رپورتاژ

ویژگی‌های آسانسور ضد حریق چیست؟

محیط‌های صنعتی زیادی وجود دارند که در آن‌ها یک جرقه می‌تواند منجر به فاجعه شود. در معادن، کارخانه‌های شیمیایی، مخازن نفتی و سایر تأسیسات، وجود گازهای قابل احتراق یا گرد و غبار می‌تواند راه اندازی یک سیستم آسانسور معمولی را به یک اتاق مرگ خطرناک تبدیل کند. به این دلیل که این سیستم‌های آسانسور معمولی می‌توانند جرقه‌هایی ایجاد کنند که می‌تواند عناصر خطرناک موجود در محیط‌های صنعتی را مشتعل کند. در این مقاله درباره آسانسور ضد انفجار خواهیم گفت.

مقدمه

آسانسورهای ضد حریق همان آسانسورهای معمولی با کابین‌های تجهیز شده‌ای هستند که اجازه ورود گرد و غبار سمی و مشتعل شدن را نمی‌دهند. نتایج استفاده از آسانسور معمولی در محیط‌های صنعتی می‌تواند فاجعه بار باشد و منجر به خسارات شدید، کاهش بهره‌وری و حتی تلفات انسانی شود. به همین دلیل است که آرمان مانگ مجموعه کاملی از آسانسورهای ضد انفجار و انواع پله برقی را برای استفاده در این محیط‌ها ارائه می‌دهد. با مجموعه آسانسورهای ضد حریق خود، به اپراتورهای صنایع پرخطر کمک می‌کنیم تا افراد و دارایی‌های خود را ایمن نگه دارند.

پله برقی

قطعاتی که در آسانسورهای ضد حریق به صورت خاص تهیه می‌شوند:

 • چراغ روشنایی ضد جرقه داخل کابین
 • میکروسوییچ و سنسور کنترلی
 • پاراشوت ضد انفجار
 • شاسی فرمان داخل کابین
 • تابلو فرمان
 • تابلو سه فاز تغذیه
 • جعبه رویزیون
 • انواع کلید و پریز ضد انفجار
 • هوا کش کابین
 • هواکش موتور خانه

کاربرد آسانسورهای ضد انفجار

آسانسورهای ضد حریق در شرایطی که پتانسیل انفجار بسیار بالاتر از حد معمول است، محافظت بیشتری در برابر احتراق ارائه می‌دهند. با نصب این آسانسورها در مناطقی که عناصر فرار ممکن است در هوا وجود داشته باشند، شرکت‌ها می‌توانند نیازهای حمل و نقل عمودی خود را بدون نگرانی در مورد احتمال وقوع انفجار برطرف کنند. این کار نه تنها محل کار ایمن‌تری را تضمین می‌کند، بلکه به شرکت‌ها کمک می‌کند تا از مقررات صنایع پیروی کنند. از کاربردهای آسانسور ضد انفجار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. صنایع نفتی، کارخانه کود، تولید صنایع دارویی، کارخانه تولید رنگ وجوهر، صنعت پوشاک، انبارگیاهان دارویی و …
 2. محیط‌های که گاز های قابل انفجاردر آن‌جا وجود دارد.
 3. محیط‌های حاوی گرد و غبار قابل اشتعال
 4. مناسب برای استفاده در محیط‌های مرطوب (مانند سدها)

استانداردهایی برای محیط‌های ضد انفجاری در کشوهای اروپا و انگلیس تعریف شده است که بیشتر آسانسورها از آن پیروی می‌کنند و در سه منطقه زیر نصب می‌شوند:

 • محیطی که به مدت طولانی در آن ترکیبی از گازهای قابل انفجار وجود داشته باشد.
 • محیطی که ممکن است در آن ترکیبی از گاز یا هوای قابل انفجار به وجود آید.
 • محیطی که در آن ترکیبی از گازهای انفجاری حتی کم وجود داشته باشد.

خرید اسانسور ضد حریق از آرمان مانگ

خرید اسانسور ضد حریق از آرمان مانگ

تعداد شرکت‌هایی که در زمینه‌ی تولید آسانسور ضد انفجار و ضد گرد و غبار فعالیت می‌کنند زیاد نیست زیرا این آسانسور ها نیازمند طراحی، محاسبات و مونتاژ تخصصی هستند. اگر در محیطی کار می‌کنید که خطر انفجار وجود دارد و با مواد اشتعال زا کار می‌کنید بهتر است برای در امان نگه داشتن مال و کارمندانتان از آسانسور ضد انفجار استفاده کنید.

شرکت‌های تولید کننده آسانسورهای ضد حریق به دلیل طراحی، محاسبات خاص و مونتاژ تخصصی نیازمند سابقه هستند. شرکت آسانسور  آرمان مانگ در سال ۱۳۷۶ از درون مجموعه‌ای از شرکت‌های فعال در صنعت آسانسور و پله برقی کشور متولد شده است و در زمینه تولید و نصب انواع آسانسور مطابق با استانداردهای روز دنیا فعالیت دارد. این شرکت با داشتن تجارب طولانی در نصب آسانسورهای خاص و ضدانفجار در مجموعه‌های پتروشیمی و یا در مجتمع‌های مسکونی بزرگ با تعداد بیش از ۵۰۰۰ واحد مسکونی در مدت زمانی کوتاه، تحت نظـارت مدیریتی کارآمد، همواره کارهـای قابل قبول و تحـسین برانگیزی ارائه نموده است.

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید