رپورتاژ

8 دلیل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی دوو

جمع شدن آب در ماشین لباسشویی دوو که خاموش باشد سوالات زیادی را در ذهنتان بوجود می آورد و البته نگرانی هایی را نیز به دنبال خواهد داشت. واقعیت این است که مواجه شدن با این صحنه نشان دهنده خرابی در قطعات داخلی دستگاه است و تنها راه حل تعمیر تخصصی آن خواهد بود. در ادامه به چند دلیل اصلی که باعث میشود بعد از خاموش شدن ماشین لباسشویی دوو آب تمیز یا کثیف در کف مخزن جمع شود اشاره خواهیم داشت.

علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی دوو

ماشین های لباسشویی دوو دارای کیفیت بالایی هستند، اما در برخی از مواقع مشاهده میشود که در حالت خاموش داخل مخزن آنها آب جمع شده است. برای اطلاع از علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی ابتدا باید بررسی کنید که آیا آب تمیز است یا کثیف؟ چون دلیل جمع شدن آب تمیز و کثیف در لباسشویی با هم فرق دارد.

علت جمع شدن آب تمیز در لباسشویی خاموش

در حالت طبیعی بعد از اتمام برنامه شستشو تمام آب داخل مخزن نیز تخلیه میشود. اما به چند دلیل ممکن است بعد از خاموش شدن دستگاه در کف مخزن آب تمیز جمع شود که عبارتند از:

خرابی شیربرقی ماشین لباسشویی

اصلی ترین دلیلی که باعث میشود در کف مخزن لباسشویی خاموش آب جمع شود، خرابی شیر برقی است. این قطعه وظیفه قطع و وصل کردن جریان آب به داخل دستگاه را برعهده دارد. اگر شیر برقی خراب باشد، بدون اینکه از سمت برد به آن فرمان ارسال شود، به صورت خود به خود آب را وارد ماشین لباسشویی می کند. ابتدا بررسی کنید که آیا شیر برقی سالم است یا خیر، در صورت خراب بودن قطعه با نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی DAEWOO تماس بگیرید تا تعمیرات را با قطعه اصلی انجام دهد.

خرابی برد الکتریکی

یکی دیگر از دلایل رخ دادن این مشکل و مساله مهم، خرابی برد الکتریکی است. این قطعه بسیار مهم وظیفه ارسال فرمان به قطعات مختلف را برعهده دارد و مانند مغز انسان عمل می کند. اگر برد خراب باشد، بدون توجه به وضعیت لباسشویی به شیر برقی فرمان باز کردن جریان آب را ارسال می کند. دقت داشته باشید که بررسی وضعیت برد و تعمیر و گاها تعویض آن باید توسط تعمیرکار حرفه ای لباسشویی انجام شود و نیاز به مهارت بالایی دارد.

البته دقت داشته باشید که در این شرایط ممکن است برد کاملا سالم باشد، اما هیدروستات اطلاعات اشتباه برای آن ارسال کرده باشد. اگر هیدرواستات مقدار آب داخل مخزن را اشتباه تشخیص دهد، برد در زمان مناسب فرمان ورود آب را به شیر برقی ارسال نمی کند. در نتیجه حتی بعد از اتمام برنامه شستشو نیز ممکن است جریان آب به داخل دستگاه قطع نشود.

جمع شدن آب در لباسشویی

جمع شدن آب کثیف در ماشین لباسشویی

در برخی از مواقع بعد از اتمام برنامه شستشو متوجه خواهید شد که در کف مخزن آب کثیف جمع شده است که چند دلیل عمده دارد از قبیل:

خراب شدن پمپ تخلیه

یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث رخ دادن این اتفاق میشود، خرابی پمپ تخلیه است. پمپ تخلیه ممکن است نتوانسته به خوبی آب را تخلیه کند. به همین دلیل آب به داخل مخزن برگشت زده میشود. پمپ تخلیه باید توسط تعمیرکار یا افراد باتجربه در این زمینه بررسی و در صورت نیاز تعمیر و تعویض شود.

کثیف بودن فیلتر تخلیه

از دیگر دلایل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی، مسدود بودن و کثیفی فیلتر تخلیه است. در ماشین های لباسشویی قطعه ای به نام فیلتر تعبیه شده است که مواد جامد و پرز و مو و غیره نمی توانند از آن عبور کنند. این فیلترها تاثیر زیادی بر طول عمر سایر قطعات و پمپ تخلیه دارد، اما باید به صورت مرتب تمیز شود. در صورت تمیز نکردن فیلتر، سطح آن به مرور رسوب گرفته و مسدود میشود و آب تخلیه نمیشود.

گرفتگی شلنگ تخلیه

در حالت کلی هر یک از قطعاتی که در روند تخلیه آب از لباسشویی نقش دارند می توانند باعث برگشت آب به داخل لباسشویی و تخلیه نشدن آب از دستگاه شود.  شلنگ تخلیه با گذشت زمان به مرور رسوب زیادی گرفته و لایه های لجن در آن انباشته میشوند. این لایه ها مسیر عبور فاضلاب لباسشویی را مسدود می کنند و به همین دلیل آب به عقب برگشت زده میشود.

بعد از جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش ابتدا بررسی کنید که آیا شلنگ تمیز است؟ شلنگ تخلیه تا نخورده است؟ در صورت نیاز بهتر است شلنگ را تعویض کنید.

پر شدن چاه فاضلاب

شلنگ تخلیه ماشین های لباسشویی وارد چاه فاضلاب میشوند و این طبیعی است که اگر چاه مسدود باشد، آب بدرستی تخلیه نخواهد شد. با توجه به اینکه در اغلب مواقع ماشین های لباسشویی در آشپزخانه نصب میشوند، به شلنگ تخلیه به چاه فاضلاب آشپزخانه میشود. چاه فاضلاب آشپزخانه با لایه های روغن و چربی و تکه های مواد غذایی ممکن است دچار گرفتگی شده باشد.

شلنگ تخلیه را از چاه فاضلاب خارج کنید و یک سطل آب داخل چاه بریزید و سپس بررسی کنید که آیا آب بدرستی از چاه پایین میرود یا خیر؟ اگر چاه گرفتگی دارد، با محلول های جوش شیرین و نمک و سرکه می توانید آن را باز کنید.

خرابی سوئیچ سنجش سطح آب

در مخزن ماشین های لباسشویی سوئیج هایی برای سنجش مقدار آب موجود در مخزن وجود دارد. اگر سطح آب بیش از مقدار استاندارد باشد، به برد اطلاع داده میشود و برد فرمان قطع ورود جریان آب را به شیر برقی ارسال می کند. در برخی از مواقع این قطعه دچار اشکال شده و به اشتباه فرمان روود آب به شیر برقی ارسال می شود و در حالت خاموش آب در کف مخزن لباسشویی جمع میشود.

گیر کردن اشیا داخل پمپ تخلیه

اگر متوجه شدید که آب در لباسشویی جمع شده و تخلیه بدرستی انجام نمیشود و دستگاه نیز در حین کار صدای غیر عادی دارد، پمپ را بررسی کنید. در برخی از مواقع دلیل جمع شدن آب و کار نکردن پمپ تخلیه، گیر کردن اشیای ریز مانند دکمه و زیپ و دستمال کاغذی و غیره داخل پمپ تخلیه است. پمپ تخلیه باید از چای خود خارج شود و شی داخل آن بیرون آورده شود.

علاوه براین، با خرابی برد الکتریکی نیز ممکن است قبل از اتمام فرآیند تخلیه فرمان قطع تخلیه از سوی برد به پمپ ارسال شود. بررسی و عیب یابی ماین لباسشویی دوو در این شرایط نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد.

سخن آخر

جمع شدن آب در ماشین لباسشویی دوو به دلایل مختلفی رخ می دهد از قبیل خرابی برد الکتریکی، اشکال در پمپ تخلیه، گیر کردن اشیا در پمپ، خراب بودن شیر برقی، مسدود شدن شلنگ و فیلتر تخلیه، خرابی هیدروستات و گاها گرفتگی چاه فاضلاب که لباسشویی به آن متصل است.

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید