رپورتاژ

هیتر تابشی گلخانه و مزیت آن

دستگاه هیتر تابشی یکی از بهترین سیستم‌های گرمایشی است که جهت تامین گرمایش محیط‌های مختلفی از جمله گلخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد و در فضاهای دیگری همچون صنعتی و رستورانی هم کاربرد دارد. هیتر تابشی تاثیر بسیاری در سالن گلخانه داشته و از عوامل مهم و موثر در افزایش بهره‌وری و تولید محصولات بیشتر و باکیفیت‌تر است.

هیتر تابشی در سقف گلخانه نصب می‌شود و با مکانیزم تابش گرمایی گیاهان و محصولات تولیدی پیرامون خود را گرم می‌کند. در محفظه داخلی هیتر به کمک سوخت گاز و مشعل یا سیستم برقی و المنت، حرارت موردنظر ایجاد می‌شود و سپس حرارت تولید شده به کمک رفلکتوری که بر روی دستگاه قرار گرفته، به اطراف تابانده می‌شود و پس از مدت کوتاهی تمام گلخانه را گرم می‌کند. به صورت خلاصه‌، می‌توان گفت که عملکرد این هیتر مانند تابش آفتاب است و گرمای یکنواخت و متعادلی را ایجاد می‌کند.

در بین گلخانه‌داران از این محصول با عنوان گرماتاب گلخانه نیز یاد می‌شود و با راندمان بالایی توسط شرکت‌های بسیاری از جمله گرماسرما سازه به دست مشتریان می‌رسد.

مزیت‌های هیتر تابشی گلخانه چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم، هیتر تابشی گلخانه یکی از تجهیزات مهم برای گرم کردن محیط سالن گلخانه است و این هیترها با احتراق سوخت و هوا داخل لوله فولادی گرم شده و با تابش امواج الکترومغناطیسی، سطح اجسام را گرم می‌کنند.

برای استفاده در سقف گلخانه، گرمایش تابشی می‌تواند به کاهش اتلاف گرما از طریق انتقال حرارت تابشی تا ۹۷ درصد کمک کند.

یکی از مزایای گرماتاب گلخانه این است که می‌توان آن را روی جداره‌ی گلخانه نصب کرد و از بیماری های قارچی گیاهان به علت حذف رطوبت جلوگیری کرد. همچنین، با استفاده از هیتر تابشی گلخانه، می‌توان مصرف گاز را در مقایسه با روش‌های قدیمی و سنتی کاهش داد. در ادامه توضیحاتی در مورد مزیت‌های هیتر گلخانه خواهیم داد:

 • هوای گرم در قسمت سقف جمع نمی‌شود: هوای گرم سبکتر از هوای سرد است و به سمت سقف جریان پیدا می‌کند. در صورت استفاده از سیستم‌های گرمایشی قدیمی، هوای گرم در قسمت سقف جمع می‌شود و گیاهان گلخانه که در سطح زمین قرار دارند نمی‌توانند از این گرما استفاده کنند. اما وقتی از گرمایش تابشی در گلخانه استفاده کنید، گیاهان به مقدار کافی در معرض گرما قرار می‌گیرند.
 • گرمایش تابشی در گلخانه، به سوخت کمتری نیاز دارد: سیستم گرمایشی گلخانه باید مدام روشن باشد تا آسیبی به گیاهان وارد نشود؛ به همین دلیل بهینه بودن مصرف سوخت آن اهمیت زیادی دارد. چون گرما به صورت مستقیم به گیاهان تابیده می‌شود، هدر رفت انرژی در این روش بسیار کم است.
 • گرمایش تابشی فضای زیادی را اشغال نمی‌کند: این هیتر چون در قسمت بالا و نزدیک به سقف گلخانه نصب می‌شود، فضای پایین را اشغال نمی‌کند.
 • به راحتی نصب می‌شود: این سیستم لوله‌کشی آب گرم یا دیگ بخار ندارد؛ به همین دلیل نصب آن راحت است.
 • امکان کنترل دما در یک منطقه خاص از گلخانه وجود دارد: اگر در گلخانه گیاهان مختلفی کاشته شده باشد، احتمالا نیازهای گرمایی هر کدام متفاوت از دیگری است. با نصب هیتر تابشی در فواصل مختلف، می‌توانید هر منطقه را به دمای موردنظر برسانید.
 • تعبیه مطلوب دما سالن: ترموستات هیتر تابشی که برای کنترل دما تعبیه شده است از گرم یا سرد شدن بیش از حد گلخانه و در نتیجه آسیب به گیاهان جلوگیری می‌کند.
 • گرمایش سریع گلخانه: پس از روشن شدن هیتر تابشی، در مدت کوتاهی دمای گلخانه به دمای موردنظر می‌رسد.
 • تعمیر راحت هیتر: هیترهای نصب شده در گلخانه به شکل مستقل عمل می‌کنند و اگر یکی از آنها خراب شود، فقط همان هیتر تعمیر می‌شود.
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها: استفاده از سیستم گرمایش تابشی در گلخانه باعث کاهش هزینه و صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود و به تولید محصولات باکیفیت و سالم هم کمک می‌کند.

گرماتاب گلخانه

استفاده از هیتر تابشی گلخانه چه معایبی دارد؟

مزایای استفاده از گرمایش تابشی بیشتر از معایب آن است و به همین دلیل بسیاری از گلخانه‌دارها تمایل دارند از این هیترها استفاده کنند. اما این سیستم معایبی هم دارد که به آن اشاره می‌کنیم اما باید بگوییم معایبی که ذکر می‌نماییم قابل رفع می‌باشد.

به عنوان نمونه، ظرفیت گرمایی هر هیتر برای متراژ محدودی از گلخانه است و اگر متراژ گلخانه زیاد باشد، برای گرم کردن قسمت‌های مختلف آن باید از تعداد بیشتری هیتر تابشی استفاده کنید. به همین دلیل در گلخانه‌های بزرگ نیاز به صرف هزینه بیشتری برای نصب هیتر تابشی است. همچنین وجود مانع در مسیر اشعه‌های هیتر تابشی باعث می‌شود گرمای کافی به پایین نرسد.

از سویی دیگر، سیستم‌های گرمایش تابشی در گلخانه برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشند، نزدیک سقف گلخانه نصب می‌شوند؛ همین موضوع باعث می‌شود به مرور زمان روی آن با گردوغبار پوشانده شود و چون در ارتفاع نصب شده‌اند، تمیز کردن آنها سخت است. اگر تجهیزات هیتر به خوبی تمیز نشوند، گرمای تابشی به سختی به محیط منتقل می‌شود و راندمان هیتر پایین می‌آید.

اگر هیتر تابشی از سوخت گاز شهری استفاده کند، موقع قطع گاز در زمستان ممکن است محصولات گلخانه از بین بروند. اگر هم هیتر با المنت برقی کار کند، هنگام قطع برق، فضای گلخانه سرد می‌شود و گیاهان دچار سرمازدگی می‌شوند و در این زمینه، باید تدابیر مناسبی را در نظر گرفت.

چه اجزایی در هیتر تابشی گلخانه وجود دارد؟

اجزای هیتر تابشی گلخانه شامل موارد زیر می‌باشد که وجود با کیفیت هر قسمت، باعث شده تا کارکرد هیتر افزایش یابد:

 • لوله فولادی: درون این لوله‌ها سوخت و هوا ترکیب شده و احتراق حاصل باعث گرم شدن لوله می‌شود.
 • امواج الکترومغناطیسی: این امواج باعث گرم شدن سطح اجسام خواهد شد.
 • رفلکتور: این قطعه به عنوان منعکس کننده گرما در پشت لوله فولادی نصب می‌شود.
 • سیستم کنترل دما و ترموستات: برخی از هیترهای تابشی صنعتی با این سیستم مجهز شده‌اند که به کنترل دقیق دمای فضا کمک می‌کنند.
 • فن و مشعل: هیترهای تابشی گلخانه دارای فن و مشعل هستند که باعث ایجاد و پخش کردن حرارت در لوله‌ها شده و در نتیجه توزیع گرمای یکنواختی را فراهم می‌کند.

گرماسرما سازه

خرید هیتر تابشی گلخانه

از آنجایی که تعداد و نوع هیترهای تابشی موردنیاز برای هر گلخانه متفاوت است، حتما قبل از خرید با کارشناسان باتجربه مشورت کنید. شاید نیاز باشد آنها از گلخانه شما بازدید کنند، محاسبات لازم را انجام دهند و سپس نوع سیستم گرمایش تابشی در گلخانه را متناسب با نیازتان به شما پیشنهاد دهند.

شرکت گرماسرما سازه تولیدکننده مدرن‌ترین و مرغوب‌ترین هیترهای تابشی در ایران است که برای گرمایش محیط‌های صنعتی و گلخانه‌ای و رستورانی بسیار پرکاربرد است و با بازدهی عالی، خیال شما را بابت تامین گرمای لازم محیط، جمع می‌نماید.

همچین برای خرید هیتر تابشی گلخانه، نکات زیر را در نظر داشته باشید تا بهترین محصول را تهیه کنید و البته می‌توانید با شماره تماس ۰۲۱۲۲۰۳۲۰۰۲ نیز در ارتباط باشید.

 • اندازه: قبل از خرید هیتر تابشی گلخانه، اندازه گلخانه خود را بدانید تا بتوانید هیتر مناسبی را انتخاب کنید.
 • نوع سوخت: هیتر تابشی گلخانه می‌تواند با گاز یا برق کار کند. برای انتخاب نوع مناسب، باید به میزان مصرف سوخت و هزینه‌های آن توجه نمایید.
 • بازدهی: هیتر تابشی با بازدهی بالا، کمترین مصرف سوخت را دارد و برای گلخانه‌های بزرگ، این مورد بسیار مهم است.
 • کیفیت: برندهای معتبر و با کیفیت مانند گرماسازه، برای خرید هیتر تابشی گلخانه پیشنهاد می‌شوند.
 • نوع نصب: هیتر تابشی گلخانه می‌تواند به صورت دیواری، سقفی و یا پایه دار نصب شود. برای انتخاب نوع مناسب، باید به فضای موجود در گلخانه و نیاز گلخانه به گرمایش توجه کنید.
 • قابلیت کنترل دما: برخی از هیترهای تابشی گلخانه با سیستم کنترل دما و ترموستات مجهز شده‌اند که به کنترل دقیق دمای فضا کمک می‌کنند.
 • گارانتی و خدمات پس از فروش: برای خرید هیتر تابشی گلخانه، بهتر است از شرکت‌هایی که گارانتی و خدمات پس از فروش مناسبی دارند، خرید را انجام دهید. شرکت گرماسرما سازه محصول هیتر تابشی را ۵ سال گارانتی طلایی و ۱۰ سال گارانتی لوله کرده و در کنار آن، ۱۵ سال خدمات پس از فروش نیز ارائه می‌دهد.

** جمع‌بندی

هیترهای تابشی یکی از سیستم‌های گرمایشی مناسب و کاربردی است که در سال‌های اخیر به صورت گسترده‌ای مورد توجه تولیدکنندگان واحدهای تولیدی قرار گرفته است.

این هیترها با تابش مستقیم اشعه به اجسام، سطوح آنها را گرم می‌کنند و مانند خورشید، گرمای یکنواختی را به وجود می‌آورند. هیترهای تابشی هم نوع گازی دارند و هم نوع برقی که می‌توانید با توجه به شرایط منطقه فعالیت خود یکی از آنها را انتخاب کنید و بخرید.

انتخاب سیستم گرمایشی مناسب هم باعث می‌شود اتلاف انرژی و در نتیجه هزینه تمام شده تولید گلخانه شما کمتر شود و هم محصولات بهتر و باکیفیت‌تری را به بازار عرضه کنید.

پیش از خرید سیستم گرمایشی، درباره فروشندگان منصف و شناخته شده تحقیق کنید؛ و سپس برای انتخاب مناسب‌ترین مدل‌ها با توجه به بودجه خود با کارشناسان آنها مشورت نمایید.

لازم به ذکر است که سایت گرماسرما سازه شرایط را برای ارائه مشاوره کارشناسی درباره انتخاب، خرید و نحوه نصب سیستم گرمایش تابشی در گلخانه و صنایع مختلف، برای مخاطبان فراهم کرده است تا خریدی راحت‌تر داشته باشند.

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید