رپورتاژ

مقاومت فلزی چه کاربردی دارد

مقاومت فلزی برای محدود نمودن میزان جریان الکتریکی در مدار به کار برده می شود. جنس این نوع مقاومت از کروم، قلع، نیکل و… می باشد. از مقاومت های فلزی در صنایع مختلف استفاده می شود. این کاربرد بالای مقاومت های فلزی برخواسته از مزایای آن می باشد. در این مقاله با مقاومت فلزی و کاربرد آن آشنا خواهید شد و از قیمت آن آگاهی پیدا خواهید کرد. مزایای این مقاومت ها عبارتند از:

۱– کوچک بودن سایز آن.

۲– مقاومت بالای بدنه در مقابل زیاد شدن دما.

۳– قابلیت استفاده در شرایط مختلف.

۴– ثبات کاری برای مدت طولانی.

۵– داشتن هزینه خرید پایین و مناسب.

۶– تلفات زمانی کمتر.

از مقاومت فلزی در کانکتور ها و موتور استاتر ها استفاده می شود. همچنین در مدارهای پل، فیلتر و همچنین مدار های سیگنال با نویز کم این نوع مقاومت ها را به کار می گیرند. این مقاومت ها قادر به تحمل امواج گذرا نمی باشند. مقاومت های کربنی و فلزی بسیار شبیه به هم هستند و فقط چند تفاوت کاربردی با هم دارند، یکی از این تفاوت ها میزان کارکرد آنها در برابر امواج گذرا می باشد. کارکرد مقاومت های کربنی در برابر امواج گذرا بهتر از مقاومت های فلزی است.

مقاومت های فلزی بر اساس ویژگی ها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. انواع دسته بندی ها عبارتند از:

۱– دسته بندی بر اساس نحوه کار:

مقاومت های فلزی ثابت و متغیر.

مقاومت فلزی ثابت مقدار ثابتی دارد و قابل تغییر نیست. مقاومت متغیر قبل از استفاده در مدار می توانید میزان اهم آن را تغییر دهید و در کل میزان اهم آن قابل تغییر است. در انتخاب مقاومت ثابت باید خیلی دقت کرد چون اگر با مدار جور نباشد دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

۲– دسته بندی بر اساس وات:

مقاومت فلزی بر اساس وات به گروه های ۲۵ وات، ۵۰ وات و ۱۰۰ وات تقسیم می شود. هر کدام از این مقاومت ها خصوصیات ظاهری خاص خود را دارند و در دستگاه های مخصوص به خود نصب می شوند.

۳– دسته بندی متفرقه:

مقاومت فلزی قابل تنظیم، مقاومت زبانه دار، مقاومت سیمی و لایه ای. این دسته بندی در واقع انواع متغیر را که شامل دو گروه بالا نمی شوند را به شما معرفی می کند.

مقاومت فلزی قابل تنظیم:

مقدار این مقاومت را می توان‌ مانند مقاومت متغیر قبل از قرار داده شدن در مدار تغییر داد، اما بعد از قرار گرفتن در مدار کارکردی شبیه به مقاومت ثابت دارد و دیگر قابل تغییر نیست.

مقاومت‌ زبانه دار:

مقاومتهای فلزی زبانه دار بیشتر از دو سر دارند و می توانند چندین مقدار مقاومت مختلف بین ۲ تا ۴ را به شما ارائه دهند.  این مقدار مقاومت با توجه به اینکه از کدام سر آن استفاده می کنید، متفاوت می باشد.

مقاومت سیمی:

این مقاومت فلزی خود به دو دسته دقیق و قدرتی تقسیم می شود. دسته دقیق دارای توانی زیر ۲ وات می باشند. دسته قدرتی هم توانی بین ۲ تا ۲۰۰ وات را شامل می شوند. این مقاومت را نباید در فرکانس های بالا مورد استفاده قرار داد.

مقاومت فلزی لایه‌ ای:

این مقاومت‌ ترکیبی از سیم و کربن است و دقت بالایی دارد. برای استفاده در مدارها با دقت بالا مناسب می باشد.

مقاومت حرف اول را در مدار الکترونیکی می زند. مقاومت برای کنترل میزان جریان الکتریکی و افت ولتاژ مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مقاومت ها برای کارایی بهتر دستگاه ها در صنایع مختلف کاربرد دارند. مقاومت را به عنوان قطعه ای الکترونیکی جهت کاهش دادن جریان، تنظیم نمودن سطح سیگنال ‌ها، تقسیم کردن ولتاژ یا موارد زیاد دیگری مورد استفاده قرار می دهند. دقت مقاومت فلزی از سایر مقاومت ها بیشتر می باشد.

مقاومت فلزی ۵۰ وات

قیمت مقاومت فلزی به چه عواملی بستگی دارد؟

مقاومت فلزی دارای انواع مختلفی می باشد که قیمت های مختلفی دارند. عواملی مثل نوع مقاومت، برند تولید کننده مقاومت، جنس آن، میزان قدرت آن در تنظیم جریان، درصد خطای آن و… قیمت مقاومت های فلزی را تعیین می کنند. تعداد مقاومت های استفاده شده در هر مدار هم روی قیمت آن تأثیر گذار است.

نحوه نصب مقاومت فلزی

برای نصب مقاومت فلزی در مدار معمولاً از پایه های سرامیکی استفاده می شود. مقاومت الکتریکی در مسیر جریان الکتریکی در مدار نصب می شود. با توجه به میزان مقاومت مورد نیاز می توان از چندین مقاومت استفاده کرد و آنها را به صورت موازی یا متوالی در مدار نصب کرد. نحوه نصب مقاومت ها با توجه به نوع آنها متفاوت می باشد. مقاومت های فلزی هیستینگ هتن دارد. هیستینگ نوعی خنک کننده می باشد و برای انواع مقاومت ها با وات های مختلف وجود دارد. این قطعه را می توانید از فروشگاه اینترنتی الکترو ام کا تهیه کنید.

مقاومت فلزی

خرید مقاومت فلزی

برای خرید مقاومت فلزی باید سراغ فروشگاه های معتبر بروید تا قطعه های اصل و با کیفیت در اختیار شما قرار دهند. قیمت این مقاومت ها با توجه به انواع مختلفی که دارند متفاوت می باشد. برای خرید مقاومت می توانید به فروشگاه های اینترنتی مراجعه کرده و با دیدن قیمت ها اقدام به خرید محصول کنید. همچنین تعداد مقاومت هایی که برای وسیله نیاز هست را باید برآورد کرده بعد اقدام به خرید نمایید. جهت خرید مقاومت باید قبل از خرید تمام خصوصیات آن را مشخص کرده، نوع  و برند مناسب را هم تعیین کرده بعد خرید خود را انجام دهید.

معرفی فروشگاه یکتاالکترونیک

فروشگاه یکتا در زمینه عرضه و فروش قطعات الکترونیکی مثل: انواع فیوز، خازن، انواع مقاومت مثل مقاومت فلزی و… فعالیت می کند. این فروشگاه با توجه به بیشتر از یک دهه سابقه جزو معتبرترین فروشگاه ها به شمار می آید. با توجه به پیشرفت تولیدات در ایران مخصوصاً تولیدات الکترونیکی این فروشگاه کاملاً نیاز های مشتری ها را رفع می کند. فروشگاه یکتاالکترونیک علاوه بر عرضه تولیدات داخلی از واردات قطعات خارجی هم استفاده می کند. این فروشگاه جزو بهترین فروشگاه های ارائه قطعات به خریداران می باشد و تمام قطعات ارائه شده توسط خود را تضمین سلامت می کند. با مراجعه به سایت این فروشگاه می توانید از موجودی کالا ها و قیمت آنها اطمینان پیدا کرده و اقدام به خرید نمایید. بعد از سفارش، محصول در کمترین زمان ممکن برای خریدار ارسال می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید