رپورتاژ

کابینت باتری یو پی اس استاندارد چه مشخصه هایی دارد؟

کابینت باتری استاندارد، محفظه‌ای فلزی است که با هدف ایجاد یک فضای مناسب برای نگهداری از باتری‌های یو پی اس، ساخته می‌شود. در مدل‌هایی از دستگاه‌های یو پی اس که نحوه نصب باتری یو پی اس در آنها به شیوه خارجی است، نیاز به استفاده از کابینت می‌باشد تا باتری را در شرایط مناسب و ایمن نگهداری کند اما کابینت باتری استاندارد چه مشخصه‌هایی دارد؟ در این مطلب می‌خواهیم همراه با معرفی کابینت باتری یو پی اس استاندارد، ویژگی‌های این محفظه فلزی را شرح دهیم. لطفا همراه ما باشید.

کابینت باتری چیست؟

باتری یو پی اس یکی از کاربردی‌ترین باتری‌ها می‌باشد و در صنایع تولیدی، کارخانجات، ادارات، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، واحدهای مسکونی و بسیاری دیگر از مراکز استفاده می‌شود. این باتری برای آنکه عملکرد سالمی داشته باشد نیازمند محل نگهداری مناسبی می‌باشد و باید متناسب با ابعاد آن از وسیله‌ای به نام کابینت باتری استفاده کرد. کابینت باتری، محفظه‌ای شبیه به کمد است که باتری یو پی اس داخل آن قرار می‌گیرد. این کابینت از جنس فلز ساخته می‌شود تا در برابر ضربات و آسیب‌ها مقاوم باشد و آسیبی به باتری وارد نشود.

کابینت باتری هم دارای طول عمر مشخصی است و باید بعد از مدتی استفاده و در زمان مشخص، تعویض گردد. داخل این محفظه فلزی شبیه به کمد، مدارهایی تعبیه شده است تا از باتری در مقابل کاهش یا افزایش جریان محافظت نماید.

لازم به ذکر است که کابینت باتری فقط برای مدل‌هایی از دستگاه‌های یو پی اس کاربرد دارد که نحوه نصب باتری در آنها به صورت خارجی است و از این محفظه برای دستگاه یو پی اس داخلی استفاده نمی‌شود.

اهمیت استفاده از کابینت باتری یو پی اس

استفاده از کابینت باتری برای نگهداری از باتری‌های یو پی اس ضروری است زیرا کابینت به محافظت از باتری با حفظ دما، کمک می‌کند و می‌تواند از باتری در مقابل حرارت زیاد، محافظت نماید. افزایش دما و حرارت باعث تاثیرات منفی در عملکرد باتری می‌شود و حتی خطر انفجار هم وجود دارد در حالی که با استفاده از کابینت باتری، این مشکلات وجود نخواهند داشت.

محیط کنترل شده داخل کابینت باتری با تعادل دما و به دور از تابش مستقیم نور خورشید، بهترین شرایط برای نگهداری از باتری می‌باشد ضمن اینکه دسترسی راحت‌تری به باتری وجود دارد. کابینت باتری استاندارد به گونه‌ای طراحی شده است که حالت کاملا ایمن و محافظتی دارد و در مواردی که ممکن است باتری در اثر استفاده زیاد و یا در حین شارژ دچار آتش سوزی شود، مانع از این اتفاقات می‌شود.

کابینت باتری استاندارد چه مشخصه‌هایی دارد؟

یک کابینت باتری استاندارد از ویژگی‌های زیر برخوردار می‌باشد :

 • جنس کابینت باتری استاندارد از فلز است و بر روی فلز نیز از روکش‌های روغنی استفاده می‌شود.

 • کابینت فلزی باتری در رنگ‌های سیاه، سفید و شیری ساخته می‌شود.

 • کابینت باتری استاندارد دارای انواع سایز یک طبقه، دو طبقه و سه طبقه می‌باشد و شما با توجه به سایز و نوع باتری خود می‌توانید سایز مناسب کابینت را تهیه کنید.

 • کابینت باتری یو پی اس سایز بزرگ، نیازمند سیستم تهویه می‌باشد زیرا اگر دمای داخل آن کنترل نشود، خطرآفرین است.

 • بعضی از مدل‌های کابینت باتری استاندارد مجهز به پنل‌های متحرکی هستند که جابجایی کابینت را راحت کنند.

 • در بعضی از مدل‌های کابینت باتری، شیارهایی تعبیه شده است که برای به گردش درآمدن کابل‌ها از این شیارها استفاده می‌شود.

 • برای طراحی کابینت باتری یو پی اس استاندارد، منافذی در هر چهار طرف آن در نظر گرفته می‌شود تا تهویه لازم فراهم شود.

 • کابینت باتری استاندارد، اسکلت محکمی دارد تا توان تحمل وزن باتری‌های سنگین را داشته باشد.

 • در میان طبقات کابینت باتری، قابلیت بازشو وجود دارد تا کابل کشی داخلی میان باتری‌ها راحت تر انجام شود.

اجزای کابینت باتری یو پی اس استاندارد

کابینت باتری یو پی اس استاندارد دارای ساختمان و طراحی ساده ای می‌باشد اما تشکیل شده از تجهیزات و قطعاتی است که سلامت و امنیت باتری را تامین کند. بخش‌های اصلی کابینت شامل موارد زیر هستند :

 • محفظه فیلتر با قابلیت شستشو

 • حفاظ یا نگهدارنده

 • درپوش محافظ برای ممانعت از نفوذ رطوبت به محفظه باتری یو پی اس

 • دستگاه گرمکن یا ترموستات داخلی

 • محفظه فن یا هواکش فیلتر دار

همچنین بخش‌های فرعی کابینت باتری عبارتند از :

 • باتری شکن

 • کابل باتری

 • قفسه باتری

اجزای کابینت باتری یو پی اس استاندارد

نکات خرید کابینت باتری یو پی اس استاندارد

برای آنکه بتوانید یک مدل کابینت باتری استاندارد را انتخاب و خریداری کنید، باید برخی نکات مهم را در نظر داشته باشید. در این بخش توجه شما را به نکات مهم خرید کابینت باتری استاندارد جلب می‌کنیم :

ابعاد مناسب کابینت با اندازه باتری

قفسه بندی داخل کابینت باتری از نظر ابعاد مناسب باتری‌های کوچک تا متوسط است و شما باید هنگام خرید کابینت، به اندازه باتری توجه داشته باشید. اگر باتری‌های شما دارای اندازه بزرگی هستند، بهتر است از رک استفاده کنید.

کابینت مناسب با تعداد باتری‌ها

نکته دیگر برای خرید کابینت باتری استاندارد، مناسب بودن کابینت برای تعداد باتری‌ها می‌باشد همچنین اگر در آینده امکان افزایش تعداد باتری‌ها وجود دارد، باید این موضوع را در زمان خرید کابینت آن، مدنظر قرار دهید.

دارا بودن امکانات جلوگیری از آتش سوزی

محفظه فلزی نگهداری از باتری هر چقدر که ایمن باشد باز هم احتمال برق گرفتگی و آتش سوزی وجود دارد به همین دلیل باید کابینتی انتخاب کنید که دارای امکانات جلوگیری از وقوع احتراق و آتش سوزی باشد. کابینت انتخابی باید از تهویه و دریچه هواکش مناسبی برخوردار باشد تا بتوان از آن برای نگهداری ایمن از باتری‌ها استفاده کرد.

سهولت کاربری کابینت باتری یو پی اس

یک کابینت باتری در صورتی استاندارد است که استفاده از آن به آسانی باشد و به عبارتی، سهولت کاربری داشته باشد. موقعیت قرارگیری کابینت در کنار دستگاه یو پی اس و همچنین نحوه نصب باتری‌ها داخل کابینت باید به صورتی باشد که کاربر بتواند به تجهیزات دسترسی داشته باشد.

معایب کابینت باتری

استفاده از کابینت باتری مزایای زیادی دارد و در کل، خرید و استفاده از آن برای نگهداری از باتری یو پی اس ضروری می‌باشد اما این محفظه فلزی دارای معایبی هم است. اصلی‌ترین مشکل کابینت باتری، طول عمر کوتاه مدت آن است و باید بعد از مدت نه چندان طولانی، تعویض گردد. کابینت باتری پس از مدتی استفاده هم از نظر ظاهری و هم از نظر فنی، نیازمند تعویض می‌باشد و کارایی آن مانند قبل نخواهد بود.

معایب کابینت باتری

سخن پایانی

همانطور که در مطلب هم بررسی کردیم، کابینت باتری یک محفظه فلزی ایمنی است که از آن برای نگهداری از باتری یو پی اس استفاده می‌شود. این کابینت با توجه به مشخصاتی که دارد، می‌تواند از باتری در مقابل افزایش دما، حرارت بالا، تابش نور خورشید، آتش سوزی و دیگر عوامل آسیب‌زا، محافظت نماید. شما برای خرید کابینت باتری باید با توجه به اندازه و تعداد باتری‌های خود، مدل مناسب با ابعاد استاندارد آن را تهیه نمایید.

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید