رپورتاژ

5 دلیل یخ زدن لوله مسی پشت یخچال فریزر

علت یخ زدن لوله مسی پشت یخچال فریزر را می‌توانیم در موارد متعددی جستجو کنیم. در این‌ باره با نظرات کارشناسی گروه مس باران همراه هستیم. تنظیم نبودن دمای یخچال، عملکرد بیش ‌از حد کمپرسور، باز بودن طولانی ‌مدت درب فریزر و… همگی از جمله نکته‌هایی ریز اما کلیدی است که می‌توانند باعث یخ زدن لوله مسی یخچال شوند. حالا قدم به قدم هر کدام از این علت‌ها را بررسی می‌کنیم و از چگونگی برطرف شدن مشکل صحبت خواهیم کرد.

1- زمانی ‌که دمای یخچال و یا فریزر به ‌درستی تنظیم نشده است

اولین و احتمالاً بدیهی‌ترین علت یخ زدن لوله پشت یخچال و فریزر را باید در عدم تنظیم صحیح دمای یخچال و یا فریزر جستجو کنید. کارشناس مس باران از تجربه خود در این‌باره نکات جالبی را متذکر شده ‌است. چرا که عدم تنظیم صحیح دما به منزله کارکرد نامناسب کمپرسور یخچال است. این بدان معنی است که ترموستات یخچال خوب کار نمی‌کند. مثلاً اگر دما را خیلی پایین تنظیم کنید، این احتمال وجود دارد که اصلاً ترموستات در مرز سرمای پیش‌ بینی ‌شده قرار نگیرد. در این ‌صورت هرگز دستور عدم فعالیت کمپرسور را صادر نمی‌کند. به ‌همین سادگی یخچال شما برای مدت طولانی فعال است و یا برای رسیدن به دمای خیلی پایین مستلزم انرژی بسیار زیادی است. تبعات این عدم تنظیم صحیح دمای ترموستات باعث یخ زدن لوله مسی یخچال خواهد شد.

2- زمانی ‌که کمپرسور بیش ‌از حد کار می‌کند

ممکن است این علت را در امتداد علت قبلی یخ زدن لوله پشت یخچال قرار دهید. به ‌هر حال عدم تنظیم صحیح ترموستات باعث کارکرد طولانی ‌مدت کمپرسور خواهد شد. اما آیا همیشه این‌طور است؟ کارشناس مس باران در این‌باره هم نکته سودمندی را متذکر شده ‌است. چرا که عدم تنظیم صحیح ترموستات تنها یکی از دلایل کارکرد طولانی ‌مدت کمپرسور است. وقتی خود ترموستات خراب است و یا گاز مبرد داخل سیکل بسته یخچال و فریزر خیلی کم است، کمپرسور برای مدت طولانی کار خواهد کرد.
ترموستات خراب نمی‌تواند کارکرد بهینه کمپرسور را مدیریت کند. از طرفی برای جبران کمبود گاز مبرد چاره‌ای جز عملکرد طولانی ‌مدت کمپرسور نیست. در این ‌صورت سیکل بسته گاز مبرد به دفعات زیاد در فریزر یخچال جریان دارد و در نهایت به یخ زدن قابل ‌توجه لوله‌های مسی می‌انجامد.

3- زمانی ‌که درب یخچال برای مدت طولانی باز مانده است

باز ماندن درب یخچال و یا درب فریزر از مشکلات رایج است که تبعات نگران‌کننده مانند یخ زدن لوله مسی یخچال را به ‌دنبال دارد. گاهی پیش می‌آید که اهالی خانه در بستن کامل درب یخچال کوتاهی می‌کنند. در این ‌صورت دمای محیط بسته یخچال تحت تأثیر دمای محیط بیرون آن قرار می‌گیرد. به ‌این ‌ترتیب حتی کارکرد طولانی ‌مدت کمپرسور نمی‌تواند دمای یخچال را در حالت ایده‌آل نگه ‌دارد و چاره‌ای جز کارکرد طولانی ‌مدت ندارد. از طرفی حتی خراب بودن درزگیر لبه درب یخچال هم می‌تواند باعث نفوذ دمای محیط در فضای بسته آن شود.
گاهی علت یخ زدن لوله مسی فریزر را باید در نکته‌هایی ساده اما کلیدی جستجو کنید. باز ماندن درب برای مدت طولانی و یا خراب بودن درزگیر دور تا دور درب یکی از همین نکته‌های ساده ولی دردسرساز است.

باز ماندن درب یخچال برای مدت طولانی باعث یخ زدن پشت یخچال

4- زمانی ‌که غذاهای گرم را در یخچال می‌گذارید

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که غذای گرم را مستقیم از روی اجاق به داخل یخچال منتقل می‌کنید؟ اگر این‌طور است، بهتر است بدانید که در کاهش طول عمر مفید کمپرسور یخچال عملاً دست گذاشته‌اید و دامنه خرابی‌های زود هنگام آن را سرعت می‌بخشید. کارشناس مس باران در میان نکته‌های فنی به این بحث به ‌ظاهر ساده اما کلیدی اشاره کرده ‌است. چرا که هر غذای گرم برای سرد شدن انرژی حرارتی بسیار زیادی تولید می‌کند. از طرفی تبادل هوایی هم به محیط بیرون یخچال وجود ندارد. تمام این حرارت اضافی باید از طریق گاز مبرد و عملکرد پیوسته کمپرسور خارج شود. به ‌همین سادگی باید انتظار یخ زدن لوله مسی یخچال را داشته باشیم.

گذاشتن غذای داغ باعث خرابی یخچال

5- زمانی ‌که سیستم دیفراست فریزر خراب است

از اشتباهات ساده و نکات عادی عبور می‌کنیم و به یکی از مهمترین علت‌های فنی یخ زدن لوله مسی فریزر می‌رسیم. زمانی ‌که به هر دلیلی سیستم دیفراست فریزر یخچال خانه شما کار نمی‌کند. اما این سیستم دیفراست چیست؟ و چکار می‌کند؟
سیستم دیفراست در واقع نوعی المنت حساس به دما است. کاملاً درست خواندید، چرا که در داخل سیستم خنک‌کننده یخچال فریزر خانه شما یک المنت وجود دارد که برای ذوب کردن برفک داخل فریزر فعال خواهد شد. المنت سیستم دیفراست تحت کنترل سنسور ترمودیسک و تایمر فعالیت می‌کند. ترمودیسک مانع از عملکرد طولانی ‌مدت این المنت خواهد شد و سنسور برای تشخیص سرمای بیش‌ از حد فریزر نصب شده ‌است. تایمر هم عملکرد زمان‌بندی ‌شده المنت را مدیریت می‌کند تا به ‌هر حال این سیستم قادر باشد که برفک‌های تشکیل ‌شده در فریزر یخچال را آب کند. حالا وقتی سیستم دیفراست به هر دلیلی خراب است و به ‌خوبی کار نمی‌کند، برفک زدن فریزر ادامه پیدا کرده و در نهایت شاهد یخ زدن لوله مسی یخچال هستیم. تعمیر و بازرسی و عیب‌یابی سیستم دیفراست یک امر تخصصی است و لازم است تا از اهل فن برای این منظور کمک بگیرید.

توصیه هایی برای جلوگیری از یخ زدن لوله مسی فریزر

از کارشناس مس باران (mesbaran.com) خواستیم تا در باره چگونگی جلوگیری از یخ زدن لوله مسی فریزر نکته هایی را متذکر شود. این موضوع خیلی ساده است و به دقت شما برای نگهداری از یخچال خانه مربوط است. برای جلوگیری از یخ زدن لوله مسی یخچال در قدم اول ترموستات را در شرایط مناسب تنظیم کنید. در عین حال از سالم بودن درز گیر درب مطمئن شده و هرگز غذای گرم را در داخل یخچال نگذارید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید