رپورتاژ

مزایده املاک و مستغلات

مزایده املاک:

این نوع مزایده برای فروش و مالکیت برخی از دارایی ها استفاده میشود مانند خانه یا یک قطعه زمین که نسبت به پیشنهاد بیشتر به درخواست کننده، واگذاری میشود .

مزایده امکان دسترسی به بازار بیشتری را میدهد و کمک میکند به فروشندگان تا دارایی هایشان را مناسب تر بفروشند در صورتی که به خریداران کمک میکند تا دارایی هایی با قیمت مناسل تری دریافت کنند.

این عمل مزایده برای رعایت عدالت باید شفاف و بی پرده باشد، تا همه بتوانند در آن شرکت کنند.

باید در مزایده املاک، در مواردی که باعث تضعیف حقوق مالکان یا باعث ناعدالتی شود ، جلوگیری  شود.

تشریفات مزایده ملک:

در هر مزایده رعایت شرایط و تشریفات الزامی است، اگر رعایت نشود مزایده برگزار شده درست نبوده و هر یک از طرفین از دادگاه میتوانند بخواهند مزایده را ابطال اعلام کنند.

تعیین قیمت پایه :

قیمت پایه توسط کارشناسان مشخص میشود،  تا افراد بر مبنای آن شروع به پیشنهاد قیمت و اعلام بالاترین قیمت را در راستای برنده شدن پیشنهاد بدهد.

تشریفات مزایده ملک

چند مورد که باعث ضعیف شدن حقوق مالکان میشود:

 • عدم اعلام قوانین مربوط به انجام مزایده ملک و شفافیت کافی :

اگر قوانین در برگزاری مزایده ملک به طور شفاف اعلام نشود باعث ناراحتی و شکایت شرکت کنندگان میشوند

 • عدم اعلام اطلاعات کافی :

اگر اطلاعات درستی ارائه نشود، شرکت کننده ها تصمیم صحیح نمیتوانند بگیرند و نتایج درستی حاصل نمیشود .

 • تعیین قیمت نا مناسب :

قیمت دارایی اگر پایین تر از ازرش واقعی مشخص شود، مالک میتواند حقوق مالکیتی خود را تضعیف شده بگیرد و اگر هم قیمت از بیشتر از حد بالا برود ممکن پیشنهاد دهندگان نتوانند در مزایده شرکت کنند و مالک دارایی خود را به قیمت نمیتواند بفروشد.

 • تداخل با حقوق مالکان :

ممکن است مزایده ملک با حقوق مالکان تداخل پیدا کند و حقوق آنهارا تضغیف کند.

ملک مزایده ای

ملک مزایده ای :

ملکی است که صاحب آن به دلیل آنکه ملک در تصرف فرد یا افراد دیگری قرار دارد؛ به اجبار  به دلیل طولانی بودن روند رفع تصرف  با قیمتی پایین‌تر از حد بازار مسکن، ملک را به مزایده بگذارد،  تا  با رقمی کمتر آن را به فروش برساند. مالک آنها  شخصی حقیقی یا حقوقی میتواند باشد و با توجه داشتن نقص که ملک او دارد، باید آن را از تصرف خارج کند یا اینکه  با قیمتی پایین‌تر و با تخفیف به برنده مزایده تحویل بدهد.

فروشنده این املاک به عمد از کارشناس رسمی برای قیمت گذاری استفاده می‌کند. کارشناسان هم با در نظر گرفتن قیمت منصفانه روز و شرایط دیگر ملک باید  قیمت گذاری کنند. با این شرایط وضعیت متعادلی به وجود می‌آید ، فروشنده می‌تواند نیاز مالی فعلی خود را برطرف کرده و خریدار هم به دلیل وجود متصرف آن ملک را به قیمتی کمتر  از ارزش واقعی خریداری می‌کند.

مشکلات خرید ملک مزایده ای :

این نوع به دلیل آن که معارض در این قضیه وجود دارد ولی ملک با قیمتی پایین‌تر از حد بازار فروخته می‌شود، علاوه بر مزایداتی که توسط ارگان‌ها برگزار می‌شود در آنها املاک مختلفی مانند زمین و خانه مسکونی برای فروش وارد میشود، این مشکلات و حل آنها به دلیل اینکه  در توانایی مالک اولیه نیست؛ به خریدار منتقل شده و تخفیفاتی برای فروش ملک مزایده‌ای در نظر گرفته می‌شود.

املاک و مستغلات :

به کلیه اموال غیر منقول مستقر در یک ملک گفته می‌شود، بنگاه یا همان مشاور املاک شناخته می شود و به کسب و کار های :

 • خرید ملک
 • فروش ملک
 • پیش فروش ملک و اجاره ملک مشغول هستند

در اکثر مواقع، واژه املاک و مستغلات برای اشاره به خانه یا ساختمانی که در آن محدوده هست، گفته میشود.

تفاوت املاک و مستغلات :

ملک در واقع مستقر در یک محدوده میباشد مانند زمین کشاورزی -زمین -ساختمان  اما مستغلات مشاورین املاک یا همان بنگاه ها هستند.

انواع املاک  و مستغلات:

 • زمین : زمین اولین دسته از املاک می‌باشد، خرید یک زمین خام سود زیادی به همراه دارد به این علت که  در آینده بر اساس موقعیت و ماهیت زمین، کاربری‌های مختلفی را در نظر میتوان گرفت. به عبارتی سرمایه گذاری در زمین نوعی استراتژی بلند مدت است.
 • ملک مسکونی : فقط برای سکونت استفاده شده و برای استفاده تجاری یا صنعتی کاربردی ندارد. سرمایه گذاری در ملک مسکونی به این شکل است که شما یک واحد مسکونی خریداری کرده و در آینده یا خودتان در آن ملک ساکن می‌شوید و یا با اجاره و فروش ملک از آن درآمد کسب می‌کنید.
 • ملک تجاری : هر ملکی که برای کسب درآمد به کار گرفته شود، جزو املاک تجاری محسوب می‌شود. هتل‌ها، ادارات، مراکز خرید در دسته املاک تجاری قرار گرفته می‌شود.
 • ملک صنعتی: از دیگر دسته‌های املاک و مستغلات می‌باشد. برای تولید، پژوهش، انبار و توزیع نوعی از کالا استفاده می‌شود. میزان سود و بازدهی این نوع املاک به شرایط اقتصادی جامعه و میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد.

شروع کار در املاک و مستغلات نیاز به اطلاعاتی دارد که شامل موارد زیر میشود:

 • آموزش خود در مورد صنعت و بازار محلی
 • یک برنامه سرمایه گذاری دقیق ایجاد کنید
 • شبکه ای از متخصصان و سرمایه گذاران بسازید
 • نوع ملکی را انتخاب کنید
 • تامین مالی را از طریق وام دهندگان سنتی یا منابع جایگزین کنید
 • از کوچک شروع کنید و به تدریج سبد خود تشکیل دهید

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات می تواند یک سرمایه گذاری سودآور باشد، اما نیاز به دانش، انضباط و صبر دارد. با رعایت نکات گفته شده، می توانید شانس موفقیت خود را افزایش دهید و به اهداف سرمایه گذاری خود برسید.

در پایان برای موفقیت بیشتر و شرکت در  بهترین  و مطمئن ترین مزایده ها  در این زمینه، شما را به مرکز اطلاعات مناقصات و مزایدات ایران  (زنجیره معاملاتی آریاتندر) راهنمایی مینمایم.

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید