رپورتاژ

امنیت شبکه چیست و چه اهمیتی دارد؟

امنیت شبکه چیست؟ این مسئله در رابطه با حفاظت داده های اطلاعاتی در سیستم شبکه های امروزی است که در هر موسسه و سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد. مباحث مربوط به حوزه فناوری اطلاعات نیز در این خصوص مورد ارزیابی قرار می گیرد. این مجموعه خدمات در راستای جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی به کار می رود. هر زمانی که مسئله مربوط به شبکه ها و ارتباطات مطرح می شود، در رابطه با امنیت و حفاظت از آن ها نیز اقداماتی انجام می گیرد.

انواع راهکارهای امنیت شبکه 

امنیت شبکه چیست؟ برای معرفی این مولفه باید حتما به انواع راهکارهای مربوط به این حوزه دقت داشته باشید. هر یک از این راهکارها به شما در حفاظت بهتر و بیشتر از شبکه ها کمک می کنند. برخی از آن ها را در زیر مشاهده می کنید:

  1. Antivirus and antimalware software: این راهکار مربوط به استفاده از نرم افزارهای حفاظتی در برابر بدافزارها و ویروس ها است.
  2. Security information and event management: این راهکار به منظور اطلاعات امنیتی و مدیریت رویدادها است.
  3. عبارت Virtual private network که همان وی پی ان است و برای خصوصی سازی شبکه های مجازی به کار می رود.
  4. Wireless security از تکنیک های مربوط به امنیت شبکه های بی سیم است.
  5. Data loss prevention این عبارت به منزله پیشگیری از به سرقت رفتن داده ها و اطلاعات است.

چرا امنیت شبکه تا این اندازه مهم است؟

امنیت شبکه یکی از مهمترین بخش هایی است که در خصوص هر یک از شبکه های فعال در سازمان ها و موسسات مورد توجه قرار می گیرد. امنیت شبکه ها یک مقوله حیاتی است و برای حفظ داده های اطلاعاتی شبکه به کار می رود. امنیت شبکه تا حد قابل توجهی به میزان محرمانگی اطلاعات و داده های شبکه شما است و به همین خاطر باید به این مولفه دقت داشته باشید. با در نظر گرفتن اخلاق امور و مشاغل دیجیتالی در نظر گرفتن این فاکتور از اهمیت بسیار زیدی برخوردار خواهد بود.

با استفاده از تکنیک های امنیت شبکه تا حد قابل توجهی از جرایم سایبری نیز پیشگیری خواهد شد. به این ترتیب نه تنها حملات سایبری رخ نمی دهند، بلکه کارکرد کسب و کار شما نیز به میزان قابل توجهی ارتقا یافته و با پیشرفت رو به رو می شود. این مزیت ها توجه به این مقوله را در شبکه های امروزی افزایش داده است. امنیت شبکه برای همه کسب و کارها و استارتاپ های کوچک و بزرگ اهمیت دارد. در این زمینه از انواع فناوری های پیشرفته استفاده می کنند. در این زمینه جلوگیری از حملات فیشینگ نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. با استفاده از این اطلاعات دیگر نیازی به پرداخت هزینه های بالا برای حفظ ایمنی داده های اطلاعاتی شرکت و کسب و کار خود نخواهید داشت.

مزایای استفاده از خدمات امنیت شبکه 

امنیت شبکه چیست و استفاده از این خدمات چه مزایایی دارد؟ در صورتی که از این خدمات بهره مند شوید، از مزایای بی شماری بهره مند خواهید شد. برخی از این موارد را در زیر مشاهده می کنید:

همچنین شما می توانید برای بررسی و افزایش امنیت شبکه خود به ایمن شبکه هوشمند https://www.imennet.net/ مراجعه کنید.

جلوگیری از مختل شدن کسب و کارها

بسیاری از حملات سایبری این قدرت را دارند که کسب و کارهای شما را به کلی مختل کنند. به همین خاطر استفاده از این خدمات به شما در راستای حفظ مشاغل نیز کمک خواهد کرد. این حملات می توانند اطلاعات مالی شما را نشانه بروند؛ از این طریق مشکلات مالی بی شماری در سیستم کاری شما به وجود می آورد. این حملات گاها اطلاعات کارکرد دیجیتال شما را نشانه می روند.

جلوگیری از از دست رفتن داده ها

جلوگیری از از دست رفتن داده ها

پیشگیری از از بین رفتن داده ها و اطلاعات کسب و کارها نیز از نتایج مثبت استفاده از خدمات امنیت شبکه به شمار می رود. در صورتی که اطلاعات و داده های شبکه شما از دست برود، حریم خصوصی مشتریان شما به خطر می افتد و این مسئله مشکلات بسیاری به وجود می آورد. اطلاعات حساس مربوط به کسب و کار شما نیز با استفاده از این روش ها حفظ خواهند شد.

جلوگیری از جریمه های نقدی 

در صورتی که حملات سایبری وارد کسب و کار شما شوند، بسیاری از اطلاعات مهم شغل شما لو می رود و به این ترتیب با برخی جرایم از سوی دولت رو به رو خواهید شد. در صورتی که ایمنی داده های خود را حفظ کنید، بی شک از پرداخت این جریمه ها نیز راحت خواهید شد.

امنیت شبکه از چه روش هایی تامین می شود؟

امنیت شبکه چیست و چگونه به کار می رود؟ این سیستم های حفاظتی با روش های مختلفی ایمنی شبکه شما را تامین می کنند. این دو روش را در زیر مشاهده می کنید:

پیشگیری از حملات اجتماعی 

امنیت شبکه ها از حملات اجتماعی یکی از روش های پیشگیرانه در فرایند حفظ امنیت شبکه به شمار می رود. این حملات اغلب به سوی کارکنان شما ارسال شده و دسته جمعی هستند. با ارسال پیام های ایمیل ویروسی برای همه کارمندان این قبیل حملات اتفاق می افتند. به همین خاطر پیشگیری از آن ها اهمیت بیشتری خواهد داشت.

پیشگیری از حملات اجتماعی 

پیشگیری از حملات شبکه ها

در صورتی که یک هکر حرفه ای قصد حمله به شبکه شما را داشته باشد، با استفاده از نقاط ضعف شبکه، به مقاصد خود می رسد. سیستم های عملیاتی منسوخ، پسوردهای ضعیف و… در سیستم می توانند، این حملات را تشدید کرده و سبب ناکارآمدی سیستم دفاعی خواهد شد.

جمع بندی

در این بخش در رابطه با امنیت شبکه و کیفیت عملکرد شبکه ها با وجود سیستم های حفاظتی فعال اطلاعاتی را بررسی کردیم. در صورتی که به راهکارهای ایمنی شبکه ها دقت داشته باشید، بی شک هیچ دستبرد و حمله ای به اطلاعات و داده های موجود نخواهد شد. به همین خاطر این روش های محافظتی با تکنیک ها و راهکارهای خاص مورد توجه همه مدیران شبکه قرار دارند. بیشتر از 70 درصد کسب و کارهای امروزی با حملات سایبری تهدید می شوند. به همین خاطر استفاده از این سیستم ها اهمیت بسیار زیادی برای بقای مشاغل امروزی دارد. تکنیک های بسیاری در این زمینه وجود دارند که ایمنی شبکه ها را حفظ خواهند کرد که برخی را در این مطلب مورد بررسی قرار دادیم.

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید