رپورتاژ

رازهای اتک آن تایتان که نمی‌دانستید

یکی از انیمه‌هایی که در طی سال‌ها توانسته مخاطبان بی‌شماری درسرتاسر جهان به‌دست آورد، انیمه اتک آن تایتان است. یکی از دلایل جذابیت این انیمه، پیچیدگی در عین سرشار بودن از نشانه‌هاست. در این مقاله به بررسی برخی از مهم‌ترین نشانه‌ها می‌پردازیم. طبعاً این متن پر از اسپویل است؛ پس اگر شما با روند داستان پیش نرفته‌اید پیشنهاد می‌کنیم انیمه اتک آن تایتان را از آغاز ببینید و دوباره به این متن برگردید تا تئوری های اتک آن تایتان را بهتر متوجه شوید.

1. توانایی تایتان شدن ارن

حقایق انیمه اتک آن تایتان زمینه‌های گوناگونی را در بر می‌گیرد؛ از جمله می‌توان تایتان شدن شخصیت ارن را نام‌ برد. از همان اوایل انیمه به ما نشان داده شد که ارن توانایی تبدیل شدن به تایتان را دارد. حتماً یادتان است در صحنه‌ی تمرین هنگامی که ارن مشغول کار با ابزار مانور عمودی بود به زمین افتاد و سرش ضربه خورد.

اگر انیمه حمله به تایتان را بادقت نگاه کرده باشید، هنگامی ‌که سر ارِن زخمی شده بود بخاری از سرش بیرون ‌آمد. احتمالاً آن زمان فکر نمی‌کردید که این نکته‌ی چندان مهمی باشد و از کنارش ساده گذشتید. تازه فهمیدیم که در انیمه حمله به ‌تایتان هیچ‌چیز تصادفی نیست و آن صحنه یک نشانه‌ آشکار برای تبدیل شدن ارن به تایتان بود!

توانایی تایتان شدن ارن

2. آنچه اِرن دید؛ خبری از آینده

نقد انیمه بخش مهمی از مقالات مجله‌های سینمایی را شامل می شود و اتک آن تایتان نیز یکی از محبوب‌ترین انیمه‌ها با حقایق پیچیده و جالب محسوب می‌شود. در آغاز نمایش و در نخستین صحنه‌ی اصلی می‌بینیم که ارن در حال رؤیا دیدن ‌است. ارن یادش نیست چه دیده ‌است؛ اما اگر تصویر را آهسته ببینید و دقیق‌تر به صحنه نگاه‌ کنید، همه‌ی بخش‌های فصل نخست را در آن خواهید دید. بازگشت‌هایی به تایتان‌ غول‌پیکر که دیوار را می‌شکند، تایتانی که مادر ارن را ‌خورد و همه‌ی درگیری‌های شهر و فتح شیگانشیا. همچنین در این صحنه با فهمیدن این نکته که ارن توانایی دیدن خاطرات گذشته و آینده را دارد، به تبدیل شدن ارن به تایتان اشاره می‌شود.

3. دگرگونی بزرگ شخصیت‌های مبارز؛ تایتان شدن راینر و برتولت

بزرگ‌ترین تحول داستانی، تبدیل شدن راینر و برتولت به تایتان جنگجو و غول‌آسا بود. این تغییر و اشاره واقعاً دیوانه‌کننده ‌است. وقتی که ارن و آرمین در آموزشگاه نظامی تازه‌‌وارد بودند، درباره‌ یورش به شیگانشیا (به‌ویژه تایتان رزمنده و غول‌آسا) باهم صحبت می‌کردند. در آن صحنه، راینر و برتولت خیلی بادقت به گفت‌وگوها گوش می‌دادند. هنگامی که ارن درباره‌ تایتان جنگجو صحبت می‌کرد، راینر توجه ویژه‌ای به او داشت و مکثی کوتاه در نوشیدن کرد.

برای نقد و بررسی فیلم اتک آن تایتان به دقت بیشتری نیاز است. راینر و برتولت داشتند برای تایتان شدن آماده می‌شدند تا بجنگند. در این صحنه اگر به برتولت توجه کنید، می‌بینید که دارد آماده‌ می‌شود تا دستش را گاز بگیرد. البته این موضوع خیلی خوب در پس‌زمینه پنهان شده‌ است. اشاره‌ای دیگر به وجود مارلی در صحنه‌ی بزرگ تبدیل شدن راینر و برتولت به تایتان! راینر جملاتی گفت که اصلاً منطقی نبود. باز هم پیشنهاد می‌کنیم برگردید و این بخش را دوباره ببینید؛ حتماً غافلگیر می‌شوید.

4. خبر از جهانی دیگر؛ وجود مارلی

حالا ما درباره‌ مارلی و اینکه چگونه الدین‌ها را به‌صورت تایتان در جزیره پارادیس رها کردند می‌دانیم، اما باید بگوییم اشاره‌هایی در انیمه یورش به گروه تایتانها از قبل وجود داشته است؛ حتی در نخستین اپیزود! برگردید به کارت تایتان در اپیزود اول تا راحت بتوانید سرزمین مارلی و دیواری که از آن الدین‌ها را تبدیل به تایتان کردند و به جزیره فرستادند ببینید. شرط می‌بندیم قبلاً متوجه نشده بودید.

5. مسافر آینده؛ عکس گریشا

عکسی را که گریشا در زیرزمین خانه گذاشته بود یادتان است؟ همه متعجب شدند که این فناوری پیشرفته بیرون از دیوارها وجود دارد؛ اما یکی دیگر از راز های انیمه حمله به تایتان را هم باید گفت و آن استفاده‌ گریشا از سرنگ، سی سال پس از ابداع آن بود؛ البته ما آن را از اوایل فصل نخست انیمه دیده بودیم. هرچند هیچ ایده‌ای درباره‌ فلسفه اتک آن تایتان در آن زمان نآن نداشتیم. آن عکس یک شوک بزرگ بود؛ چراکه راهی بود برای نشان دادن اینکه چیزی فراتر از جزیره وجود دارد.

6. تجربه دردناک یمیر

می‌دانیم که یمیر پیش از آمدن به جزیره در مارلی زندگی کرده است. حتی آنجا گروهی از مردم او را پرستش می‌کردند؛ تا هنگامی که مارلی‌ها او را پیدا و تبدیل به تایتان کردند و به جزیره فرستادند. کاری که با بسیاری از الدین‌ها کردند. در آن زمان همه گیج شده بودیم، اما اگر به عقب برگردیم اشاره‌ روشنی وجود داشت که مردمانی در بیرون پارادایس زندگی می‌کنند.

7. سبک نوشیدن لیوای؛ خاطره کودکی

چگونه می‌‍توان یادی از لیوای نکرد؟ دقت کرده‌اید که او فنجان چای را به شکل عجیبی از بالا نگه می‌دارد؟ خب شاید باز هم فکر کنید تصادفی است؛ اما در این انیمه هیچ‌چیز تصادفی نیست. برگردید به زمانی که لیوای در زیرزمین زندگی می‌کرد. او با پس‌انداز کردن کمی پول یک فنجان چای سیاه خرید. هرچند بلافاصله دسته فنجان شکست و چای ریخت، اما این نکته حتماً تأثیر مهمی داشته است؛ چراکه بعداً لیوای دسته‌ فنجان را نگرفت و به‌جایش فنجان را از بالا گرفت!

سبک نوشیدن لیوای

8. اروین؛ سردار جنگ واقعی

نام اروین برگرفته از یک نماد واقعی تاریخی است. «اروین رامو» یک ژنرال آلمانی و تروریست نظامی در جنگ جهانی دوم بود؛ درست شبیه اروین در انیمه حمله به تایتان که برای پیروزی‌های باورنکردنی‌اش شناخته شده‌ است. طبیعی است که اروین پس از او نام‌گذاری شده باشد.

اروین؛ سردار جنگ واقعی

9. نام میکاسا؛ همچنان جنگنده

هاجیمه ایسایاما، خالق انیمه Attack on Titan، نام میکاسا در این انیمه را از روی نام جنگنده‌ای به نام «میکاسا» الهام گرفته است. او البته باور داشت که این انیمه به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا می‌کند؛ برای همین نام این جنگنده را روی شخصیت مؤنث سریال گذاشت.

10. شیاگانشیا؛ شهری در آلمان

شهر اتک آن تایتان از یک شهر واقعی الهام گرفته شده ‌است که در نوردلینگ آلمان قرار دارد و دیواری پیرامونش کشیده شده است. اگر شما در آلمان زندگی می‌کنید، شاید متوجه این ارتباط شده باشید، ولی گمان می‌کنیم همه این موضوع را درک نکرده باشند.

11. سربازان گریشا؛ انتقام بزرگ

در پایان فصل سوم در بازگشت به خاطرات می‌بینیم که دینا و دوستان گریشا به تایتان تبدیل شدند. این تایتان‌ها برایتان آشنا نیستند؟ دقیقاً همین تایتان‌ها در فصل نخست به «گروهان ارن» یورش آوردند. درواقع یکی از همین تایتان‌ها کسی بود که ارن را بلعید، دیگری یکی از اعضای گروه آن‌ها را خورد و تایتان‌های باقی‌مانده نیز به‌صورت تصادفی در شهر می‌گشتند.

خواندن نقد بهترین انیمه‌ها در مجله هنری اهل سینما

در این مقاله درباره­ی حقایق انیمه Attack on Titan، شخصیت‌های حمله به تایتان، برخی ویژگی‌ها، تفاوت مانگا و انیمه اتک آن تایتان و تئوری انیمه حمله به تایتان صحبت کردیم. امیدواریم متوجه شده باشید چرا این اندازه بر تماشای دقیق این انیمه تأکید می‌کنیم.

اگر به‌دنبال سایتی برای خواندن نقد انیمه می‌گردید، یکی از سایت‌هایی که به‌تازگی در زمینه نقد فیلم، نقد سریال و البته نقد انیمه شروع به فعالیت کرده سایت اهل سینما است که با وجود زمان کوتاه فعالیت، توانسته مخاطبان بسیاری را جذب کند. برای آشنایی بیشتر با مطالب این سایت سری به سایت اهل سینما به آدرس www.fromcinema.com بزنید و درباره فیلم‌های روز جهان بیشتر بخوانید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید