رپورتاژ

وب سرور چیست؛ معرفی ۵ وب سرور معروف

وب سرور چیست. به طور خلاصه در ابتدایی ترین سطح، هر زمان که یک مرورگر به فایلی نیاز داشته باشد که روی سرور وب میزبانی شده باشد، مرورگر فایل را از طریق HTTP درخواست می‌کند. هنگامی‌که درخواست به وب سرور صحیح (سخت افزاری) رسید، سرور HTTP  (نرم افزار) درخواست را می‌پذیرد، سند درخواستی را پیدا می‌کند و آن را از طریق HTTP به مرورگر می‌فرستد. اگر سرور سند درخواستی را پیدا نکرد، در عوض یک پاسخ 404 را برمی‌گرداند. در این مقاله به شما خواهیم گفت web server یا وب سرور چیست و در ادامه با مزیت‌های آن آشنا خواهیم شد.

وب سرور یا web server چیست؟

وب سرور یا web server چیست؟

یک وب سرور نظیر Apache محتوای یک وب سایت – مانند متن، تصاویر، ویدئو و داده های برنامه را ذخیره و به مشتریانی که آن را درخواست می‌کنند، ارائه می‌دهد. رایج ترین نوع کلاینت یک برنامه مرورگر وب است که زمانی که کاربر روی پیوندی کلیک می‌کند یا سندی را در صفحه نمایش داده شده در مرورگر دانلود می‌کند، از وب سایت شما داده درخواست می‌کند.

یک وب سرور (چه روی میزبانی اشتراکی باشد یا سرور مجازی) با استفاده از پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) با یک مرورگر وب ارتباط برقرار می‌کند. محتوای اکثر صفحات وب با زبان نشانه گذاری فرامتن (HTML) کدگذاری می‌شود. محتوا می‌تواند ثابت باشد (مثلاً متن و تصاویر) یا پویا (مثلاً قیمت محاسبه شده یا لیست اقلامی‌که مشتری برای خرید علامت گذاری کرده است). برای ارائه محتوای پویا، اکثر وب سرورها از زبان های برنامه نویسی سمت سرور برای رمزگذاری منطق تجاری در ارتباطات پشتیبانی می‌کنند. زبان‌هایی که معمولاً پشتیبانی می‌شوند عبارتند از Active Server Pages (ASP)، جاوا اسکریپت، PHP، Python و Ruby.

همچنین یک وب سرور ممکن است برای سرعت بخشیدن به تحویل محتوای درخواستی، محتوا را ذخیره کند. این فرآیند به عنوان شتاب وب نیز شناخته می‌شود.

علاوه بر این، صرف نظر از نوع، وب سرورها دارای برخی از ویژگی های استاندارد هستند، از جمله:

  • مدیریت فایل
  • احراز هویت
  • محدود کردن پهنای باند
  • فضای ذخیره سازی

عملکرد اصلی آنها میزبانی وب سایت ها، پردازش درخواست های HTTP و ارائه محتوای وب به کاربران است. بنابراین، برای دسترسی به وب سایت خود به صورت آنلاین، به سرور اختصاصی یا میزبانی وب خود نیاز دارید.

مقایسه وب‌سرور استاتیک با داینامیک

به طور کلی، یک سرور می‌تواند محتوای ثابت یا پویا را ارائه دهد. به یاد داشته باشید که اصطلاح static به معنای “همانطور که هست” میباشد. راه اندازی وب سایت های استاتیک ساده ترین نوع آن است، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اولین سایت خود را یک سایت ثابت بسازید.

اصطلاح پویا به این معنی است که سرور محتوا را پردازش می‌کند یا حتی آن را در یک پایگاه داده تولید می‌کند. این رویکرد انعطاف‌پذیری بیشتری را فراهم می‌کند، اما پشته فنی پیچیده‌تر است، و ساخت یک وب‌سایت را به طرز چشمگیری چالش‌برانگیزتر می‌کند.

فناوری های سرور و برنامه های کاربردی بسیار زیادی وجود دارد که پیشنهاد یک مورد خاص دشوار است. برخی از سرورهای برنامه به دسته های وب سایت خاصی مانند وبلاگ ها، ویکی‌ها یا تجارت الکترونیکی پاسخ می‌دهند. برخی دیگر عمومی‌تر هستند. اگر در حال ساخت یک وب سایت پویا هستید، برای انتخاب فناوری متناسب با نیازتان وقت بگذارید. مگر اینکه بخواهید برنامه نویسی وب سرور را یاد بگیرید (که به خودی خود یک منطقه هیجان انگیز است!)، نیازی به ایجاد سرور برنامه خود ندارید.

معرفی ۵ وب‌سرور معروف

معرفی ۵ وب‌سرور معروف

1- وب‌سرور آپاچی (Apache)

سرور HTTP آپاچی یک وب سرور رایگان و متن باز برای ویندوز، مک او اس ایکس، یونیکس، لینوکس، سولاریس و سایر سیستم عامل‌ها است که توسط بنیاد نرم افزار آپاچی توسعه یافته است. جهت استفاه به مجوز آپاچی نیاز دارد.

وب سرور آپاچی یا سرور HTTP آپاچی درخواست های کاربر را پردازش می‌کند و دارایی‌ها و محتوای وب را از طریق HTTP ارائه می‌دهد. این وب سرور از پایگاه داده MySQL برای ذخیره اطلاعات مهم در قالبی به راحتی قابل خواندن استفاده می‌کند. آپاچی  میتواند با کمک زبان برنامه نویسی PHP، محتوای وب پویا ایجاد و ارائه دهد.

2- وب‌سرور LiteSpeed

هیچ بحثی وجود ندارد که آپاچی بر فضای نرم افزار میزبانی تسلط دارد. از میان میلیون‌ها وب‌سایت برتر آنلاین، تعداد زیادی در حدود 38.7 درصد به نرم‌افزار آپاچی متکی هستند.

امروزه توجه بیشتری به جایگزین آپاچی، یعنی LiteSpeed Web Server معطوف شده است. LiteSpeed با 6.5٪ از وب سایت های برتر در حال حاضر در بازار جدید نیست، اما شهرت و نفوذ آن در حال افزایش است.

تغییر به LiteSpeed نویدبخش افزایش سرعت، امنیت و عملکرد، برای میزبان‌های وب است و می‌تواند نتایج بسیار سودمندی را برای کاربران خود ارائه دهد. با این حال، یکی از جذاب ترین جنبه ها، سهولت استقرار LiteSpeed بر روی سرورهای موجود است.

3- وب‌سرور Nginx

وب‌سرور Nginx

Nginx یک وب سرور منبع باز محبوب برای مدیران به دلیل استفاده از منابع نامحدود و مقیاس پذیری آن است. به دلیل معماری رویداد محور، می‌تواند بسیاری از جلسات همزمان را مدیریت کند. همچنین Nginx می‌تواند به عنوان یک سرور پروکسی و متعادل کننده بار استفاده شود.

NGINX منابع را به طور موثر اجرا و استفاده می‌کند. می‌تواند حجم عظیمی‌از ترافیک را مدیریت کند. همانطور که گفته شد این وب سرور پروکسی معکوس، خدمات کش HTTP، پروکسی ایمیل و تعادل بار را ارائه می‌دهد. NGINX یک وب سرور مقیاس پذیر، سبک و قدرتمند است که قادر به مدیریت اتصالات همزمان است و برای ارائه محتوای ثابت ایده آل است.

4- وب‌سرور Lighttpd

Lighttpd یک وب سرور رایگان است که با سیستم عامل FreeBSD ارائه می‌شود. این وب سرور سریع و ایمن است، در حالی که انرژی CPU کمتری مصرف می‌کند.

5- وب‌سرور (IIS) Internet Information Services

خدمات اطلاعات اینترنتی مایکروسافت (IIS) وب سرور توسعه یافته توسط مایکروسافت برای پلتفرم های مایکروسافت می‌باشد؛ این نرم افزار منبع باز نیست، اما به طور گسترده استفاده می‌شود.

وب سرور Microsoft Internet Information Service (IIS) به عنوان وب سرور ویندوز نیز شناخته می‌شود و یکی از رایج ترین وب سرورهای مورد استفاده در سیستم عامل ویندوز است. یک وب سرور همه کاره و پایدار است که به طور گسترده برای میزبانی برنامه های وب ASP.NET، وب سایت های استاتیک و برنامه های وب ساخته شده بر روی PHP استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند به عنوان یک سرور FTP برای میزبانی از خدمات WCF استفاده شود.

اگرچه دارای یک گزینه احراز هویت داخلی مانند Windows، ASP.NET و Basic است، اما برای کاربران ویندوز آسان‌تر است که با استفاده از حساب دامنه خود وارد برنامه‌های وب مختلف شوند. سایر ویژگی‌های امنیتی داخلی شامل مدیریت گواهی TLS، ثبت درخواست، گزینه‌های امنیتی خاص FTP و موارد دیگر است.

کلام آخر

وب سرور رایانه ای است که فایل های وب سایت را ذخیره، پردازش و تحویل می‌دهد. این امر شامل یک بخش سخت افزار و یک نرم افزار است که هر کدام نقش مشخصی در پردازش فایل‌ها ایفا می‌کنند.

علاوه بر این، انواع مختلف وب سرورها می‌توانند محتوای پویا یا محتوای ثابت را به مرورگر ارائه دهند. با انتخاب میزبانی وب مناسب نظیر وب رمز، میزبان وب مسئولیت سرور را بر عهده خواهد داشت و امنیت و عملکرد آن را تضمین می‌کند. انجام این کار به شما زمان بیشتری برای تمرکز بر سایر جنبه های تجارت و رشد وب سایت می‌دهد.

4/5 - (3 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید