رپورتاژ

اتوتیون چیست و چگونه صنعت موسیقی را دگرگون کرد؟

اتوتیون، تکنولوژی ای که صنعت موسیقی را در کل دنیا تغییر داد و نظر مخالفان و موافقان زیادی را به سمت خود جلب کرد حاصل یک شوخی بود! در واقع همسر یکی از همکاران دکتر اندی هیلدبرند به شوخی به او می گوید که دستگاهی را اختراع کند که او بتواند به کمک آن آواز بخواند و همین باعث ایجاد یک جرقه در ذهن دکتر هیلدبرند و در ادامه اختراع نرم افزار اتوتیون می شود. این اختراع با گذشت زمان بسیار مورد توجه قرار گرفت و دکتر هیلدبرند توانست جایزه‌ی گرمی دستاوردهای پیشگامانه در زمینه ضبط صنعت موسیقی را به دست بیاورد.

اتوتیون چیست؟

اتوتیون در واقع نرم افزاری است که نت ها را تشخیص داده و آنها را بر اساس مقیاسی که برای آهنگ در نظر گرفته شده تغییر میدهد و یکدست می کند.

اتوتیون با جداسازی فرکانس‌های در هم تنیده و اجازه دادن به پرودوسر برای تغییر گام در حالی که هنوز لحن صدا را حفظ می‌کند، می‌تواند به‌ طور یکپارچه نت‌های خارج یا متزلزل خواننده را تصحیح کند.

 اتوتیون میزان های مختلفی دارد و معمولا در همه جای آهنگ استفاده نمیشود و تنظیم کننده‌ی موزیک تصمیم میگیرد که کجای آهنگ از اتوتیون بهره ببرد.

اتوتیون در واقع باعث میشود که اجرای با احساس هنرمند با یک اشتباه در اجرای نت به هدر نرود و بتوان این ایراد را با استفاده از اتوتیون رفع کرد.

اولین باری که به صورت رسمی در عرصه‌ی موزیک حرفه‌ای از اتوتیون استفاده شد برمیگردد به سال 1998 که خواننده‌ی معروف “شر” در آهنگ “Believe” از این فناوری بهره برد.

اتوتیون چیست؟

از نرم افزار اتوتیون میتوان هنگام اجرای زنده نیز بهره برد. شاید این از دید برخی تقلب به نظر برسد ولی قطعا بهتر از پلی بک و لب خوانی هنرمند است که در موسیقی فارسی کم دیده نمیشود.

بسیاری از هنرمندان معروف دنیا مثل ند لیدی گاگا، کریستین آگیلرا و فرانک اوشن، کانیه وست و غیره از این فناوری استفاده می کنند.

آیا فقط به کمک اتوتیون می توان خواننده شد؟

استفاده از این تکنولوژی در ایران هم بسیار جا افتاده و بهترین آهنگ های جدید فارسی هم از اتوتیون برای ایجاد خروجی تمیز تر استفاده میشود.

آیا فقط به کمک اتوتیون می توان خواننده شد؟

اتوتیون فقط به شما کمک می کند که نت های خارج را اصلاح کنید و به شکل درست خود در بیاورید اما استفاده‌ی بیش از حد آن می تواند به صدا زیبایی صدا آسیب بزند و آن را زیادی به صدای کامپیوتری شبیه کند. در ضمن درست خواندن نت ها تنها عامل موفقیت شما در خوانندگی نخواهد بود و موارد دیگر مثل بیت زیبا و متن آهنگ و ملودی های استفاده شده بسیار تاثیر گذار خواهد بود

استفاده از اتو تیون در موسیقی فارسی

اتوتیون سالهاست که در موزیک ایرانی بخصوص رپ فارسی توسط هنرمندانی مثل کچی بیتز و تهم مورد استفاده قرار میگیرد. نقش این پلاگین در نسل های جدیدتر رپ فارسی بیشتر و بیشتر شده و قسمت حیاتیِ برخی از آهنگ های آرتیست های مثل : پوبون، دورچی، پاپا بویز و بسیاری دیگر را در بر میگیرد. استفاده از اتوتیون باعث یک دست شدن صدای خواننده با بیت های جدید تر میشود و لزوما برای اصلاح نت های خارج مورد استفاده قرار نمیگیرد. اگر شما به رپ فارسی و اتفاقات اطراف آن علاقه دارید می توانید بخش موزیک زاهودی بلاگ را دنبال کنید تا از آخرین کارهای هنرمندان مورد علاقه‌ی خود و همچنین حواشی رپ فارسی با خبر شوید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید