رپورتاژ

تفاوت مودم های 4G و 5G

شبکه: 4G نسل چهارم فناوری شبکه سلولی است که می تواند داده ها را سریعتر از فناوری های قبلی انتقال دهد. 4G از فناوری Long-Term Evolution (LTE) استفاده می کند و حداکثر سرعت دانلود تا 1 گیگابیت در ثانیه دارد.

شبکه 5G نسل پنجم فناوری شبکه سلولی است که سرعت و ظرفیت شبکه بالاتری نسبت به 4G دارد. مودم 5G از جدیدترین فناوری مانند رادیو جدید (NR) استفاده می کند و انتقال داده را با حداکثر سرعت 20 گیگابیت بر ثانیه امکان پذیر می کند. علاوه بر این، 5G در مقایسه با 4G دارای تاخیر (زمان پاسخگویی) کمتری است.

شما میتوانید در سایت فروشگاه اینترنتی آ.اس.پ انواع مودم 5G را ملاحظه نمایید و مودمی 5 جی که متناسب با نیاز و بودجه شما است را خریداری نمایید.

توسعه شبکه های سلولی مودم از4G تا 5G

توسعه شبکه‌های سلولی از 4Gبه 5G نتیجه نوآوری فناوری و استانداردسازی بین‌المللی با هدف بهبود سرعت، تأخیر، ظرفیت و اتصال دستگاه در شبکه‌های سلولی است. در اینجا چند پیشرفت در شبکه های سلولی از 4G تا 5G آورده شده است

شبکه مودم 4G

در سال 2008، 4G به عنوان یک فناوری شبکه سلولی مبتنی بر IP معرفی شد که کارآمدتر و سریعتر است. مزایای شبکه 4G این است که کاربران می توانند از خدمات اینترنت، ویدئو و دیتا راحت تر و سریعتر از فناوری های قبلی لذت ببرند.

تکامل بلند مدت (LTE)

تکامل بلند مدت (LTE) یک فناوری شبکه سلولی است که به عنوان نسخه 4G توسعه یافته است. LTE در سال 2010 معرفی شد و به پرمصرف ترین استاندارد فناوری شبکه سلولی 4G در سراسر جهان تبدیل شد.

مودم 4G+ یا LTE-A

4G+ یا LTE-A: فناوری 4G+ یا LTE-A (Advanced) در سال 2013 معرفی شد. این فناوری نسخه پیشرفته فناوری LTE است.

تفاوت مودم های 4G و 5G

شبکه مودم 5G

5G نسل بعدی فناوری شبکه سلولی است در مودم ها است، که سرعت و تأخیر بیشتری نسبت به 4G ارائه می دهد. 5Gاولین بار در سال 2018 معرفی شد. این فناوری امکان اتصال بهتر دستگاه های IoT ( اینترنت اشیا ) را فراهم می کند و امکان استفاده از فناوری های جدید مانند واقعیت افزوده (AR) را فراهم می کند.

استانداردسازی و آزمایش5G

در سال 2019، اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) به طور رسمی استاندارد فناوری 5G را منتشر کرد. این امکان توسعه و اجرای جهانی فناوری 5G را فراهم می کند. با انتشار این استاندارد بین المللی، فناوری 5G به طور گسترده توسط اپراتورهای تلفن همراه با چالش های مختلف در توسعه آن مورد استفاده قرار گرفته است.

تفاوت بین 4G و 5G از نظر عملکرد

4G و 5G استانداردهای شبکه سلولی متفاوتی هستند. در اینجا چند تفاوت بین 4G و 5G از نظر عملکرد وجود دارد:

سرعت

سرعت دانلود و آپلود 5G بسیار سریعتر از 4G است. 5G می تواند سرعت دانلود را تا 20 برابر سریعتر از 4G ارائه دهد

تاخیر

تأخیر در شبکه های مودم های 5G بسیار کمتر از 4G است. تأخیر زمانی است که برای انتقال داده ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر از طریق شبکه لازم است. به زبان ساده‌تر، تأخیر را می‌توان به‌عنوان تأخیر یا شکاف بین یک فرمان داده‌شده توسط کاربر روی دستگاه و پاسخ دریافتی آن دستگاه تعریف کرد.

این بدان معنی است که هرچه تاخیر کمتر باشد، دستگاه شما سریعتر پاسخ می دهد. شبکه 5G دارای تاخیر کمتر از 10 میلی ثانیه است، در حالی که 4G می تواند بیش از 20 میلی ثانیه تاخیر داشته باشد.

ظرفیت

ظرفیت شبکه های 5G بسیار بالاتر از 4G است. بنابراین هنگامی که از شبکه 5G استفاده می کنیم، دستگاه های بیشتری می توانند با همان کیفیت سیگنال متصل شوند.

دسترسی

شبکه 5G در حال حاضر در حال توسعه است و هنوز در همه کشورها در دسترس نیست. 4G در حال حاضر به طور گسترده در بسیاری از کشورها و در بسیاری از مناطق در سراسر جهان در دسترس است. این به دلیل چالش های مختلفی است که هر کشور در توسعه زیرساخت ها و فناوری با آن مواجه است.

قدرت سیگنال

قدرت سیگنال 5G ضعیف تر از 4G است. این تحت تأثیر تعداد کم BTS و بسیاری از مناطقی است که هنوز به طور کامل تحت پوشش شبکه 5G نیستند. بنابراین، شبکه 5G به برج های سلولی بیشتری برای رسیدن به همان منطقه شبکه 4G نیاز دارد که طبیعتا هزینه های توسعه زیرساخت بالایی را به همراه دارد.

خرید مودم 5G

مصرف برق

5G در مقایسه با 4G انرژی بیشتری مصرف می کند. این به این دلیل است که دستگاه ها 5Gبه منابع بزرگتری برای ارسال و دریافت داده با سرعت بالاتر نیاز دارند.

نسل های قبلی شبکه های تلفن همراه 1G، 2G، 3G و 4G هستند.

تاریخچه توسعه شبکه

نسل اول – 1G

دهه 1980: صدای آنالوگ 1G ارائه شد.

نسل دوم – 2G

اوایل دهه 1990: 2G صدای دیجیتال را معرفی کرد (به عنوان مثال CDMA – Code Division Multiple Access).

نسل سوم – 3G

اوایلدهه 2000: 3G داده های تلفن همراه را آورد (مثلا CDMA2000).

نسل چهارم – 4G LTE

دهه 2010: 4G LTE عصر پهن باند تلفن همراه را آغاز کرد.

1G، 2G، 3G و 4G همگی به 5G منتهی شدند که برای ارائه اتصال بیشتر از قبل طراحی شده است.

مودم های 5G یک رابط هوایی یکپارچه و توانمند تر است. این با ظرفیت گسترده ای طراحی شده است تا تجربیات کاربر نسل بعدی را فعال کند، مدل های استقرار جدید را توانمند کند و خدمات جدید ارائه دهد.

با سرعت بالا، قابلیت اطمینان بالا و تأخیر ناچیز، 5G اکوسیستم تلفن همراه و مودم را به قلمروهای جدیدی گسترش می دهد. 5G بر هر صنعت تأثیر می گذارد و حمل و نقل ایمن تر، مراقبت های بهداشتی از راه دور، کشاورزی دقیق، لجستیک دیجیتالی و غیره را به واقعیت تبدیل می کند.

خرید مودم 5G از آ.اس.پ

آیا 5G در حال حاضر موجود است؟

پاسخ: بله، 5G در حال حاضر امروز اینجاست و اپراتورهای جهانی راه اندازی شبکه های جدید 5G را در اوایل سال 2019 آغاز کردند. همچنین، همه تولیدکنندگان بزرگ تلفن در حال تجاری سازی مودم و تلفن های همراه 5G هستند. و به زودی، حتی افراد بیشتری ممکن است بتوانند به 5G دسترسی داشته باشند.

5G در بیش از 60 کشور به کار گرفته شده است. ما شاهد عرضه و پذیرش بسیار سریع‌تر در مقایسه با 4G هستیم. مصرف کنندگان در مورد سرعت بالا و تاخیر کم بسیار هیجان زده هستند. اما 5G فراتر از این مزایا است و همچنین قابلیت خدمات حیاتی، پهنای باند تلفن همراه پیشرفته و اینترنت اشیاء عظیم را ارائه می دهد. در حالی که پیش‌بینی زمان دسترسی همه به 5G دشوار است، ما شاهد شتاب بزرگ راه‌اندازی 5G در سال اول آن هستیم و انتظار داریم کشورهای بیشتری شبکه‌های 5G خود را در سال 2020 و پس از آن راه‌اندازی کنند.

4/5 - (1 امتیاز)

تحریریه تکفای

گردآوری جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی و فناوری؛ نقد و بررسی گوشی ها، ساعت های هوشمند، بازی ها و برنامه های کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید