران نباشید چرا که برای چاره‌ی این امر می‌توانید اقدامات پیشگیرانه‌ای را صورت دهید که به تقویت بیشتر درخت کمک کند و در صورت درگیری نیز می‌توانید شروع به سمپاشی نمایید.

زمان باردهی نهال زردآلو

نتیجه گیری

میزان باردهی درختان زردآلو چیزی نیست که بتوان گفت به صورت خود به خودی افزایش می‌یابد بلکه باید بلافاصله پس از کاشت نهال رسیدگی‌های لازم برای گونه را آغاز نمود و از همان ابتدا فواصل منظمی را برای آبیاری، کوددهی، هرس کردن و… در نظر گرفت تا عملکرد قابل قبولی را از درخت دریافت کرد، همچنین با خرید ارقام نهال پربازده می‌توان سود بیشتری کسب نمود‌.

قیمت نهال زردآلو نیز با توجه به میزان باردهی آن متفاوت خواهد بود، در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این حیطه دارید می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی نهالستان پالیز نهال با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال: 09141832393

4.5/5 - (2 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید