رپورتاژ

سلول رباتیک چیست؟

این یک موضوع کلیدی برای بسیاری از کارآفرینانی است که در حال بررسی استراتژی هایی برای نوآوری و بهبود جریان تولید شرکت خود هستند. سلول‌های رباتیک‌شده ممکن است شبیه ماشین‌های ساده به نظر برسند، اما در واقع شامل پروژه‌های پیچیده و راه‌حل‌های فنی بسیار پیشرفته‌ای هستند که اغلب برای روان‌تر و کارآمدتر کردن جریان تولید هر شرکت طراحی شده‌اند. ربات کوکا و ربات پالتایزر نیز بسیار محبوب می باشند.

سلول های رباتیک: روشی جدید برای کار

اول از همه، می‌توانیم به سؤال «سلول رباتیک چیست» با یک تعریف پاسخ دهیم:سلول رباتیک – یا سلول رباتیک یا سلول روباتیک – مجموعه‌ای از ماشین‌ها است که در یک سلول کاری خودکار سازماندهی شده‌اند که در آن یک یا چند دستگاه قابل برنامه‌ریزی ربات ها نصب شده اند. هدف این ربات ها به حداکثر رساندن، سرعت بخشیدن و ساده سازی یک ماژول کامل تولید و دستیابی به سطوح بالای تکرارپذیری کیفیت محصول است .

این سیستم های خودکار با درجه بسیار بالایی از استقلال مشخص می شوند . به خاطر داشته باشید که ربات ها همچنین می توانند شیفت های شب و تعطیلات را بدون دخالت انسان پوشش دهند. آنها هرگز مریض نمی شوند و به تعطیلات نمی روند.

بنابراین، اگرچه ممکن است به معنای سرمایه گذاری اولیه قابل توجه باشد، اما امکان بازگشت سریع سرمایه (ROI) را فراهم می کند، که برای مدیرانی که باید با محدودیت های بودجه مقابله کنند ضروری است. طبق تجربه ما، یک سلول رباتیک با طراحی خوب حتی کمتر از یک سال بازپرداخت دارد .

سلول های رباتیک برای خودکارسازی عملیات های مختلف در بسیاری از بخش های تولید استفاده می شوند ، به عنوان مثال:

  • مراقبت از دستگاه CNC

  • مونتاژ

  • رسیدگی

  • پالت سازی

  • جوشکاری

  • به پایان رساندن

همانطور که در بالا ذکر شد، این نوع اتوماسیون رباتیک در هر زمینه صنعتی (مد، خودرو، هوانوردی، مکانیک، داروسازی، مواد غذایی و غیره) کاربرد دارد. خروجی دقیق و قابل اعتماد خواهد بود ، بدون توجه به وظیفه ای که یک سلول روباتیک انجام می دهد.

سلول‌های رباتیک علاوه بر سیستم‌های بسیار کارآمد، انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ای نیز دارند :با تغییر نوع قالبی که باید پردازش شود، شما به سادگی نیاز دارید که ربات صنعتی را بدون ایجاد تغییرات ساختاری مجدد برنامه‌ریزی کنید. علاوه بر این، اگر شرکت نیاز به تغییر از یک نوع پردازش به دیگری مشابه داشته باشد، سلول های ربات را می توان بسیار سریع و کارآمد تبدیل کرد.

ربات ها: “بازوهای” سلول های ربات

طیف گسترده ای از ترکیب های ممکن ربات و ماشین عامل دیگری برای انعطاف پذیری سلول های رباتیک است.

سلول های ربات را می توان توسط یک یا چند ماشین موجود که قادر به انجام یک عملیات از پیش تنظیم شده (مثلاً یک ماشین فرز یا یک ماشین تراش) هستند که یک یا چند ربات اختصاصی را می توان به آن اضافه کرد، تشکیل شده است. برعکس، می توان از یک یا چند ربات موجود استفاده کرد و یک یا چند ماشین تازه خریداری شده را اضافه کرد.

یک ربات می تواند حتی بیش از یک ایستگاه کاری را کنترل کند. یکپارچه ساز سیستم کسی است که مسئول ایجاد مناسب ترین طراحی برای ایجاد سلول رباتی است که فضا را بهینه می کند و برای اپراتورها ایمن است .

انواع مختلفی از ربات های صنعتی وجود دارد که می توانند در یک سلول رباتیک ادغام شوند. آنها معمولاً با توجه به اشیایی که قرار است جابجا شوند، فضای موجود، نوع پردازشی که باید انجام شود، ماشین‌آلاتی که بر روی آن‌ها اجرا می‌شوند و نوع عملکرد برای دستیابی انتخاب می‌شوند ..

سیستم های بینایی: “چشم” سلول های ربات

سلول‌های رباتیک‌شده همچنین می‌توانند به سیستم‌های بینایی مصنوعی دوبعدی یا سه بعدی مجهز شوند که ربات‌های صنعتی را کاملاً خودمختار می‌سازد زیرا قادر به «دیدن» هستند. اگر به هوش مصنوعی (هوش مصنوعی) مجهز شوند، حتی می‌توانند «تصمیم‌گیری» در مورد عملیات انجام دهند. بنابراین ربات ها می توانند کدها را بخوانند و اشیاء با هر اندازه، شکل، موقعیت یا رنگی را پیدا کنند.

به لطف این سیستم‌های کنترلی، ربات‌ها می‌توانند قطعات کار را که به صورت عمده در سینی‌ها یا چرخ دستی‌ها ذخیره می‌شوند، بردارند و در دستگاه بارگیری کنند.

موانع ایمنی برای سلول های رباتیک ایمن

عملیات بالقوه خطرناک در داخل سلول های روباتیک انجام می شود و این عملیات توسط ربات هایی انجام می شود که شتاب بالایی دارند و سنگین هستند. بنابراین، هنگام بارگیری/تخلیه، تعمیر و نگهداری یا عملیات اضطراری در محل کار ربات، لازم است اقدامات احتیاطی برای اپراتورها انجام شود.

به همین دلیل، سلول های ما به دو نوع دستگاه ایمنی مجهز شده اند:

  • موانع فیزیکی : سلول توسط یک ساختار فلزی احاطه شده است که کل منطقه کار را در بر می گیرد و فقط می توان از طریق یک درب هشدار دهنده وارد شد که پس از غیرفعال کردن ربات اجازه ورود را می دهد.

  • موانع لیزری :در داخل سلول رباتیک دستگاه هایی به صورت استراتژیک قرار گرفته اند که مجهز به حسگر لیزری هستند. این حسگر می تواند وجود جسم خارجی را تشخیص دهد و بسته به نزدیک بودن جسم متحرک، سرعت ربات (و در نتیجه کل سلول) را کند یا متوقف کند و هنگامی که فرد به اندازه کافی فاصله دارد، بلافاصله آن را مجددا راه اندازی می کند.

مزایای عمده موانع لیزری غیر تهاجمی بودن آنها و اینکه می توانند به طور موقت ربات را در حالت آماده باش قرار دهند زمانی که اپراتورها وارد منطقه حفاظت شده می شوند و سپس آن را از جایی که متوقف شده است مجدداً راه اندازی می کنند.

برعکس، موانع/قفس‌های فیزیکی سنتی به شدت ربات را هنگامی که اپراتورها به منطقه حفاظت‌شده دسترسی پیدا می‌کنند متوقف می‌کنند و چرخه تولید را قبل از شروع مجدد تولید مجدداً تنظیم می‌کنند.

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید