رپورتاژ

طراحی و اجرای روف گاردن در تهران

امروز روف گاردن و بام سبز به عنوان یکی از شاخصه های اصلی ساختمان سازی در تهران محسوب می شود. بسیاری از خریداران ملک یا مشاوران املاک، خانه های لوکس، لاکچری و مدرن تهران را با شاخصه داشتن روف گاردن اندازه گیری می کنند. با این توصیفات می توان به اهمیت طراحی و اجرای روف گاردن در تهران پی برد و این شاخصه را در زمان طراحی و اجرای روف گاردن تهران در نظر گرفت.

روف گاردن یکی از پروژه‌های معماری جدید و جذاب است که در سال‌های اخیر در بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا علی الخصوص شهر تهران روی به توسعه آورده است. روف گاردن به معنای باغ روی سقف ساختمان است که علاوه بر زیباسازی فضا، مزایای زیست محیطی و اقتصادی هم دارد.

روف گاردن در تهران می‌تواند باعث کاهش دمای هوا، جذب گازهای گلخانه‌ای، افزایش تولید اکسیژن، کاهش صدا و گرد و غبار، افزایش تنوع زیستی و بهبود کیفیت زندگی شهروندان شود. روف گاردن در تهران یک فرصت عالی برای بهبود کیفیت زندگی شهری می باشد.

روف گاردن یا باغ بام یکی از راه‌های زیباسازی و بهره‌برداری از فضای بام ساختمان‌های شهر تهران است. این نوع باغ‌ها علاوه بر ایجاد فضای سبز و زنده، می‌توانند کاهش مصرف انرژی، کنترل دما، جذب گازهای گلخانه‌ای، تصفیه هوا و حفظ تنوع زیستی را نیز به همراه داشته باشند.

شرکت ال گرین مجری تخصصی و تامین کننده متریال استاندارد بام سبز و روف گاردن در تهران و ایران

شرکت طراح و مجری روف گاردن در تهران

برای طراحی و اجرای روف گاردن در تهران، نیاز به یک شرکت با تجربه، دارای استاندارهای کافی، دارای پروژه و نمونه کار روف گاردن، دارای تیم تخصصی طراحی و اجرای روف گاردن، آشنا به قوانین و استانداردهای شهرداری و روف گاردن، دارای تیم تخصصی بررسی ظرفیت بام قبل از طراحی، دارای تیم طراحی و پلان روف گاردن، دارای تیم اجرای روف گاردن و … اشاره کرد.

شرکت ال گرین یکی از مجرب ترین شرکت ها در حوزه طراحی و اجرای روف گاردن است. این شرکت تامین کننده متریال بام سبز و روف گاردن در ایران است و بسیاری از پروژه های روف گاردن تهران توسط این شرکت انجام شده است.

برای مشاوره رایگان در حوزه طراحی و اجرای روف گاردن با شماره 09120545789 تماس بگیرید.

جهت مشاهده نمونه کارهای طراحی و اجرای روف گاردن شرکت الگرین کلیک کنید.

ال گرین شرکت طراح و مجری روف گاردن در تهران

تصاویر روف گاردن، باغ بام سبز اجرا شده در تهران

این شرکت دارای پروژه های متفاوتی است که در حوزه مسکونی، ویلایی، تجاری، اداری، لنداسکیپ، تامین متریال، آموزشی، درمانی، ، هتل، مجتمع اقامتی، ژئوسنتتیک و … انجام داده است. جهت کسب اطلاعت بیشتر به سایت شرکت ال گرین مراجعه فرموده و نمونه کارهای پروژه روف گاردن را مشاهده فرمایید.

مراحل طراحی و اجرای روف گاردن در تهران

تهران به عنوان پایتخت ایران، مرکز طراحی و اجرای روف گاردن در ساختمان ها می باشد. این ساختمان‌ها با استفاده از روف گاردن فضای سبز خود را افزایش داده و به زیبایی شهر کمک کرده‌اند.

مرحله اولبررسی شرایط فنی بام برای اجرای روف گاردن

قبل از هر چیز باید مطمئن شوید که پشت بام شما قابلیت تحمل وزن روف گاردن را دارد. برای این منظور باید با مشاوران شرکت ال گرین تماس بگیرید و نقشه‌های ساختمان خود را به آن‌ها نشان دهید. آن‌ها با توجه به محاسبات لازم، میزان تحمل بار بام و نوع و ضخامت عایق‌کاری مناسب را به شما معرفی خواهند کرد. همچنین باید در نظر داشته باشید که سطح بام شما شیب‌دار یا صاف است و چگونه می‌توانید آبگیری مناسب را فراهم کنید.

مرحله دومتعیین نوع و سبک روف گاردن

روف گاردن‌ها می‌توانند در سبک‌های مختلف طراحی شوند. بسته به سلیقه، هزینه، فضای موجود و منظر مورد نظر شما، می‌توانید از سبک‌های زیر انتخاب کنید:

 • روف گاردن سبز : در این سبک، تمام یا بخش عمده‌ای از سطح بام با خاک و گیاهان پوشیده می‌شود. این نوع روف گاردن علاوه بر زیبایی، خصوصیات محیط زیستی و عایق حرارتی قابل توجهی دارد. البته نکته مهم در این سبک، تأمین خاک مناسب و کافی است که باید با توجه به نوع گیاهان انتخاب شود.

 • روف گاردن حاشیه‌ای : در این سبک، فقط حاشیه‌های بام با گلدان‌های گل و گیاه تزئین می‌شود و مابقی فضای بام با کفپوش‌های مختلف پوشیده می‌شود. این نوع روف گاردن برای بام‌هایی که فضای کمتری دارند یا نمی‌توانند وزن زیادی را تحمل کنند مناسب است. همچنین این سبک به شما امکان می‌دهد که فضای بام را برای استفاده‌های دیگر مانند نشستن، بازی و … بهره‌برداری کنید.

 • روف گاردن ترکیبی در این سبک، از ترکیبی از روف گاردن سبز و حاشیه‌ای استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توانید بخش مرکزی بام را با خاک و گیاهان پوشانده و حاشیه‌ها را با گلدان‌ها تزئین کنید. یا برعکس، بخش مرکزی را با کفپوش‌های زیبا پوشانده و حاشیه‌ها را با خاک و گیاهان آرایش دهید. این نوع روف گاردن به شما امکان خلاقیت و تنوع بیشتری می‌دهد.

مرحله سومانتخاب گل و گیاه مناسب محیط کشت روف گاردن

گل و گیاهان روف گاردن باید با توجه به شرایط آب و هوایی شهر تهران، نور، خاک، آبیاری و نگهداری انتخاب می شوند. برخی از گل و گیاهان مناسب برای روف گاردن عبارتند از:

 • گل‌های پاییزه مانند زینتیا، مینا، آستر، دالیا، پتونیا و …

 • گل‌های بهاره مانند لاله، نرگس، زنبق، شقایق، مارگاریت و …

 • گل‌های تابستانه مانند رز، لوتوس، آلسترومریا، سورفینیا، لافاندول و …

 • گل‌های زمستانه مانند سامبوکس، پانسی، سایکلامن، کالانچوئه، پریمولا و …

 • گل‌های همیشه بهار مانند کاملیا، جاسمین، آذین، فرچین و …

 • گل‌های خشکسال دوست مانند صبر، کاکتوس، آلوئه‌ورا، سدوم و …

 • درختچه‌های کوچک مانند اکالیپتوس، لادن، پالم، فروتزین و …

مرحله چهارمانتخاب جزئیات روف گاردن

در این مرحله باید ای خود بپرسید که جزئیات روف گاردن شما چه چیزهایی خواهد بود: آیا می‌خواهید چمن داشته باشید؟ آیا می‌خواهید درختان و درختچه های بلند داشته باشید؟ آیا می‌خواهید سبزیجات و میوه های خوردنی داشته باشید؟ آیا می‌خواهید فضای باز و دور هم باشید؟ برای انتخاب این گزینه ها و نقاط قوت و ضعف آنها با مشاوران شرکت روف گاردن ال گرین تماس بگیرید.

مرحله پنجمنقشه کشی و طراحی پلان روف گاردن

بعد از اینکه جزئیات روف گاردن خود را مشخص کردید، باید یک نقشه کشیده و تقسیم بندی فضای پشت بام خود را به صورت دقیق مشخص کنید. در این نقشه باید جایگاه تاسیسات، لوله های زهکش، منابع آب، منابع نور، محیط کشت، مبلمان و تزئینات را نشان دهید. این نقشه به شما کمک می‌کند که در مراحل بعدی دچار اشتباه و سردرگمی نشوید.

مرحله ششمتأمین لوازم جانبی روف گاردن

برای زیباتر کردن روف گاردن خود می‌توانید از لوازم جانبی مختلف استفاده کنید. برخی از این لوازم عبارتند از:

 • نورپردازی: با استفاده از نورپردازی مناسب می‌توانید فضای روف گاردن خود را در شب شاداب و جذاب کنید. سامانه روشنایی خودکار باید با توجه به نیاز و سلیقه شما تنظیم شود. بهتر است از سامانه‌های حسگر دار که با تغییر نور روز یا حضور انسان روشن و خاموش می‌شوند استفاده کنید.

 • کفپوش: می توانید از کفپوش های چوبی ترموود یا چوب پلاست یا سنگ کاری برای ایجاد یک کفپوش مناسب استفاده کنید.

 • آلاچیق و پرگولا: آلاچیق و پرگولا جذابیت زیادی به روف گاردن شما می دهد. برای ایجاد سایبان همچنین میتوانید از چترهای ثابت یا متحرک در روف گاردن خود استفاده کنید.

 • استخر و جکوزی: استخر در هوای گرم در بالای پشت بام خانه شما، حس خوبی در فصل های گرم به شما می دهد.

 • شومینه: شومینه در فصل های سرد، باعث ایجاد گرما در روف گاردن می شود. همچنین می توان از گرماتاب های برقی یا گازی هم در روف گاردن استفاده کرد.

 • آتشکده: آتشکده باعث ایجاد زیبایی در شب های زمستان می شود که همچنین گرمای آن در فصل سرما موثر است.

 • باربیکیو: باربیکیو برای پخت غذای گریل و آتشی استفاده می شود که علاوه بر کالری پایین آن، برای دورهمی های خانوادگی بسیار مفرح و جذاب است. بخاری، باربیکیو و سامانه گرمایش خودکار باید با توجه به نظافت، صرفه جویی و سلامت شما انتخاب شوند.

 • سیستم های آبیاری هوشمند: در روف گاردن می توان برای سهولت کار، از آبیاری هوشمند استفاده کرد تا در زمان مشخصی به گیاهان آب کافی برسد و از خشک شدن آنها جلوگیری شود. سامانه آبیاری خودکار باید با توجه به نوع و تعداد گیاهان روف گاردن تنظیم شود. بهتر است از سامانه‌های قطره‌ای یا مه پاش که مصرف آب را کاهش می‌دهند استفاده کنید.

 • میز و صندلی و مبلمان فضای باز: در روف گاردن می توان از انواع میز و صندلی و مبلمان استفاده کرد. این وسایل بیشتر در زیر آلاچیق و پرگولا استفاده می شود و باید دوام کافی در برابر شرایط بد آب و هوایی را داشته باشند.

 • فلاورباکس و انواع گلدان: در روف گاردن می توان از انواع فلاورباکس ها، گلدان، پلنترباکس ها برای نگهداری انواع گل و گیاه و انواع درخت و درختچه استفاده کرد.

 • آبنما: آبنما یکی از اقلام مهم در زیبایی و ایجاد حس آرامش در روف گاردن است. آبنماها امروزه به صورت موزیکال در روف گاردن های لاکچری مانند بازار بزرگ ایران مال استفاده می شوند. آبنما باید با طرح و رنگ مناسب با دکوراسیون روف گاردن هماهنگ باشد. بهتر است از آبنما‌های الکتروپمپ دار که صدای آروم و زیبایی دارند استفاده کنید.

مرحله هفتماجرای فونداسیون و عایق کاری روف گاردن

بعد از طراحی روف گاردن، باید به اجرای فونداسیون و عایق کاری بپردازید. این مرحله بسیار مهم است زیرا اگر به درستی انجام نشود، ممکن است باعث نشت آب، ترک خوردگی، رطوبت و خسارات جدی به سقف ساختمان شود. فونداسیون روف گاردن شامل کروم بندی و ایزولاسیون است.

کروم بندی یعنی شیب دادن به سطح پشت بام به سمت چاه های خروج آب تا آب باران و آب آبیاری به راحتی جاری شود و در پشت بام تجمع نکند. این کار با استفاده از لایه های چوبی یا پلاستیکی که روی هم قرار می‌گیرند و با چسب گرم به سطح پشت بام متصل می‌شوند انجام می‌شود.

عایق کاری یعنی پوشاندن سطح پشت بام با لایه های مقاوم در برابر رطوبت، حرارت و سرما تا جلوگیری از نفوذ آب، تغییر دما و فساد ساختمان شود. عایق کاری روف گاردن معمولا با استفاده از ایزوگام، ورق های عایق یا ژئوممبران انجام می‌شود. این لایه ها روی لایه های کروم بند شده قرار می‌گیرند و با استفاده از چسب، خالصه، جوش گرم یا قلاب به آن‌ها محکم می‌شوند.

مرحله هشتمنصب تاسیسات آب، برق و گاز روف گاردن

برای اینکه روف گاردن شما هم زیبا و هم کارآمد باشد، نیاز به نصب تاسیسات آب، برق و گاز دارید. تاسیسات آب برای روف گاردن شامل لوله‌کشی، شیرآلات، فلاش‌تانک، سینک، آبنما و سامانه آبیاری خودکار است.

تاسیسات برق برای روف گاردن شامل سیم‌کشی، پریز، کلید، لامپ، چراغ، فانوس و سامانه روشنایی خودکار است.

تاسیسات گاز برای روف گاردن شامل لوله‌کشی، شیرآلات، فشارسنج، کپسول، بخاری، باربکیو و سامانه گرمایش خودکار است.

مرحله نهمآماده سازی محیط کشت و کاشت گیاهان مناسب روف گاردن

آماده سازی محیط کشت و کاشت گیاهان یکی از مهمترین مراحل در راه اندازی یک باغچه، گلخانه یا مزرعه است. برای رسیدن به بهترین نتایج، باید از کیفیت خاک، آب، نور و هوا اطمینان حاصل کنید. معمولاً برای روف گاردن از ترکیبی از خاک باغچه، کمپوست، شن و ماسه استفاده می‌شود. میزان هر یک از این مواد بستگی به نوع گلخانه و گیاهان شما دارد.

مناطق مستعد اجرای روف گاردن در تهران

اما در شهر تهران، چه مناطقی مناسب برای اجرای پروژه‌های روف گاردن هستند؟ این مناطق بر اساس عوامل مختلف مانند منطقه، توجیه اقتصادی و قیمت زمین و آپارتمان، شرایط آب و هوایی، جمعیت، فضای سبز موجود، قابلیت دسترسی و تقاضای بازار انتخاب شده‌اند. در تهران بیشتر در قسمت هایی که توجیه اقتصادی وجود داشته، روف گاردن ها طراحی و اجرا شده اند و این توجیه اقتصادی در سایر مناطق تهران نیز در حال گسترش است.

در حال حاضر بیشترین طراحی و اجرای پروژه روف گاردن تهران مربوط به محله های اقدسیه، نیاوران، ولنجک، کامرانیه، زعفرانیه، فرمانیه، قیطریه و پس از آن مناطق غربی تهران مانند سعادت آباد و شهرک غرب می باشد. شرکت ال گرین در تمامی مناطق 1 و 2 تهران و سایر مناطق و حومه تهران دارای نمونه کارهای ویژه ای است که در صورت تماس و هماهنگی قابل مشاهده می باشد.

همچنین شرکت ال گرین نمونه کارهایی از روف گاردن مدرن و طراحی و اجرای روف گاردن در شهرهای مشهد، تهران، اراک، قم، تبریز، اصفهان، یزد، شیراز، کرج و شمال کشور از جمله استان مازنداران و گیلان دارد.

4/5 - (4 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. خیلی مطلب جامع و کاملی در خصوص روف گاردن بود. از تحریریه تکفای بابت این مطلب ممنونم. اتفاقی داشتم توی سایت میگشتم که نگاهم به مراحل ساخت و طراحی و اجرای روف گاردن در تهران افتاد که خیلی جالب اومد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید