رپورتاژ

معرفی میکرسکوپ دیجیتال دانش آموزشی | گجت جذاب برای دانش آموزان

میکروسکوپ(به انگلیسی: Microscope) یک ابزار است که برای بزرگنمایی اشیا و جزئیات کوچک استفاده دارد و تسهیل کننده مطالعه آنهاست. به خصوص برای زیست‌شناسان که به مطالعه ارگانیسم‌های زنده و سلول‌ها نیاز دارند و برای تسهیل مطالعه آنها از وسایل و تکنیک‌های پیشرفته استفاده می‌کنند، بسیار مفید است.

عملکرد میکروسکوپ تنها به بزرگنمایی محدود نمی‌شود، بلکه بیشتر برای نمایش جزئیات و برجسته کردن آنها استفاده می‌شود. امروزه میکروسکوپ‌ها در صنایع الکترونیک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، میکروسکوپ‌های دیجیتال در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این مطلب از سایت روبیکس به معرفی میکروسکوپ های دیجیتال مناسب دانش آموزان میپردازیم .

مخترع میکروسکوپ کیست؟

رابرت هوک، یک فرد هلندی بود که علاقه‌مند به ساخت لنز بود و این نظریه را داد که: “اگر ما یک ذره‌بین را با یک لنز دیگر بزرگنمایی کنیم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟”. او به‌طور تصادفی با قرار دادن دو لنز ذره‌بین (عدسی) در یک خط مستقیم، میکروسکوپ را اختراع کرد.

تاریخچه ساخت میکروسکوپ

تقریباً سال ۱۶۵۰ میلادی، دانشمندان با استفاده از  عدسی‌های منحنی، قادر به مشاهده اشیاء بسیار ریز و جزئی بودند و به دقت بررسی آن‌ها می‌پرداختند. این عدسی‌ها که با نام عدسی منحنی شناخته می‌شدند، امکان انجام این کار را فراهم می‌کردند.

می‌توان گفت در آغاز، میکروسکوپ‌ها به پیشرفتگی و دقتی که امروزه دارند نبودند؛ میکروسکوپ‌های اولیه بسیار ساده بودند و تنها از ترکیب یک لوله و دو عدسی تشکیل شده بودند. اما طی سال‌ها پیشرفت کرده و میکروسکوپ‌های دقیق و پیشرفته‌تری به وجود آمدند.

انواع میکروسکوپ ها

میکروسکوپ نوری چیست ؟

میکروسکوپ نوری، دستگاهی است که با استفاده از نور و عدسی‌ها، نمونه‌ها را بزرگنمایی می‌کند. میکروسکوپ‌های نوری، نور را از طریق مسیری که به صورت پرتوی باریک و متمرکز نور را هدایت می‌کند، ارسال می‌کنند. سپس این نور از نمونه عبور کرده و تصویر نمونه را ظاهر می‌کند. این تصویر با عبور از یک یا چند عدسی، برای بزرگنمایی به چشم کاربر یا دوربین منتقل می‌شود. میکروسکوپ‌ها به عنوان ابزاری اساسی برای دانشمندان، در حوزه‌هایی مانند میکروبیولوژی، علوم مواد، کانی‌شناسی و پزشکی استفاده می‌شوند.

در زیر، انواع مختلف میکروسکوپ نوری را مشاهده می‌کنید:

میکروسکوپ یک‌رنگ:

این نوع میکروسکوپ توانایی بزرگنمایی تصویر نمونه را تا 300 برابر دارد.

میکروسکوپ ترکیبی:

این نوع میکروسکوپ توانایی بزرگنمایی تصویر یک نمونه را تا 2000 برابر دارد.

میکروسکوپ های الکترونی:

میکروسکوپ‌های الکترونی نسبت به میکروسکوپ‌های نوری کاربرد کمتری دارند زیرا در این نوع میکروسکوپ‌ها از تابش الکترون بر روی نمونه استفاده می‌شود به جای نور قابل مشاهده.

همچنین باید ذکر کرد که تابش الکترون برای چشم انسان بسیار خطرناک است؛ بنابراین در میکروسکوپ‌های الکترونی از بازتابش فلورسنت به جای رویت مستقیم استفاده می‌شود تا به چشم آسیب نرساند.

میکروسکوپ‌های نوری:

میکروسکوپ‌های نوری با نام دیگری نیز شناخته می‌شوند . به آن‌ها میکروسکوپ‌های اپتیکی نیز گفته می‌شود. در این نوع میکروسکوپ‌ها، بزرگنمایی نمونه تا 1800 است، که یکی از دلایل جایگزینی میکروسکوپ‌های الکترونی به جای نوری نیز بود. کارکرد و استفاده از میکروسکوپ‌های نوری به این صورت است که از رویت طیف نور قابل مشاهده استفاده می‌شود که توسط چشم انسان قابل تشخیص باشد.

در وبسایت روبیکس میتوانید بهترین میکروسکوپ دیجیتال مناسب را برای کودک دانش آموز خود تهیه کنید .

انواع میکروسکوپ ها لحاظ چشمی

در حال حاضر میکروسکوپ‌ها را از دو طریق دسته‌بندی می‌کنند؛ یکی از لحاظ تعداد چشمی و دیگری از لحاظ آشکارسازی.

میکروسکوپ‌ها در طبقه‌بندی تعداد چشمی سه نوع دارند:

میکروسکوپ‌های تک‌چشمی

میکروسکوپ‌های دو‌چشمی

میکروسکوپ‌های سه‌چشمی

راهنمای خرید میکروسکوپ دیجیتال، دانش آموزی و حرفه ای

خرید میکروسکوپ می‌تواند با توجه به اطلاعات فراوانی که برای هر مدل در دسترس است، کار پیچیده و گیج کننده باشد. در بازار، انواع مختلفی از میکروسکوپ وجود دارد؛ بنابراین، اگر بدون هیچ تحقیقی خرید انجام دهید، احتمالاً یک میکروسکوپ با کیفیت پایین خواهید خرید که حتی برای استفاده‌ای که در نظر دارید، مناسب نباشد.

اما قبل از خرید میکروسکوپ، باید به جزئیاتی مانند نوع و کیفیت آن توجه کنید. اگر به دنبال راهنمایی برای خرید میکروسکوپ دانش‌آموزی هستید یا قصد خرید میکروسکوپ آزمایشگاهی را دارید، حتماً این مقاله را مطالعه کنید.

مقایسه میکروسکوپ دیجیتال با بهترین میکروسکوپ دانش آموزی

 بزرگنمایی

یکی از مهمترین نکات در خرید میکروسکوپ میزان بزرگنمایی آن است. در ساختار میکروسکوپ از دو عدسی، یعنی عدسی شیئی و عدسی چشمی، برای بزرگنمایی استفاده می‌شود.

برای درک بهتر بزرگنمایی، باید قدرت بزرگنمایی دو عدسی را با هم ضرب کنید. به عنوان مثال، فرض کنید قدرت بزرگنمایی عدسی چشمی میکروسکوپ ۴x و قدرت بزرگنمایی عدسی شیئی آن ۱۰x باشد.

برای محاسبه بزرگنمایی کلی میکروسکوپ، باید قدرت بزرگنمایی دو عدسی را با هم ضرب کنید. بنابراین در این مثال، بزرگنمایی کلی میکروسکوپ برابر با ۴۰x است.

بیشتر میکروسکوپ‌های بیولوژی دارای ۳ یا ۴ عدد عدسه شیئی هستند، معمولا با بزرگنمایی‌های ۴x، ۱۰x، ۴۰x و ۱۰۰x. بعضی از این میکروسکوپ‌ها می‌توانند تا ۵ عدد عدسه شیئی داشته باشند، البته چنین میکروسکوپ‌هایی در آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌ها معمولا یافت می‌شوند.

حد پایین بزرگنمایی میکروسکوپ‌های استریو قابل تنظیم است و می‌توانند دارای بزرگنمایی ثابت یا قابل تغییر باشند. بعضی از این میکروسکوپ‌‌ها از هر دو نوع بزرگنمایی استفاده می‌کنند و به کاربر اجازه می‌دهند بین دو مقدار ثابت بزرگنمایی مانند ۱۰x و ۳۰x یا ۲۰x و ۴۰x را انتخاب کنند. در حالی که میکروسکوپ‌های دارای بزرگنمایی قابل تنظیم امکان انتخاب هر مقدار بزرگنمایی در محدوده بزرگنمایی مورد نیاز کاربر را فراهم میکند.

سر میکروسکوپ

میکروسکوپ‌های بیولوژی در سه نوع یک چشمی، دو چشمی و سه چشمی وجود دارند. به طور کلی، کودکان احساس راحتی بیشتری با مدل یک چشمی دارند، در حالی که بزرگسالان ترجیح می‌دهند از مدل‌های دو چشمی استفاده کنند. میکروسکوپ‌های سه چشمی به کاربر امکان می‌دهند از طریق چشم سوم عکس بگیرند یا فیلم ضبط کنند.

اکثر میکروسکوپ‌های استریو دو چشمی هستند، اما میکروسکوپ‌های استریو سه چشمی نیز وجود دارند. این چشم سوم به کاربر اجازه می‌دهد دوربین یا وبکم را به میکروسکوپ متصل کند و از آن برای تدریس و تصویربرداری دیجیتال استفاده کند یا نمونه را به نمایش بگذارد.

فوکوس Coarse یا فوکوس Fine

یکی از نکات مهم در خرید میکروسکوپ، دسته‌های تنظیم فوکوس آن هستند؛ زیرا با استفاده از آن‌ها می‌توانید بر روی هدف مورد نظر خود فوکوس کنید. دسته کوچکی که به میکروسکوپ متصل می‌شود، به کاربر امکان می‌دهد تا میزان فوکوس مناسب را برای خود تنظیم کند. میکروسکوپ‌ها دارای دو نوع تنظیم فوکوس، یعنی تنظیم Coarse و Fineهستند.

برخی از میکروسکوپ‌ها فقط تنظیم فوکوس Coarse را دارند، در حالی که دیگر میکروسکوپ‌ها همزمان از تنظیم فوکوس Coarse و تنظیم فوکوس Fine استفاده می‌کنند. تنظیم فوکوس Coarse می‌تواند تصویری بزرگ و واضح را به شما ارائه دهد، در حالی که با استفاده از تنظیم فوکوس Fine می‌توانید بر روی جزئیات ریزتر فوکوس کنید.

روشنایی

در ساختار اکثر میکروسکوپ‌ها، یک منبع نوری وجود دارد که از لامپ‌های فلورسنت، تنگستن یا هالوژن استفاده می‌کند. میکروسکوپ‌های دارای منبع نوری فلورسنت هزینه‌ی بیشتری دارند، اما کیفیت نوری آن‌ها نسبت به میکروسکوپ‌های دارای لامپ‌های هالوژن یا تنگستن بهتر و روشن‌تر است.

میکروسکوپ‌های دارای لامپ LED تقریبا همان قیمت میکروسکوپ‌های دارای لامپ‌های فلورسنت دارند و در زمینه رنگ‌ها مشکلاتی مشابه میکروسکوپ‌های فلورسنت دارند.

با این حال، میکروسکوپ‌های LED کم مصرف‌تر هستند و گرما تولید نمی‌کنند .این موضوع آنها را برای کاربرد میکروسکوپ‌های قابل حمل و باتری‌خور مناسب می‌سازد.

دیافراگ

دیافراگم معمولاً بالای منبع نور و درست زیر صفحه میکروسکوپ قرار دارد. دیافراگم میزان نوری را که از طریق اسلاید عبور می‌کند، قبل از ورود به لنز شیئی و چشمی کنترل می‌کند.

متداول‌ترین نوع دیافراگم دیسکی چرخان است که زیر صفحه میکروسکوپ قرار دارد. این دیسک دارای سوراخ‌هایی با اندازه‌های مختلف است که میزان نور عبوری به سمت بالا را کنترل می‌کند. برای افزایش یا کاهش نور کافی است دیسک را چرخانده و سوراخ‌های بزرگ‌تر یا کوچک‌تر را انتخاب کنید.

کندانسور

کندانسور نور را از منبع نور جمع کرده و آن را به صورت مخروطی بر روی نمونه تمرکز می‌دهد. میکروسکوپ‌هایی که دارای کندانسور هستند، تصاویری واضح‌تر نسبت به مدل‌های بدون کندانسور ارائه می‌دهند. به خصوص در بزرگنمایی‌های بالای 400x، کندانسور بسیار مفید است.

صفحه میکروسکوپ

صفحه میکروسکوپ، نمونه را در محل مشخص خود قرار می‌دهد. دو نوع صفحه میکروسکوپ وجود دارد. نوع اول، یک صفحه است که کاربر می‌تواند برای مشاهده قسمت‌های مختلف نمونه، اسلاید را خودش جابجا کند، اما در نوع دوم که صفحه مکانیکی نامیده می‌شود، کاربر می‌تواند با استفاده از دو دسته ویژه نمونه را در راستای محورهای X و Y حرکت دهد.

بیشتر میکروسکوپ‌های با کیفیت بالا در بازار از صفحه‌های مکانیکی برخوردارند، اما گاهی این نوع صفحه به صورت جداگانه نیز عرضه می‌شود تا بتوانید آنها را در میکروسکوپ‌هایی که صفحه مکانیکی ندارند نصب کنید.

قیمت خرید میکروسکوپ در بازار ایران

تا اینجا با انواع میکروسکوپ و نکات مهم در خرید میکروسکوپ آشنا شدید، اما قیمت میکروسکوپ در بازار ایران چقدر است؟ با چه بودجه‌ای می‌توان میکروسکوپ خرید؟

قیمت خرید میکروسکوپ تا حد زیادی به ویژگی‌های آن وابسته است. در این قسمت قیمت خرید میکروسکوپ در بازار ایران را بررسی کرده و چند نمونه از میکروسکوپ‌های بازار را به شما معرفی می‌کنیم تا بررسی کنید با بودجه در دسترس خود چه میکروسکوپی با چه میزان ویژگی‌هایی را می‌توانید تهیه کنید.

ارزانترین میکروسکوپ چقدر قیمت دارد؟

قیمت ارزان ترین میکروسکوپ حدوداً پنجاه و پنج هزار تومان است که یک میکروسکوپ کوچک جیبی است و باید توجه داشت که با توجه به قیمت آن، کیفیت و دقت بالایی را نخواهد داشت.

گرانترین میکروسکوپ چقدر قیمت دارد؟

قیمت گران ترین میکروسکوپ، یعنی یک میکروسکوپ تک چشمی، حدوداً شش میلیون و پانصد هزار تومان است.

چند مدل مدل از پرفروش ترین میکروسکوپ های دیجیتالی، دانش آموزی و حرفه ای موجود در فروشگاه روبیکس

میکروسکوپ چشمی

میکروسکوپ دیجیتال روبیکس مدل X1000:

وزن:       100گرم

نوع عدسی شیئی:   1

قطر عدسی چشمی: 2

کمترین فاصله عملکرد:        50

منبع تغذیه دوربین: پورت یو اس بی کامپیوتر و پورت یو اس بی موبایل

درگاه USB:         کنترل نوردهی

نوع اتصال دوربین:  FULL HD COLOR CMOS

رزولوشن سنسور    :USB / TYPE-C /MICRO USB

نوع نور:   ۸ عدد ال ای دی براق تعبیه شده در دستگاه با قابلیت تنظیم شدت نور

نوع اپتیک عدسی شیئی       :ساده

تعداد عدسی های شیئی:      1

بیشترین بزرگنمایی استاندارد: 1000

کمترین بزرگنمایی استاندارد: 50

تنظیم فوکوس:      دستی

قطر لوله چشمی:    2

طراحی اپتیکی:      ساده

نوع سیستم:          دستی

نمایشگر: ندارد

نوع هد:   تک چشمی

قابلیت‌های بصری:  چشمی

حافظه:    ندارد

قابلیت ثبت فیلم و عکس:     دارد

میکروسکوپ دیجیتال مدل BL7

میکروسکوپ دیجیتال مدل BL7:

میکروسکوپ دیجیتال مدل BL7 یکی از بهترین و حرفه ای ترین میکروسکوپ های حال حاضر بازار میباشد . این نوع میکروسوپ دیجیتال دارابی لوپ جذاب برای شما میباشد .

وزن:       3200گرم

بزرگنمایی:           1200برابر

منبع تغذیه دوربین: باتری لیتیومی و برق

مشخصات نمایشگر: 7اینچ

رنگ:      مشکی

ابعاد:      17*17*32 سانتی منتر

نرم افزار:  دارد

کلام آخر

در این مطلب به معرفی کلی میکروسکوپ و ویژگی های یک میکروسکوپ مناسب برای دانش آموزان پرداختیم .شما حتما قبل از خرید میکروسکوپ دیجیتال دانش آموزی تحقیقات لازم را انجام دهید تا بهترین انتخاب و خرید را بتوانید انجام دهید . در فروشگاه روبیکس انواع میکروسکوپ دیجیتال دانش آموزی قابل مشاهده میباشد .

 تولید محتوا و توسعه دهنده : karinoweb.ir

4.7/5 - (3 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید