رپورتاژ

انواع کلید در تابلو برق صنعتی را بشناسید

این محتوا نگاهی دقیق به انواع کلید مورد استفاده در تابلو برق صنعتی دارد. این کلیدها که معمولا شامل انواع کلید مینیاتوری، محافظ جان، کلید حرارتی و… می‌شود؛ کاربردهای مختلفی دارند. در ادامه قرار است به معرفی و بررسی انواع کلیدهای برق صنعتی از فیوز تا کلید حرارتی بپردازیم.

کار سوئیچ‌های الکتریکی در تابلو برق چیست؟

کلیدهای الکتریکی تجهیزاتی هستند «معمولاً الکترومکانیکی» که در تابلو برق صنعتی برای کنترل کردن، حفاظت و باز و بسته کردن بخش‌های مختلف مدار الکتریکی استفاده می‌شوند. درست است که قطع کننده مدار هستند و هر کدام از این کلیدها وظایف مختلفی را به عهده دارند؛ اما همه‌ی آنها برای خدمت به یک هدف مهم و خاص در یک مدار الکتریکی یا تابلو برق طراحی شده‌اند. اجازه دهید در ادامه بیشتر با کلیدهای تابلو برق آشنا شویم.

آشنایی با انواع کلید در تابلو برق و کاربرد آنها

تابلو برق، محفظه‌ای فلزی است که انواع تجهیزات و قطعات برقی از جمله انواع کلید که جزو پرکاربردترین این قطعات هستند را درون آنها تعبیه می‌کنند. از این رو می‌توان به سادگی پی برد که در یک تابلو برق شمار زیادی از این کلیدها وجود دارد.

  • کلید مینیاتوری MCB

MCB مخفف Miniature Circuit Breaker است. این به طور خودکار، مدار الکتریکی را در هر شرایط غیرعادی در شبکه الکتریکی مانند شرایط اضافه بار و اتصال کوتاه خاموش می‌کند. با این حال، فیوز ممکن است این شرایط را احساس کند، اما باید جایگزین شود؛ اگرچه MCB می‌تواند مجددا تنظیم شود.

کلید مینیاتوری یک دستگاه الکترومکانیکی است که از سیم‌های برق و بارالکتریکی در برابر جریان اضافی محافظت می‌کند؛ تا از هر نوع آتش سوزی یا خطرات الکتریکی جلوگیری شود.

کلید MCB از انواع کلیدهای برق صنعتی

مدیریت MCB کاملاً ایمن‌تر است و به سرعت منبع را بازیابی می‌کند. کلید MCB بر اساس اصل مربوطه دو فلزی کار می‌کند؛ که محافظت در برابر جریان اضافه بار و جریان مدار کوتاه برقی را فراهم می‌کند.

  • کلید کمپکت MCCB

MCCB مخفف Molded Case Circuit Breaker است. این نوع دیگری از وسایل حفاظت الکتریکی است. زمانی استفاده می‌شود؛ که جریان بار از حد مجاز مدار شکن مینیاتوری فراتر رود.

وظیفه کلید MCCB محافظت در برابر اضافه بار، خطاهای اتصال کوتاه است؛ همچنین برای سوئیچ کردن مدارها نیز استفاده می‌شود. می‌توان از آن برای رتبه بندی جریان بالاتر و سطح خطا حتی در برنامه‌های خانگی استفاده کرد. درجه بندی جریان گسترده و ظرفیت شکست بالا در MCCB کاربرد خود را در کاربردهای صنعتی پیدا می‌کند.

کلید مینیاتوری را می‌توان برای حفاظت از بانک خازن، حفاظت ژنراتور و توزیع فیدر الکتریکی اصلی استفاده کرد. هر زمان که برنامه‌ای نیاز به تبعیض، تنظیم اضافه بار قابل تنظیم یا حفاظت از خطای زمین داشته باشد، حفاظت کافی را ارائه می‌دهد.

  • کلید محافظ جان RCCB

RCCB مخفف عبارت Residual Current Circuit Breaker است. این دستگاه اساساً جریان باقیمانده‌ی یک دستگاه سیم کشی الکتریکی است؛ که هر زمان جریان، از بدن انسان نشتی داشته باشد یا جریان بین هادی فاز متعادل نباشد، مدار را قطع می‌کند.

این ایمن‌ترین دستگاه برای تشخیص و برخورد در برابر جریان‌های نشتی الکتریکی است. بنابراین محافظت در برابر شوک الکتریکی ناشی از تماس‌های مستقیم را تضمین می‌کند. به طور کلی به صورت سری با MCB استفاده می‌شود که آنها را از جریان بیش از حد و جریان اتصال کوتاه محافظت می‌کند. هر دو سیم فاز و نول از طریق یک دستگاه RCCB متصل می‌شوند. اینها یک فرم بسیار موثر از محافظت در برابر ضربه هستند و به طور گسترده برای محافظت در برابر جریان نشتی 30100 و 300 میلی آمپر استفاده می‌شوند.

کلید RCCB یا محافظ جان

این تجهیزات حیاتی هستند؛ چرا که برای محافظت از بدن انسان در برابر برق استفاده می‌شود.

  • کلید حرارتی MPCB

مدارشکن محافظ موتور MPCB مخفف Motor protection circuit breaker است. برای اطمینان از اینکه تمام فرآیندهای صنعتی به طور روان و کارآمد اجرا می‌شوند، دستگاه‌هایی مانند استارت موتور و قطع کننده مدار بسیار مهم هستند.

قطع کننده‌های مدار موتور دستگاه‌هایی هستند که کلیدهای مدار ولتاژ پایین و همچنین عملکرد رله‌های اضافه بار حرارتی را یکپارچه می‌کنند؛ علاوه بر امکان سیم کشی ایمن، حفاظت از مدارهای شاخه موتور در برابر اضافه بار، تلفات فاز و اتصال کوتاه را نیز تسهیل می‌کنند.

  • کلیدهای کنتاکتور

کلیدهای کنتاکتور به عنوان عناصر کلیدی تلقی می‌شوند؛ وظیفه آنها در تابلو برق، روشن و خاموش کردن مدار الکتریکی است. کنتاکتور وظیفه‌ی خود را با دریافت سیگنال از مدار فرمان انجام می‌دهد و برای کاربرد در محل‌های با تعداد خطوط قدرت و خطوط فرمان بالا مناسب است.

به طور کلی باید گفت: کنتاکتور یکی از اصلی‌ترین تجهیزات در صنعت برق به حساب می‌آیند و تجهیزی موثر و کارآمد برای قطع و وصل کردن وسایل برقی هستند.

  • بی متال

بی ‌متال که با نام‌های رله حرارتی، رله اضافه بار و یا رله اضافه بار حرارتی شناخته می‌شود؛ در تابلو برق صنعتی تغییرات دما را به جابه‌جایی مکانیکی تبدیل می‌کند. همچنین از موتور سه فاز هنگام استفاده با ولتاژ پایین، در برابر اضافه بار محافظت می‌کند.

  • کلید هوایی ACB

قطع کننده مدار هواییACB مخفف Air circuit breaker است؛ یک کلید مکانیکی که می‌تواند در شرایط مدار معمولی جریان را روشن، حمل و قطع کند و همچنین در شرایط مدار غیرعادی مشخص شده، زمان و جریان قطعی مشخصی را روشن و انتقال دهد. قطع کننده‌های مدار هوایی برای توزیع انرژی الکتریکی و محافظت از خطوط و تجهیزات منبع تغذیه از اضافه بار، ولتاژ، اتصال کوتاه و غیره استفاده می‌شوند.

مهم‌ترین نقش کلیدها در تابلو برق صنعتی

کلیدهای مدار، کلیدهایی هستند که در داخل تابلو برق ساختمان شما نصب می‌شوند و از سیستم الکتریکی و اجزای آن در برابر اتصال کوتاه، گرمای بیش از حد یا در موارد شدید آتش گرفتن محافظت می‌کنند.

ما به طور خلاصه در این محتوا توضیح دادیم که چرا قطع کننده‌های مدار بسیار مهم هستند؛ همچنین شما را با انواع مختلف کلیدهای قطع کننده مدار و کاربرد آنها آشنا کردیم تا به شما کمک کنیم؛ بدانید کدام یک برای نیازهای الکتریکی پروژه شما بهترین است.

همچنین اگر به دنبال فروشگاهی معتبر برای خرید کلیدهای تابلو برق صنعتی خود هستید؛ فروشگاه آرک هیوندای نمایندگی فروش لوازم برق صنعتی هیوندای Hyundai در لاله زار تهران است. انواع کلید بی متال، فیوز مینیاتوری، انواع کنتاکتور، کلیدهای حرارتی و اتوماتیک، از پرفروش‌ترین برند هیوندای را دارا است.

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید