رپورتاژ

سرویس خواب دو نفره

با توجه به قیمت بالای این تجهیزات اساسی، امروزه انتخاب یک سرویس خواب جدید یا اولیه، به‌کاری پر دغدغه تبدیل‌شده است؛ چراکه شما باید ابتدا با مفهوم اجزای مختلف سرویس‌های خواب آشنا باشید، انواع مدل‌های سرویس خواب را به خوبی بشناسید و همچنین طرحی را انتخاب کنید که با دکوراسیون اتاق یا کل خانه هماهنگ باشد. نیازسنجی صحیح نیز، یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید؛ به‌عنوان‌مثال فرآیند انتخاب و خرید یک تخت دو نفره یا تک‌نفره، با فرآیند انتخاب سرویس‌های مخصوص نوعروسان، کاملاً متفاوت خواهد بود. والدینی که در شرف به دنیا آوردن فرزند هستند، دیگر کاندید خرید این محصولات برای نوزاد خود هستند. اما حال این سؤال مطرح است که از انواع مدل‌ها و اجزای سرویس‌های خواب چه می‌دانید؟

چرا خرید بهترین مدل سرویس خواب مهم است؟

خرید یک سرویس خواب جذاب و کامل، هم شمارا از شر انتخاب جداگانه عناصر دکوراتیو اتاق‌ها نجات می‌دهد و هم در نهایت، دکوراسیون بسیار موزونی را در اختیار خواهید داشت؛ به‌طوری‌که قطعاً با هر بار حضور در اتاق، از دکوراسیون ست شده لذت خواهید برد. معمولاً در غیر این صورت، شما باید تک‌تک تجهیزات موردنیاز اتاق را به‌صورت جداگانه‌ای تهیه نمایید. تهیه جداگانه تمامی بخش‌های سرویس‌های خواب، وقت و انرژی زیادی را از خانواده‌ها می‌گیرد؛ همچنین ممکن است نتیجه خریدها، بازهم به لحاظ هماهنگی رنگی چندان مطلوب از آب در نیاید. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که ابعاد هر اتاق‌خواب متفاوت خواهد بود و برای خرید مجزای تجهیزات خواب یک اتاق، باید حتماً به ابعاد کلی فضا توجه داشته باشید.

بخش‌های مختلف سرویس‌های خواب

به‌طورکلی یک سرویس خواب، شامل اجزای تشکیل‌دهنده زیر خواهد بود:

 • تخت خواب: بدون شک مهم‌ترین بخش سرویس‌های خواب، تخت‌خواب‌ها هستند که می‌توانند در انواع ظرفیت‌ها (تخت دو نفره یا تک‌نفره)، انواع سبک‌ها و برای سنین مختلف ساخته شوند.
 • پاتختیهر تختخوابی، عمدتاً دارای 1 یا 2 پاتختی (یا همان میزهای عسلی کوچک) خواهد بود. غالباً تجهیزاتی نظیر: چراغ‌خواب، پخش‌کننده‌های نور شب، لوازم تزئینی، ساعت رومیزی و… روی این پاتختی‌ها قرار داده می‌شوند.
 • میز آرایش: معمولاً میزهای آرایش در اتاق‌های دختران و بانوان قرار می‌گیرند؛ بنابراین خرید این میزها به همراه سرویس خواب عروس و سرویس‌های خواب دخترانه، بسیار رایج است.
 • کمد و درآور: انواع مدل سرویس خواب، می‌توانند دارای کمد و یا دراور باشند تا فضای بیشتری برای دپو کردن وسایل و مرتب کردن لباس‌ها فراهم شود. این‌گونه تجهیزات معمولاً از چندین کشو و محفظه‌های بزرگ‌تر برای آویزان کردن لباس بهره می‌برند؛ همچنین گاهاً میز آرایش می‌تواند به آن وصل باشد و در مدل‌های ترکیبی، طراحی شوند.
 • مبل تختخواب‌شواگرچه که معمولاً خانواده‌هایی که با متراژ فضایی محدودی مواجه هستند، از این مدل‌ها استفاده می‌کنند؛ اما بسیاری دیگر از افراد نیز برای فضاهای دوبلکس و تریپلکس خود از انواع مبل تختخواب‌شو بهره می‌گیرند.

پاف‌ها نیز که به‌عنوان مبل‌های نرم و بدون پشتی تک‌نفره شناخته می‌شوند، اخیراَ در دکوراسیون‌های مدرن و مینیمال، به‌کار گرفته می‌شوند.

انواع سبک و مدل سرویس خواب دو نفره

انواع سبک و مدل سرویس خواب دو نفره

همواره صنعت‌گران از صدها مدل و طرح برای ساخت سرویس‌های خواب استفاده می‌کنند. تمامی این طرح و نقش‌ها، معمولاً برای راحتی انتخاب و جست‌وجوی کاربران، در گروه‌های سبکی مختلفی قابل دسته‌بندی هستند. برخی از این سبک‌ها و ساختارهای پر تقاضا، عبارت‌اند از:

 • سرویس و تخت دو نفره
 • سرویس‌های خواب تک‌نفره
 • مجموعه سرویس مخصوص عروس
 • مدرن
 • سلطنتی
 • کلاسیک
 • مینیمال
 • SPORT
 • چوبی.

در ادامه به معرفی اجمالی برخی از این مدل‌ها و سبک‌ها خواهیم پرداخت.

سرویس‌های خواب سبک مدرن

غالباً انواع سرویس خواب جدید مدرن، دارای هیچ‌گونه عناصر اضافی نبوده و با استفاده از خطوط مستقیم و موازی ساخته می‌شوند؛ به‌همین دلیل استفاده از تخت‌های سبک مدرن، هیچ‌گاه از مد نمی‌افتد و به‌خصوص اگر از متریال‌ها و چوب‌های مناسبی ساخته شوند، تا مدت‌ها قابلیت استفاده دارند. طراحی ساده و در عین حال شیک تخت‌های مدرن، از آشفتگی فضایی جلوگیری می‌کند و از همین رو، می‌توان عناصر مختلفی مانند پاف، پاتختی، دراور، میز آرایش و… را نیز با آن‌ها ست نمود. به‌دلیل ساختار ساده تخت‌های مدرن، غالباً این تجهیزات با رنگ‌هایی نظیر: نسکافه‌ای، شکلاتی، طیف‌های رنگی خنثی و قهوه‌ای روشن به بازار عرضه می‌شوند.

طرح‌های سلطنتی؛ جذاب و شکوه‌مند

تختخواب‌های سلطنتی معمولاً از جذابیت بصری و البته قیمت بالایی برخوردار هستند. به دلیل سختی هماهنگ کردن طرح‌های سلطنتی تخت دو نفره با سبک میز آرایش، دراور، پاتختی و…، اگر به این سبک علاقه‌مند هستید و می‌خواهید اتاق‌هایی کاملاً مجلل داشته باشید، حتماً توصیه می‌شود سراغ انواع مدل سرویس خواب سلطنتی بروید؛ بدین ترتیب تمامی اجزا، به خوبی با یکدیگر ست می‌شوند.

این‌گونه تخت‌ها غالباً دارای تاج‌ها و صفحه‌های جانبی تزیین‌شده و دارای نقوش برجسته هستند؛ همچنین کالای خواب انتخاب‌شده برای این تخت‌ها نیز باید دارای جنس و طرح وزین و باصلابتی باشد تا هارمونی کلی این سبک، رعایت شود. جالب است بدانید که چیدمان این تخت‌ها نیز بسیار پراهمیت خواهد بود؛ بدین‌صورت که غالباً باید تخت‌های سلطنتی را در مرکز اتاق‌های بزرگ و چسبیده به دیوارهایی با طرح متمایزتر از سایر دیوارهای اتاق، جانمایی نمود.

سرویس خواب عروس

نوعروسان همواره برای چیدمان اتاق‌های شخصی خود، ذوق زیادی دارند. بانوان نوعروس، معمولاً برای سال‌های ابتدایی زندگی مشترک خود از سرویس خواب عروس استفاده می‌کنند. معمولاً طرح این نوع سرویس‌ها، می‌تواند دلخواه باشد؛ اما غالباً بارنگ‌های سفید و برخی از رنگ‌های لطیف و روشن (همانند کالباسی، شیری براق، گلبهی و…) به بازار عرضه می‌شوند. بانوانی که پس از مراسم ازدواج به خانه خود نقل‌مکان کرده‌اند، همواره تمایل به انتخاب سرویس‌های خواب سلطنتی سفیدرنگ دارند؛ تا علاوه بر بهره بردن از شکوه و زیبایی این‌گونه طرح‌ها، بتوانند آن‌ها را بارنگ‌های دیگر تجهیزات اتاق‌ها و کمدها هماهنگ کنند.

سادگی زیاد بارنگ روشن، حالت دیگری است که نوعروسان برای چیدمان اتاق‌های شخصی و پذیرایی خود به آن علاقه دارند؛ بنابراین این دست از افراد باید به دنبال سرویس‌های خواب مینیمال باشند. ویژگی دیگر استفاده از رنگ سفید در سرویس خواب عروس، هماهنگ‌تر بودن رنگ سفید با لوازم تازه خانه است

ویژگی‌های سرویس خواب دو نفره

انواع سرویس خواب دو نفره و تک‌نفره، تفاوت خاصی ازنظر مدل با یکدیگر ندارند؛ بلکه به لحاظ عرض، تخت‌های تک‌نفره معمولاً از عرض 90 الی 135 سانتی‌متر تولید می‌شوند و عرض موردقبول برای تخت‌های دو نفره، بین 200 الی 260 سانتی‌متر است. طول هر دو تخت خواب نیز معمولاً از 190 تا 220 سانتی‌متر متغیر خواهد بود. لازم به ذکر است که بسیاری از تخت‌های تک‌نفره و دونفره، ازلحاظ ساختار چندتکه یا یکپارچه نیز دارای تفاوت‌هایی هستند.

سرویس و تخت خواب چوبی

نام «چوب» به‌عنوان یکی از آرامش‌بخش‌ترین متریال‌ها مطرح است و از طرف دیگر، سرویس‌های خواب نیز همواره برای برآورده سازی نیازهای خواب و تأمین آرامش افراد تولید می‌شوند؛ بنابراین مسلماً متریال چوب، می‌تواند هم‌نشینی جذابی را با مفهوم سرویس خواب، تداعی کند. وجود صدها طرح و نقش زیبا از چوب‌های مختلف، امروزه تختخواب‌های چوبی را به محبوب‌ترین گزینه خرید تبدیل نموده است.

در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت که سرویس‌های چوبی هم بسیار آرامش‌بخش هستند و هم از زیبایی زیادی برخوردار خواهند بود؛ به‌علاوه این‌که قیمت مناسبی نیز داشته و عمر کارکردی طولانی‌مدتی را ارائه می‌دهند. جالب است بدانید که سرویس‌های خواب MDF نیز زیرمجموعه‌ای از سرویس‌های چوبی هستند؛ و همواره با ویژگی‌هایی همچون: ابعاد و اتصالات دقیق، دوام عالی و تنوع طرح و رنگ شناخته می‌شوند. مدل‌های از جنس نئوپان نیز کیفیت استحکامی مناسبی داشته و قابلیت پیکره‌بندی سریعی را دارند.

انواع سرویس خواب بر اساس جنسیت و سن

بر مبنای جنسیت و سن مصرف‌کننده، انواع سرویس‌های خواب را می‌توان در قالب مدل‌های زیر تقسیم‌بندی نمود:

 • سرویس‌های خواب نوزاد
 • مدل‌‎های دخترانه و پسرانه مخصوص کودک
 • نوجوان
 • بزرگسالان.

باید بدانید که تخت‌های بزرگ‌سال دارای ویژگی‌های ساختاری خاصی نبوده و بیشتر ازلحاظ نوع سبک و ظرفیت، موردتوجه هستند؛ که در مقوله مدل‌ها و سبک‌های مختلف، به آن پرداخته شد؛ بنابراین عمده تفاوت‌ها به تخت‌های خواب مخصوص نوزادان، کودکان دختر و پسر و نوجوانان مربوط می‌شود.

سرویس‌های خواب نوزاد

نوزادان تازه متولدشده، غالباً یا در کنار مادران به خواب می‌روند و یا در تخت‌های اختصاصی حالت ننویی قرار داده می‌شوند. سرویس‌های خواب نوزادی معمولاً دارای رنگ‌های روشن و طرح‌های زیبا و لطیف هستند تا هم هرگونه لکه کثیفی روی آن به‌راحتی قابل‌مشاهده باشد و هم به لحاظ علمی، تأثیر مناسب‌تری رو عواطف نوزاد بر جای بگذارد. لازم به ذکر است که جنس پارچه‌ها، متریال و سایر اجزای به‌کاررفته برای سرویس خواب نوزاد، باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که قابلیت شست‌وشوهای متعدد را داشته باشد.

تخت‌خواب‌های نوجوانان با طرح‌های اسپرت

خانواده‌های سراسر جهان برای انتخاب سرویس خواب نوجوانان خود، با چالش‌های فکری متعددی مواجه هستند؛ چراکه از یک‌سو فرزند آن‌ها هنوز بزرگ‌سال محسوب نمی‌شود و از سوی دیگر، نوجوانان از سلایق مخصوص کودکان فاصله گرفته‌اند. نتایج تحقیقات نشان داده است که فرزندان در این سن، بیشتر به تختخواب‌های با طرح‌های اسپرت علاقه دارند. در کشورمان ایران نیز معمولاً نوجوانان به انتخاب فرم‌های خاص و طرح‌های اسپرت با موضوع فوتبال، ماشین، شخصیت‌های سینمایی و… می‌پردازند.

مقایسه سرویس خواب دخترانه و پسرانه کودک

بسیاری از تختخواب‌ها و اجزای مرتبط با آن‌ها، به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که به‌صورت یکسان برای دختران و پسران قابل‌استفاده باشند. اما اگر تصمیم دارید که به‌طور اختصاصی به سفارش انواع مدل‌های سرویس خواب پسرانه و دخترانه اقدام کنید، باید به تفاوت‌های زیر توجه داشته باشید:

 • جثه: معمولاً به دلیل بزرگ‌تر بودن جثه پسرها، تخت‌های خواب آن‌ها با عرض بیشتری طراحی می‌شود.
 • نیازهابه علت علاقه زیاد دخترها به نگهداری از عروسک‌ها و عناصر تزئینی، آن‌ها غالباً به باکس‌های عمودی بیشتری در کنار سرویس‌های خواب نیاز دارند. برای پسرها البته این موضوع متفاوت بوده و در طراحی سرویس‌های خواب پسرانه، باید باکس‌های افقی و عمودی را به میزان یکسان مورداستفاده قرار داد. دیگر اجزای سرویس‌های خواب نیز می‌تواند متفاوت باشد؛ به‌عنوان‌مثال پسرها نیازی به میز آرایش ندارند و ترجیح می‌دهند از یک کمد بزرگ‌تر با آینه‌قدی استفاده کنند.
 • طرح و رنگمسلماً طرح و رنگ انواع سرویس‌های خواب دخترانه و پسرانه، یک دنیا تفاوت با یکدیگر دارند. به‌طورکلی هرچقدر دخترها به اتاق و سرویس‌های خواب با طرح‌های ماه، ستاره، پروانه، شخصیت‌های کارتونی دختر و… بارنگ‌های لطیفی نظیر، صورتی، گلبهی و فیروزه‌ای علاقه دارند، پسرها رنگ‌های تند و طرح‌های اسپرت و هیجان‌آور را می‌پسندند.

همچنین به دلیل تغییر ناگهانی عواطف و سلایق در پسران (بیش از دختران)، بهتر است تختخواب‌های آن‌ها ساده‌تر طراحی گردد؛ تا همواره در ذهن آن‌ها، روی بورس باقی بماند و از در اختیار داشتن یک تختخواب شدیداً کودکانه، خجالت نکشند.

نحوه تعیین قیمت سرویس خواب

بازه قیمتی سرویس‌های خواب بسیار متنوع و متفاوت است و همین امر، گاهاً موجب سردرگمی شدید خریداران گرامی می‌شود. مجموعاً به‌ جهت تعیین قیمت سرویس خواب جدید، باید به پارامترهای زیر توجه داشت:

 • برند سازنده
 • جنس بدنه و اتصالات
 • نوع چوب یا فلز به‌کاررفته
 • کیفیت و پیچیدگی ساخت
 • سبک و مدل سرویس‌های خواب
 • وارداتی یا داخلی بودن مجموعه سرویس
 • ابعاد کلی؛ که تا حدود زیادی به تک‌نفره بودن یا حالت تخت‌های دو نفره مربوط می‌شود.
 • وجود امکانات بسیار خاص برای تخت خواب؛ مانند کول باکس، ماساژور، ساعت متصل و…
 • وجود تاج یا بالشتک‌های چرم پرسی روی تخت.

به‌طورکلی اکثر فاکتورهای فوق را می‌توان در محاسبات قیمت دیگر اجزای سرویس‌های خواب نیز موردتوجه قرار داد؛ همچنین تعداد کشوها و فضاهای خاص ایجادشده برای تخت و دیگر قطعات سرویس‌های خواب نیز می‌تواند روی قیمت نهایی کار تأثیر بگذارد.

مزایای خرید اینترنتی سرویس و کالاهای خواب

میزان رجوع کاربران به فروشگاه‌های اینترنتی برای خرید سرویس خواب جدید، هرروز در حال افزایش است؛ چراکه از یک‌سو به‌راحتی می‌توانید از خانه خود به بررسی انواع مدل‌ها و طرح‌ها بپردازید و مشخصات فنی یکایک محصولات را به‌دقت بررسی نمایید و از سوی دیگر، با حذف واسطه‌های موجود در بازارهای سنتی و هزینه‌های اضافی مربوط به فعالیت آن‌ها، می‌توانید به‌طور مستقیم به خرید از تولیدکنندگان معتبر بپردازید. مشخصاً کاربران با جست‌وجوهای اینترنتی، با دنیایی از تنوع طرح و رنگ مواجه می‌شوند.

مزایای خرید اینترنتی سرویس و کالاهای خواب

خرید سرویس خواب از معتبرترین تولیدکنندگان

خرید سرویس‌های خواب و کالاهای مرتبط از تولیدکنندگان برتر کشور، شاید مطمئن‌ترین و البته کم‌هزینه‌ترین اقدام ممکن به نظر برسد. در همین زمینه، کارخانه تولیدی معتبر ایران چوب (iran-choob.com) با در اختیار داشتن طراحان و نیروهای فنی و حرفه‌ای و به لطف 14 سال تجربه مستمر، همواره حضور فعالی در عرصه ساخت و عرضه لوازم‌خانگی چوبی داشته است. مجموعه ایران چوب در حال حاضر ضمن مشغول سازی 150 کارمند در واحدهای مختلف خود، با بیش از 40 فروشگاه مطرح کشور همکاری می‌نماید.

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید