رپورتاژ

بهترین راهنمای انتخاب ظرفیت چیلر متناسب با بودجه شما

اگر به سرمایه گذاری در یک سیستم تهویه مطبوع مانند چیلر، فکر می کنید، چه برای خانه یا محل کار خود، غیرممکن است که اهمیت اندازه یا ظرفیت چیلر را نادیده بگیرید. اما آیا از تأثیر واقعی آن بر بودجه شما آگاه هستید؟ اگر به شما بگوییم که برچسب قیمت اولیه ممکن است منعکس کننده هزینه کل چیلر شما نباشد، چه؟

این نکته را در نظر بگیرید که انتخاب چیلر اشتباه می تواند منجر به افزایش هزینه های عملیاتی و هزینه های نگهداری بالاتر شود. امروز، ما قصد داریم رازهایی را افشا کنیم که کمتر کسی در صنعت تهویه مطبوع به اشتراک می گذارد.

درک هزینه واقعی یک چیلر

اغلب مصرف کنندگان هنگام خرید چیلر، فقط قیمت خرید اولیه را در نظر می گیرند. در واقع، هزینه واقعی یک چیلر صرفاً با قیمت آن محاسبه نمی شود. این یک اشتباه بزرگ است که از عوامل اساسی مانند هزینه های نصب، نگهداری و مصرف انرژی غفلت کنید.

به عنوان مثال، ممکن است وسوسه شوید که یک چیلر با قیمت پایین تر و ظرفیت پایین تر انتخاب کنید. اما آیا نیازهای خنک کننده شما را به طور موثر برآورده می کند؟ یا ساعت های طولانی تری کار می کند و قبض انرژی شما را افزایش می دهد؟ برعکس، یک چیلر بزرگ ممکن است به چرخه‌های روشن و خاموش مکرر منجر شود و باعث فرسودگی و خرابی زودهنگام سیستم شود.

برای مثال فرض کنید، چیلری که مناسب خنک کردن ساختمان شما است، یک چیلر 20 تن باشد. اما شما به دلیل این که قیمت چیلر 15 تن پایین تر از چیلر 20 تن است، برای پرداخت هزینه ی کمتر، یک چیلر نامناسب را خریداری می کنید که می تواند هزینه های جبران ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد.

تاثیر اندازه چیلر بر مصرف انرژی

بدون شک، ظرفیت چیلر و مصرف انرژی آن وابستگی زیادی با هم دارند. طبق گزارش اداره انرژی،، تهویه مطبوع حدود 12 درصد از کل هزینه های انرژی خانه ها را تشکیل می دهد. اگر چیلر شما برای محل شما خیلی کوچک یا خیلی بزرگ است، این درصد می تواند افزایش یابد.

آیا ترجیح می دهید بودجه خود را صرف قبض های گزاف انرژی کنید یا آن را عاقلانه در چیلری که متناسب با نیاز شما باشد سرمایه گذاری کنید؟

چگونه ظرفیت چیلر خود را محاسبه کنیم؟

فرمول محاسبه ظرفیت چیلر

آنقدرها هم که به نظر می رسد پیچیده نیست. فرمول ظرفیت چیلر کاملاً ساده است:

ظرفیت چیلر (تن) = BTU/hr ÷ 12000.

تصور کنید که شما قیمت چیلر 30 تن را برای خنک سازی فضای صنعتی خود در نظر می گیرید. ولی قبل از آن باید ببینید آیا این چیلر، نیازهای خنک کننده شما را برآورده می کند، آمده است:

فرض کنید نیاز سرمایشی شما 360000 BTU/hr است. با تقسیم این عدد بر 12000 به 30 تن می رسد. از این رو، یک چیلر 30 تنی برای فضای شما مناسب خواهد بود و در درازمدت کارایی انرژی و صرفه جویی در هزینه را تضمین می کند. البته محاسبه ی نیاز بار سرمایشی، یک کار تخصصی و نیازمند تجربه بالا است. برای انجام این کار می توانید با یک متخصص با تجربه مانند مرجع تخصصی تهویه مطبوع دماجت، مشورت کنید.

با انتخاب ظرفیت چیلر مناسب، از هزینه های غیر ضروری اجتناب کنید!

نادیده گرفتن اهمیت ظرفیت چیلر به طور صحیح، می تواند منجر به هزینه های زیانبار شود. به عنوان مثال، تعمیر و نگهداری، هزینه ای است که نباید دست کم گرفت. یک چیلر با اندازه نامناسب، منجر به سرویس دهی مکرر می شود و هزینه های غیر ضروری به سرعت افزایش می یابد. بنابراین، هنگام انتخاب خود، آنها را در نظر بگیرید.

فراتر از برچسب قیمت چیلر فکر کنید!

بنابراین، قبل از اینکه تحت تاثیر قیمت چیلر قرار بگیرید، به یاد داشته باشید که تمام هزینه های مرتبط و بلند مدت را در نظر بگیرید. همانطور که متوجه شدید، قیمت اولیه چیلر، هزینه های واقعی یک چیلر را تعیین نمی کند.

شما آماده هستید تا تصمیمی آگاهانه بگیرید و از دام هزینه های غیبی فرار کنید؟ توصیه مهمی که می توانیم به شما بکنیم این است که اندازه یا ظرفیت چیلر خود را با دقت در نظر بگیرید و با مشاوران مجرب مشورت کنید. این فقط در مورد سرمایه گذاری اولیه شما نیست، بلکه در مورد کارایی هزینه در طول عمر سیستم تهویه مطبوع شما است.

اهمیت مشاوره تخصصی قبل از خرید چیلر

مشاوره تخصصی برای خرید چیلر

انتخاب ظرفیت چیلر مناسب، واقعاً می تواند پیچیده باشد. به همین دلیل است که تخصص و تجربه در این کار می تواند بسیار ارزشمند باشد. این فقط در مورد دانستن فرمول نیست. این در مورد درک نیازها و ترجیحات خاص شما است. این تخصص، می تواند تفاوت بین چیلری که در دراز مدت هزینه های جبران ناپذیری را برای شما به ارمغان می آورد و چیلری که سال ها خدمات مقرون به صرفه را برای شما فراهم می کند، باشد.

یک مرجع تخصصی تهویه مطبوع مانند دماجت، می تواند بهترین راهنمایی ها را به صورت رایگان به شما بدهد تا خرید آگاهانه و مطمئنی را تجربه کنید.

تصورات غلط پیرامون ظرفیت چیلر

یکی از تصورات غلط رایج این است که در دنیای چیلرها راه حلی یکسان برای همه مشکلات وجود دارد. این موضوع، می تواند دور از واقعیت باشد. هر ساختمان، فضا و هر نیازی متفاوت است. بنابراین، ظرفیت چیلر یکسان در همه شرایط کارآمد نخواهد بود.

برای مثال وضعیت آب و هوا، جهت تابش نور خورشید به ساختمان و …، همگی می تواند بر محاسبه ظرفیت چیلر تاثیر به سزایی بگذارد

در اینجا شایان ذکر است که چیلرهای بزرگ نه تنها هزینه اولیه بیشتری دارند، بلکه هزینه های بیشتری را نیز در طول زمان متحمل می شوند. آنها اغلب روشن و خاموش می شوند، که منجر به ساییدگی و خرابی بیش از حد کمپرسور می شود و طول عمر آنها را کوتاه می کند. برای مثال، اگر چیلر آیده آل برای شما یک چیلر 20 تن باشد، قیمت چیلر 20 تن، ممکن است برای نیازهای خنک کننده زیاد جذاب به نظر نرسد اما پرداخت این هزینه ضروری است، اما اگر نیاز سرمایشی شما به میزان قابل توجهی کمتر باشد، می تواند هزینه ای بیش از حد را به شما تحمیل کند.

چرا باید به دماجت، برای خرید چیلر ایده آل اعتماد کنید؟

با فاش شدن تمام این رازها، شما یک قدم به انتخاب هوشمندانه برای نیازهای خنک کننده خود نزدیک شده اید. به یاد داشته باشید، این فقط در مورد قیمت اولیه یک چیلر نیست، بلکه در مورد درک نیازهای خاص شما و کار با یک شریک قابل اعتماد است که می تواند شما را به تصمیمی درست و آگاهانه راهنمایی کند.

در مرجع تخصصی دماجت، فقط چیلر فروخته نمی شود. تیم متخصص دماجت، راه حل های جامعی را به صورت رایگان ارائه می دهند که می توانید مطمئن باشید، چیلری با اندازه مناسب برای نیازهای سرمایشی خود خریداری می کنید و کارایی، طول عمر و در نهایت صرفه جویی در هزینه را در بلند مدت برای خود فراهم می کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید