رپورتاژ

شرایط اخذ بلوکارت آلمان در سال 2024 چه تغییراتی داشته است؟

بلوکارت آلمان (Blue Card)؛ در اصل مهری در پاسپورت شخص است که امکان کار در 28 کشور عضو اتحادیه اروپا را فراهم میسازد. تدبیر دولت‌مردان اروپا این بود که با استفاده از این برنامه یعنی بلوکارت آلمان بتوانند کمبود نیروی ماهر، متخصص و تحصیل‌کرده در اروپا را حل کنند و شرایط مطلوبی جهت حضور مهاجرین در اروپا فراهم آورند. این ایده و طرح در کشور آلمان مورد استقبال خوبی قرار گرفته و سالانه چند صد نفر با استفاده از این کارت به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند. در ادامه صفر تا صد مراحل اخذ بلوکارت آلمان به همراه شرایط و مزایای داشتن این کارت را برای شما بازگو خواهیم کرد.

بلوکارت آلمان (Blue Card)؛ تاریخچه و چرایی بلوکارت آلمان

در صورتیکه از طریق کار، قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارید، باید بدانید که یکی از روشهای اخذ اقامت دائم کشور آلمان دریافت بلو‌کارت (Blue Card) یا کارت آبی آلمان است. کمبود نیروی انسانی و متخصص؛ از مشکلات کشورهای صنعتی و بزرگی چون آلمان است. به طور کلی، رابطه‌ای نزدیک بین سطح پیشرفت و فرهنگ اجتماعی جوامع، با بالا رفتن سن ازدواج و کاهش میزان تولیدمثل در کشورهای پیشرفته، وجود دارد. آلمان نیز، از جمله کشورهای صنعتی و پیشرفته‌ای محسوب می‌شود که با توجه به رشد منفی جمعیت آن، این کشور با کمبود نیروی کار جوان روبه‌رو است. بنابراین، نیروهای متخصص بین المللی، می توانند نسبت به اخذ مجوز کار موقت، زیر نظر بلو کارت آلمان اقدام کنند. درخواست بلو‌کارت آلمان باید به اداره اتباع خارجی در ایالت‌ها و شهرهای مختلف آلمان ارائه شود.

کارت آبی یا بلوکارت آلمان در سال 2012 با الهام از گرین کارت ایالات متحده آمریکا جهت صدور برای متقاضیان کار در کشور آلمان تبیین شد. این کارت، با استناد به پرچم اتحادیه اروپا، دارای 12 ستاره و به رنگ آبی است. بلو‌کارت تا سه سال (بر اساس قانون ماده 63 پیمان رم) معتبر بوده و قابل تمدید است. شخصی که بلو‌کارت دارد؛ بعد از سه سال و در صورتی که در این مدت مالیات خود را به‌موقع پرداخت کرده باشد، می‌تواند تقاضای اقامت دهد. اگر اقامت دارنده‌ی کارت آبی به مدت چهار سال دیگر ادامه یابد، شخص می‌تواند درخواست تابعیت یا پاسپورت آلمان را دهد.

دارنده بلو‌کارت آلمان؛ بدون اینکه حق اقامت خود را از دست دهد، می‌تواند در آلمان بماند. شخصی که متقاضی بلوکارت است؛ نمی‌تواند خانواده خود را تا قبل از پیدا کردن شغلی مناسب همراه خود به کشور آلمان ببرد. بنابراین متقاضی بلوکارت آلمان در صورت یافتن کار با درآمدی کافی، می‌تواند برای انتقال خانواده‌اش به کشور آلمان اقدام نماید. بدین شکل، خانواده شخص متقاضی نیز، حق تحصیل و کار را در این کشور خواهند داشت. برای اخذ اقامت دائم خانواده شخص متقاضی، یاد داشتن زبان آلمانی تا حدی مطلوب برای آن‌ها کافی است.

دریافت بلوکارت آلمان؛ نه‌تنها به شما فرصت مهاجرت و اقامت در این کشور را می‌دهد، بلکه امکان مهاجرتی امن و آسان به همراه داشتن شرایط اخذ اقامت دائم برای خانواده شما را نیز فراهم می‌کند. دقت کنید که بلوکارت آلمان طبیعتا بعد از داشتن قرارداد کاری با حقوق مناسب برای شما صادر می‌شود و این یعنی اینکه شما از روز اول مهاجرت خود به کشور آلمان، نگرانی خاصی بابت چگونگی پرداخت هزینه‌های زندگی خود و یا بهره‌مندی از حقوق شهروندی نخواهید داشت.

شرایط اخذ بلوکارت آلمان (Blue Card)

کشور آلمان به متقاضیانی که در رشته‌های آی‌تی، انفورماتیک، ریاضی، فنی و مهندسی، علوم طبیعی و علوم کامپیوتر؛ دارای مدرک دانشگاهی کارشناسی هستند نیازمند است. البته متقاضیان دریافت بلو‌کارت آلمان باید دارای مدرک دانشگاهی از دانشگاه‌های کشور آلمان باشند و در صورتی که آنها مدرک تحصیلی خود را از کشور مبدا یا کشورهای دیگر دریافت نموده‌اند، باید مدارک خود را به تایید مراکز دولتی مربوطه در کشور آلمان برسانند. دقت داشته باشید که ترجمه‌‌ی مدرک نیز برای این کار لازم است.

زمانیکه فرد متقاضی؛ ویزای کاری کشور آلمان را دریافت می‌کند، به‌مدت شش ماه به او فرصت داده می‌شود تا کار پیدا کند. در صورتی که شخص در پیدا کردن کار موفق باشد، ویزای شخص به‌مدت شش ماه دیگر تمدید خواهد شد. به این‌ شکل، متقاضی بعد از گذشت یکسال می‌تواند تقاضای بلو‌کارت کشور آلمان را نماید. سن شخص متقاضی برای دریافت بلوکارت بهتر است زیر چهل سال باشد.

دومین شرط لازم برای اخذ بلو‌کارت؛ درآمد سالانه شما می‌باشد. طبق قوانین جدید در سال 2024؛ شغلی که متقاضی پیدا می‌کند باید سالانه حداقل درآمد 45.300 یورو، بدون کسر مالیات، را داشته باشد. البته در صورتی که شغل اخذ شده، جزو شغل‌هایی است که با کمبود نیرو شدید مواجه است، درآمد سالانه‌ی 41.041 یورو کافی است.

شرط دیگر برای دریافت بلوکارت آلمان، ارائه‌ی تاییدنامه از طرف سازمان‌کار کشور آلمان است. در صورتی که شخص متقاضی، دارای مدرک دانشگاهی از کشور آلمان باشد، نیازی به این موافقت‌نامه نیست. در غیر این ‌صورت، اخذ این موافقت‌نامه ضروری است. اگر شما قبل از اینکه مشغول به کار اصلی شده باشید، دوره‌های کارورزی و کارآموزی را نیز گذرانده‌اید، ارائه‌ی این مدارک قبل از اعطای کارت آبی، لازم است.

لازم به ذکر است تنها افرادی می‌توانند تقاضای دریافت کارت آبی یا بلوکارت دهند که در آلمان اقامت داشته باشند. بنابراین اگر متقاضی در خارج از مرزهای آلمان باشد، به طور مستقیم نمی‌تواند تقاضای این کارت را نماید. این شخص در ابتدا باید، درخواست ویزای کار دهد و بعد از اخذ ویزای کار، وارد کشور آلمان شود. به این اشخاص شش ماه فرصت داده خواهد شد تا شغلی را پیدا کنند که دارای حداقل درآمد سالانه باشد. بعد از پیدا کردن شغل و داشتن قرارداد کاری، شخص متقاضی می‌تواند تقاضای اخذ بلوکارت آلمان را داشته باشد.

شرایط اخذ بلوکارت آلمان را به صورت خلاصه در زیر برای شما آورده‌ایم:

  • شخص متقاضی باید قرارداد یا پیشنهاد شغلی (Job Offer) با حقوقی مورد تایید دولت آلمان داشته باشد.
  • اگر شخص متقاضی در آلمان تحصیل نکرده باشد، شرکتی که درخواست کار او را پذیرفته باید درخواست همکاری را به دولت آلمان اعلام کند.
  • شخص متقاضی دارای مدرک تحصیلی لیسانس و یا بالاتر باشد ( برای دریافت تایید از سازمان ارزشیابی مدارک تحصیلی آلمان، رشته‌ی تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل شما اهمیت دارد).

همانطور که تا اینجا متوجه شدید، برای دریافت بلوکارت آلمان تنها کافی است تا مدرک تحصیلی خود را در اختیار ما قرار دهید. بعد از آن ما با گرفتن تاییدیه مدرک شما و با اخذ یک قرارداد شغلی با حقوق کافی و متناسب با تخصص و تحصیلات شما، ادامه فرآیند را جلو خواهیم برد. بدین ترتیب شما بدون هیچ نگرانی و اتلاف انرژی و هزینه اضافی، به هدف خودتان یعنی داشتن بلوکارت آلمان خواهید رسید و ما شما را تا رسیدن به خاک کشور آلمان برای ساختن آینده‌ای بهتر همراهی خواهیم کرد.

مزایای اخذ بلوکارت کشور آلمان

مزایای اخذ بلوکارت کشور آلمان

داشتن اجازه کار و دریافت بلوکارت آلمان قطعا مزیت‌های زیادی را برای افزایش سطح کیفی و رضایت‌مندی زندگی شما در این کشور اروپایی به‌همراه خواهد داشت. از مهم‌ترین مزایای اخذ بلوکارت آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان اخذ اقامت دائم و مهاجرت خانواده متقاضی تنها 21 ماه پس از دریافت بلوکارت
  • داشتن شرایط کاری و حقوقی هم‌تراز با شهروندان اروپایی
  • امکان بهره‌مندی از خدمات بیمه‌ای و بازنشستگی کشور آلمان
  • امکان تحصیل رایگان فرزندان در هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا
  • امکان تحصیل همسر و داشتن شرایط کاریابی در تمام منطقه‌ی شنگن

منبع: برگرفته از مقالات گروه آمیس

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید