نرم افزار

مقایسه پالیگان و آربیتروم؛ کدام راهکار لایه 2 اتریوم آینده‌دار است؟

اتریوم در حال حاضر دومین رمز ارز محبوب بازار در جامعه ارز دیجیتال است. با این وجود، این پلتفرم به وضوح برای افزایش تعداد کاربران و تراکنش‌ها آماده نبوده و به همین دلیل با مقیاس پذیری ضعیف و کارمزد تراکنش بالا مواجه شده است. راهکارهای لایه 2 مانند پالیگان و آربیتروم به طور خاص برای رفع چالش‌های این پلتفرم طراحی شده‌اند؛ اما سؤال اصلی این است که کدام یک از این دو بیشترین کمک را به اتریوم می‌کند؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به مقایسه پالیگان و آربیتروم بپردازیم.

ارز دیجیتال پالیگان چیست؟

رمز ارز پالیگان یک راهکار لایه 2 بر پایه اتریوم است که مانند یک افزونه عمل کرده و به افزایش امنیت و بهبود تجربه کاربری اتریوم کمک می‌کند. پالیگان در اصل، برای حل مشکل مقیاس پذیری ساخته شده است و هدف از توسعه آن رفع چالش‌های مختلفی است که بلاک چین اتریوم در این چند سال اخیر به دلیل افزایش کاربران با آن مواجه شده است. یکی از این چالش‌ها کارمزد تراکنش بالای اتریوم و کاهش قدرت پردازش تراکنش ثانیه است.

پلتفرم پالیگان در ابتدا با نام ماتیک (Matic) منتشر شد اما در سال 2021 به پالیگان تغییر نام داد. در حال حاضر، ارز ماتیک توکن بومی پالیگان است که به ایمن کردن این شبکه کمک می‌کند.

ارز دیجیتال آربیتروم چیست؟

آربیتروم (Arbitrum) برای ارائه پلتفرمی با هزینه کمتر، سرعت عملیات بالاتر و مقیاس پذیری بیشتر ساخته شده است. آربیتروم هم یک راهکار لایه 2 است که برای کمتر کردن شلوغی و ترافیک داده بلاکچین اتریوم توسعه یافته است.

آربیتروم برای حل مشکل کندی شبکه اتریوم از یک رول آپ (Roll Up) برای افزایش سرعت بلاکچین استفاده می‌کند. همچنین روشی ارزان و معتبر برای کاربران اتریوم جهت انجام تراکنش‌های مختلف است؛ به گونه‌ای که در حال حاضر توانایی پردازش 40000 تراکنش در ثانیه را دارد. به طور کلی، در مقایسه پالیگان و آربیتروم می‌بینیم که این دو پلتفرم هر دو با هدف حل مشکلات و معضلات اتریوم توسعه یافته‌اند.

بررسی تفاوت‌های پالیگان و آربیتروم

یکی از تفاوت‌های اصلی پالیگان و آربیتروم در امنیت آن‌ها است. برخلاف پالیگان، آربیتروم توکن بومی خود را ندارد و توسط لایه پایه یا همان لایه اول اتریوم ایمن شده است. پالیگان برای ایمن سازی شبکه خود از الگوریتم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده می‌کند و به کمک آن تراکنش‌ها را اعتبارسنجی می‌کند. این در حالی است که آربیتروم از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند.

در مقایسه بیشتر پالیگان و آربیتروم باید گفت که هر دو این پلتفرم از الگوریتم‌های اجماع متفاوتی برای اعتبارسنجی استفاده می‌کنند. پالیگان روی یک زنجیره مستقل فعالیت می‌کند و اعتبارسنج‌های (Validators) خود را دارد که جهت ایمن سازی بلاکچین و انجام تراکنش‌ها کار می‌کنند.

اگرچه در مقایسه با اتریوم کاربران بسیار کمتری از پالیگان استفاده می‌کنند و این امر خود ترافیک شبکه پالیگان را به شدت کاهش داده است اما پالیگان همچنان ادعا می‌کند که سرعت اتریوم را می‌تواند چندین برابر کند. از آن جایی که خرید و فروش اتریوم و بی‌شمار دارایی دیگر مبتنی بر این بلاک چین عظیم در پالیگان هم قابل انجام است، آینده‌اش روشن به نظر می‌رسد.

تفاوت عملکرد پالیگان و آربیتروم

آربیتروم یک پروتکل غیرمتمرکز که عمدتاً برای تسهیل طراحی و ساخت سایر برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند طراحی شده است. آربیتروم همچنین در مقایسه با اتریوم 0.2 هزینه گس کمتری ارائه می‌دهد اما پالیگان از نظر هزینه تراکنش از آربیتروم پیشی می‌گیرد.

پس از مقایسه پالیگان و آربیتروم از نظر هزینه تراکنش، نوبت به مقیاس پذیری شبکه و سرعت عملیاتی می‌رسد. می‌دانیم که آربیتروم توانایی پردازش 40000 تراکنش در ثانیه را دارد که اتریوم با این حجم ترافیک داده تنها توانایی پردازش 2000 در ثانیه را دارد. با این وجود، پالیگان از هر دو این پلتفرم‌ها سریع‌تر بوده و قادر به پردازش 65000 تراکنش در ثانیه است.

یکی دیگر از تفاوت‌های میان این دو پلتفرم مدت زمان برداشت است. برداشت وجه از آربیتروم ممکن است تا دو هفته زمان ببرد، در حالی که در پلتفرم پالیگان تنها سه ساعت طول می‌کشد.

فناوری مورد استفاده پالیگان و آربیتروم

فناوری پالیگان به کاربران امکان انجام تراکنش‌های سریع و امن را ارائه می‌دهد و در مقابل آربیتروم به علاوه هزینه تراکنش پایین با ماشین مجازی اتریوم هم سازگار است. این راهکارهای لایه 2 به طور کلی با کمک راهکارهای لایه 1 یا شبکه اصلی اتریوم به افزایش سرعت و مقیاس پذیری برنامه‌های مختلف کمک می‌کنند. جالب‌ترین نوآوری که پالیگان به وجود آورده است، پتانسیل پیوند‌های خارجی (Linking) است که در آن تمام بلاکچین‌هایی که با اتریوم سازگار هستند وجود دارد.

علاوه بر این، سازگاری بیشتری با ماشین مجازی اتریوم دارد و می‌تواند شبکه‌ای گسترده‌تر از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را ارائه دهد. این امر به دلیل استفاده از قراردادهای هوشمند است چرا که آربیتروم می‌تواند قراردادهای هوشمند مورد استفاده را مقیاس بندی کرده همچنین سیستم امنیتی بلاکچین را افزایش دهد.

این شبکه همچنین از راهکار‌های «ZK Rollups» استفاده می‌کند که امنیت خود را از طریق شبکه اتریوم تأمین می‌کنند اما به طور مستقل از اتریوم و خارج از زنجیره فعالیت می‌کنند. همچنین در بررسی بیشتر تفاوت‌های پالیگان و آربیتروم، متوجه خواهید شد که فناوری آربیتروم بسیار انعطاف‌پذیرتر است و مکانیسم خوبی برای رشد پرتفولیو دارد.

آربیتروم و پالیگان چگونه مقیاس پذیری اتریوم را افزایش می‌دهند؟

آربیتروم به کمک یک پل (Bridge) خود را به اتریوم متصل کرده است. با توجه به اینکه آربیتروم در چند لایه مختلف ساخته شده است می‌تواند راهکارهای بیشتر و مقرون به صرفه‌تری هم ارائه دهد که از سرعت بالاتری هم برخوردار هستند. این پل همچنین به آربیتروم اجازه می‌دهد تا به نحو احسن عمل کند و به کمک این پل می‌تواند قابلیت‌هایی همچون دریافت پیام در پلتفرم، راه‌اندازی قراردادهای هوشمند اتریوم و … را به کاربران ارائه دهد.

در مقابل، پالیگان به اکوسیستم چند زنجیره‌ای در بلاکچین اتریوم کمک می‌کند اما فناوری پیشرفته‌تری از اتریوم دارد و می‌تواند از لحاظ سرعت و مقیاس پذیری از اتریوم پیشی بگیرد.

ارز دیجیتال آربیتروم پالیگان
بنیان‌گذاران جی.بنجامین لیوشیتز (J. Benjamin Livshits) و مادارس ویرزا (Madars Virza) جاینتی کانانی (Jaynti Kana) و ساندیپ نایلوال (Sandeep Nailwal)
سال توسعه 2020 2017
کاربرد افزایش مقیاس پذیری برای بلاکچین‌های خصوصی افزایش مقیاس پذیری اتریوم و سایر شبکه‌های بلاکچین عمومی
تعداد تراکنش بر ثانیه 40000 تراکنش بر ثانیه 65000 تراکنش بر ثانیه
زمان مورد نیاز برای استخراج بلاک جدید 15 ثانیه 20 ثانیه
اعتبارسنج‌ها به طور کامل غیرمتمرکز نشده‌اند غیرمتمرکز
زبان قرارداد هوشمند سالیدیتی (Solidity)، وایپر (Vyper) و … سالیدیتی

پالیگان بهتر است یا آربیتروم؟

هر دو این شبکه‌ها موارد استفاده جالبی دارند و اینکه بخواهیم در مورد اینکه کدام یک بهتر است تصمیم بگیریم، سخت است و بستگی به دید هر فرد دارد. آربیتروم ترافیک بالاتری نسبت به اتریوم دارد و مزیت اصلی آن فناوری ضد تقلبی است که برای پیشگیری از کلاهبرداری اعمال کرده است. از طرفی هم پالیگان سرعت بسیاری بالایی در انجام پرداخت‌ها دارد و توانایی پردازش قوی هم برای تکمیل تراکنش‌ها دارد. در واقع اینکه کاربران کدام یک را ترجیح می‌دهند کاملاً به خود آن‌ها و اهدافی که دارند بستگی دارد.

پس از مقایسه پالیگان با آربیتروم می‌توان گفت که هر دو این شبکه‌ها مقیاس پذیری را برای اتریوم به همراه دارند و جایگزینی برای هزینه بالای این بلاکچین فراهم کرده‌اند؛ البته هر کدام از این پلتفرم‌ها به روش خود با چالش‌های اتریوم مقابله می‌کنند.

3.2/5 - (5 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید