رپورتاژ

راهنمای دانستن تفاوت بین لاستیک سیلیکونی و EPDM

EPDM و سیلیکون دو لاستیک متداول در کاربردهای صنعتی هستند که سیلیکون به عنوان یک لاستیک استفاده عمومی عمل می کند در حالی که EPDM تخصصی تر است. هر دو گاهی اوقات با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. تفاوت بین EPDM و سیلیکون چیست و چه زمانی باید از یکی بر دیگری استفاده کرد؟ هیرمند بسپار نوین تولید کننده انواع محصولات لاستیکی با کیفیت بالا مورد استفاده در صنایع مختلف از جمله دیافراگم لاستیکی ، کاسه نمد و … می باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

EPDM مخفف عبارت Ethylene Propylene Diene Monomer است. این یک لاستیک مصنوعی است که در صنایع ساختمانی و خودروسازی رایج است . سیلیکون، که معمولاً پلی دی متیل سیلوکسان نامیده می شود، یک پلیمر معدنی است و بر پایه ماسه کوارتز است. این در کاربردهایی استفاده می شود که از خودرو و هوافضا گرفته تا غذا و نوشیدنی را شامل می شود.

چگونه EPDM و سیلیکون شبیه هم هستند؟

به راحتی می توان فهمید که چرا سردرگمی وجود دارد. هم EPDM و هم سیلیکون:

  • مقاومت عالی در برابر هوا را ارائه می دهد

  • به عنوان عایق برق عالی هستند

  • انعطاف پذیری را تا حدود -50 درجه سانتیگراد / -58 درجه فارنهایت حفظ کنید

  • در مقابل برخی مواد شیمیایی ایستادگی کنید

  • به درجات مختلف، مجموعه فشرده سازی عالی داشته باشید

  • به عنوان مهر و موم سیستم آب ، اورینگ لاستیکی ، شیلنگ ها و غشاها محبوب هستند

  • می توان آن را به یک سطح بسیار صاف به پایان رساند

  • ضد شعله هستند

  • تحمل درجه حرارت بالا ، به درجات مختلف

با این حال، شباهت های آنها در اینجا به پایان می رسد. بیایید به مزایایی که هر ماده ارائه می دهد نگاهی بیندازیم.

مزایای EPDM

EPDM دارای ساختار ستون فقرات پلیمری اشباع و پایدار است که به این ماده مزایای آن را می دهد.

از بین تمام لاستیک ها، EPDM   مقاوم ترین لاستیک در برابر آب است، به همین دلیل است که برای کاربردهای خارج از منزل بسیار محبوب است و اغلب به عنوان یک ماده سقف استفاده می شود .

 EPDM در برابر شرایط آب و هوایی سخت مانند برف و برف مقاومت می کند.

یکی دیگر از دلایل استفاده از آن در خارج از منزل، به ویژه در ساخت و ساز، مقاومت عالی آن در برابر سایش و پارگی و توانایی مقاومت در برابر اثرات مخرب هوا ، ازن و قرار گرفتن در معرض اشعه UV است.

EPDM  همچنین مقاومت الکتریکی خوبی ارائه می دهد. خواص شیمیایی آن را به ویژه برای عایق الکتریکی و واشر مناسب می کند .

در برابر حلال های قطبی و نه فقط آب، بلکه در برابر اسیدها، قلیاها و استرهای فسفات نیز مقاومت می کند.

EDPM  کار بسیار خوبی برای تحمل بخار و دماهای پایین و بالا انجام می دهد، اگرچه سیلیکون می تواند حتی دماهای بالاتری را تحمل کند .

این ماده دارای مجموعه فشرده سازی پایینی است، بنابراین در برابر فشار طولانی مدت انعطاف پذیری زیادی را از دست نمی دهد.

مزایای سیلیکون

سیلیکون ایمن مواد غذایی است. این یک ماده فوق‌العاده همه کاره است ، به لطف ترکیب شیمیایی و راه‌های زیادی که می‌توان آن را اصلاح کرد. در نتیجه، امکانات گسترده ای را ارائه می دهد.

شاید جذاب ترین ویژگی آن توانایی آن در تحمل دماهای بسیار بالا باشد ، به همین دلیل است که به ویژه برای برنامه های ماسک کردن محبوب است. همه تولیدکنندگان بر اساس تجربه و معیارهای خود نقاط ذوب متفاوتی را ارائه می دهند، اما به طور کلی سیلیکون می تواند تا 232 درجه سانتیگراد / 450 درجه فارنهایت مقاومت کند. آن را با دمای 148 درجه سانتی گراد/300 درجه فارنهایت EPDM مقایسه کنید.

مانند EPDM ، سیلیکون مقاومت فوق العاده ای در برابر ازن و عوامل جوی دارد .

سیلیکون را می توان تغییر داد تا در برابر آب مقاومت کند، همانطور که توسط محصولاتی مانند درزگیرهای سیلیکونی دیده می شود.

از جنبه مثبت، سیلیکون در برابر مایعات ترمز خودرو مقاوم است ، در حالی که EPDM اینطور نیست. سیلیکون همچنین دارای یک مجموعه فشرده سازی عالی است که حتی کمتر از EPDM است .

در یک نگاه EPDM در مقابل سیلیکون

EPDM

سیلیکون

محدوده دما: -40˚C – 150˚C/ -40˚F – 302˚F

محدوده دما : -55˚C – 250˚C / -67˚F – 4482˚F

مجموعه فشرده سازی خوب

مجموعه فشرده سازی عالی

مقاومت عالی در برابر آب و هوا

مقاومت عالی در برابر آب و هوا در صورت تغییر

تقریبا استحکام کششی 14 مگاپاسکال

تقریبا استحکام کششی 5 مگاپاسکال

مقاومت در برابر سایش خوب

مقاومت در برابر سایش ضعیف

سازگار نیست با:

روغن ها

گریس ها

سوخت های هیدروکربنی

هیدروکربن های معطر

اسیدهای غلیظ

حلال های هالوژنه

سازگار نیست با:

سوخت های هیدروکربنی

قلیاها و اسیدها

بخار بیش از 121 درجه سانتیگراد / 249 درجه فارنهایت

تری کلرواتیلن

هیدروکربن آروماتیک

سازگار با:

آب سرد و گرم

مواد قلیایی

اسیدهای رقیق

بخار

کتون ها

سیالات هیدرولیک نسوز

سازگار با:

روغن ها

مایعات ترمز

آب سرد و گرم

آب نمک

هیدروکربن های کلردار با وزن مولکولی بالا

سیال هیدرولیک مقاوم در برابر آتش

کاربرد EPDM چیست؟

هر جا که مقاومت در برابر آب و سایش اولویت اول باشد، اما EPDM فقط برای کاربردهای خارج از منزل نیست . مقاومت در برابر آب آن را به آب بندی عالی برای کاربردهای لوله کشی نیز تبدیل می کند. در اینجا محبوب ترین برنامه های کاربردی EPDM  و نحوه استفاده از آن آورده شده است.

مورد استفاده در HVAC  : برای پشتیبانی از انبساط حرارتی و مقاومت در برابر لرزش. مثال – گرومت هایی که ارتعاشات را جدا می کنند و در عین حال یک مهر و موم ضد گرد و غبار و آب بند ایجاد می کنند.

مورد استفاده در محفظه ها:  برای ایجاد مقاومت خوب در برابر حلال قطبی. مثال- واشرهای درزگیر بر روی ورق های فلزی استفاده می شود که ضمن جداسازی ارتعاشات و حفظ محفظه ها عاری از گرد و غبار و آب، یک مهر و موم اضافی ایجاد می کند.

مورد استفاده در  خودرو: به سرعت با فلز متصل می شود، مانعی قوی در برابر آب و هوا ایجاد می کند و نیروی ارتعاشات موتور را کاهش می دهد. مثال واشرهای حباب دار بالایی انعطاف پذیر را می توان با دست یا اتوماسیون و واشرهای خود چسب دو سخت برای مناطقی که نیاز به مقاومت در برابر نیازهای سخت روزانه دارند فشار داد.

مورد استفاده در پوشش: از آنجایی که در برابر مواد شیمیایی مقاوم است. مثال- مهر و موم محکم کلاهک های پوشاننده از نفوذ رنگ و همچنین اعمال و برداشتن سریع آن جلوگیری می کند.

مورد استفاده در ساخت و ساز:  مقاوم در برابر آب و سایش. مثال- واشرهای تک باله ای در اطراف دریچه ها، درها و سایر دهانه ها آب بند ایجاد می کنند. پروفیل های انعطاف پذیر را می توان با دست اعمال کرد. به عنوان غشای سقف، به ویژه برای ساختمان های کم شیب استفاده می شود.

لوازم مصرفی: در برابر لرزش محافظت می کند. مثال- پای ماشین لباسشویی با Shore پایه لاستیکی 70 برای جلوگیری از حرکت وسایل در اثر لرزش.

کاربرد سیلیکون

خواص سیلیکون شامل ازدیاد طول، هدایت حرارتی خوب و مقاومت بالا در برابر دماهای بسیار بالا است که آن را به یک ماده همه کاره تبدیل کرده است . در اینجا فقط برخی از برنامه های کاربردی که در آنها اغلب استفاده می شود آورده شده است.

مورد استفاده در HVAC  : مجموعه فشرده سازی عالی. مثال- پایه‌های فن با کشیدگی زیاد، محافظت عالی در برابر ضربه و لرزش ایجاد می‌کنند.

مورد استفاده در پوشش: مقاوم در برابر دماهای بسیار بالا، که امکان انفجار، پوشش پودری، پوشش الکترونیکی، آنودایز، آبکاری و رنگ آمیزی مرطوب را فراهم می کند. مثال- شمع های دمای بالا آب بندی عالی را برای آبکاری، آنودایز کردن، رنگ آمیزی اسپری و سایر کاربردهای تکمیلی فراهم می کنند. پوشاندن شمع های کششی برای مواد با رزوه و سوراخ های ساده به اندازه کافی انعطاف پذیر است تا امکان تغییر در اندازه هایی که نیاز به پوشاندن دارند را فراهم کند. کلاهک های مستقیم پوشاننده همه کاره روی ناودانی ها، پین ها یا انتهای لوله قرار می گیرند. شمع ها سوراخ های رزوه ای و غیر رزوه ای را می پوشانند. طیف رنگی برای شناسایی آسان امکان پذیر است.

مورد استفاده در الکترونیک: پایداری عالی در برابر شوک و لرزش مکانیکی و الکتریکی. مثال- دوشاخه‌های USB و RJ از ورود در برابر آلودگی و رطوبت محافظت می‌کنند.

مورد استفاده در صنعت: مقاوم در برابر شعله، انعطاف پذیر و محافظت در برابر تشعشع. مثال: آستین‌های ضد حریق خود خاموش‌شونده هستند، دم‌های ماوس سوراخ‌های بسیار کوچکی را با چسباندن محکم و مهر و موم می‌بندند، دمپرهای چرخشی شامل سیلیکون در میان سایر مواد برای ایجاد مقاومت در برابر میرایی هستند.

مورد استفاده در مدیریت کابل: محدوده حرارتی و کشیدگی فوق العاده. مثال: تسمه های کابل را می توان کشیده و دور بسته ها پیچید.

هر دو EPDM و سیلیکون دارای مزایا و معایبی هستند، بسته به برنامه ای که برای آن استفاده می شود. برای خرید انواع محصولات لاستیکی با کیفیت بالا از جمله ضربه گیر لاستیکی و … با کارشناسان هیرمند بسپار نوین تماس حاصل فرمایید.

لاستیک epdm

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید